• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » روایت میهمان اجلاس محبان اهل بیت(ع) از عقرب هایی که نیش نمی زنند
  کد خبر : 2059944

  روایت میهمان اجلاس محبان اهل بیت(ع) از عقرب هایی که نیش نمی زنند

  روایت میهمان اجلاس محبان اهل بیت(ع) از عقرب هایی که نیش نمی زنندReviewed by on Nov 29Rating: نگویید فیلمان یاد هندوستان کرده و خبری از فرسنگ ها آن طرف تر آورده ایم. این خبر را یک کارشناس مذهبی اهل هندوستان در حاشیه اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها در سالن اجلاس سران…

  روایت میهمان اجلاس محبان اهل بیت(ع) از عقرب هایی که نیش نمی زنندReviewed by on Nov 29Rating:

  نگویید فیلمان یاد هندوستان کرده و خبری از فرسنگ ها آن طرف تر آورده ایم. این خبر را یک کارشناس مذهبی اهل هندوستان در حاشیه اجلاس جهانی محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها در سالن اجلاس سران به ما داد.
  البته این خبر خیلی هم جدید نبود ولی جالب بودن آن باعث شد تا سر صحبت را با حجت الاسلام سید افروز مجتبی نقوی یکی از ۵۰۰ میهمان این اجلاس باز کنیم و به بهانه فعالیت های مذهبی و وحدت بخش او در دهلی نو اطلاعات بیشتری کسب کنیم.
  علی نجفی یکی از همراهان نقوی درباره وضعیت عقرب های هندوستان اطلاعاتی داد که چگونه عقرب های این منطقه به ویژه در فصل باران از سر و کول انسان بالا می رود، هیچ کاری به افراد ندارند.
  او برای اثبات سخنش به کتاب «ارمغان هندوپاک» از آیت الله سیدمحمدمهدی مرتضوی لنگرودی استناد کرد و همچنین از علیرضا قزوه شاعر و نویسنده به عنوان شاهدی زنده نام برد که در کتاب «قطار مهاراجه» نیز از این کرامت یاد کرده که توسط یکی از اجداد نقوی صورت گرفته است.
  مشتاق شدیم تا این کرامت را از زبان خودش بشنویم و در ابتدا از نقوی درباره اجلاس محبان اهل بیت(ع) و مساله تکفیری ها پرسیدم و او که از اهالی امروهه و مقیم دهلی نو است، گفت که این اجلاس یک جشن پیروزی است، به ویژه با توجه به پایان یافتن سیطره شجره خبیثه داعش که سردار قاسم سلیمانی این پیروزی بزرگ را به رهبر معظم انقلاب و جهان اسلام تبریک گفت.
  او گفت که اینگونه نقشه کسانی که می خواستند میان جوامع انسانی و اسلامی تفرقه بیاندازند، نقش بر آب شده و با رهبری مدبرانه حضرت آیت الله خامنه ای و حمایت مردم ایران و همچنین خدمات سید حسن نصرالله و آیت الله العظمی علی سیستانی باعث شد تا شاهد چنین جشن پیروزی باشیم.
  هفته گذشته سردار سرلشکر پاسدارحاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز سه شنبه طی نامه‌ای به محضر رهبر انقلاب اسلامی، پایان سیطره شجره خبیثه داعش را اعلام کرد و این پیروزی بزرگ را به حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و جهان اسلام تبریک گفت.
  رهبرمعظم انقلاب نیز درپاسخ به سردارسلیمانی نوشتند: خدای بزرگ را با همه وجود سپاسگزارم که به مجاهدات فداکارانه شما وخیل عظیم همکارانتان در سطوح مختلف، برکت عطا فرمود و شجره‌ خبیثه ای را که به دست طواغیت جهان غرس شده بود، به دست شما بندگان صالح در کشور سوریه و عراق ریشه کن کرد.
  نظر نقوی را درباره کیفیت اجلاس پرسیدم و او گفت: احساس می کنم چهره های افراد سیاسی و تصمیم گیرندگان از کشورهای مختلف در این اجلاس کم بود و بیشتر شاهد حضور پژوهشگران و اندیشمندان بودیم درصورتی که رسانه‌ها بیشتر به پوشش خبرهای این افراد راغب هستند.
  اجلاس دو روزه «محبان اهل بیت(ع) و مسئله تکفیری‌ها» روز چهارشنبه اول آبان ماه با شعار «حب اهل بیت(ع)، نویدبخش وحدت و احیای تمدن اسلامی» به همت مجمع بیداری اسلامی و با حضور صدها میهمان داخلی و خارجی در سالن اجلاس سران برگزار شد و عصر پنجشنبه با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.
  نقوی که در جامعه المصطفی به عنوان مسئول ارتباطات در نمایندگی دهلی نو فعالیت می کند و بعد از سال ها تبلیغ متوجه شده که اگرچه جوانان و نوجوانان تحت تاثیر فعالیت های تبلیغی دینی قرار می گیرند اما از طرف خانواده پشتیبانی نمی شوند، بر همین اساس تصمیم گرفت تا تبلیغ را در حوزه بانوان افزایش دهد تا آنان نیز بر خانواده های خود تاثیرگذار باشند.
  همین فعالیت ها باعث شد تا حوزه علمیه بنت المصطفی را در امروهه تاسیس کند و ارزیابی خودش موفقیت هایی است که با راه اندازی این حوزه به دست آورده است. البته فقط دو سال است که این حوزه با پذیرش سالانه ۲۰ طلبه فعالیت های تبلیغی خود را گسترش داده و این طلبه ها در ماه های محرم و صفر به همراه اساتید خود به تبلیغ در منطقه می پردازند.
  نقوی که به زبان فارسی و با لهجه هندی سخن می گفت و انسان را به یاد فیلم های هندی می انداخت، گفت که نتیجه این تبلیغات به اندازه ای تاثیرگذار بوده که والدین این طلاب از تغییرات در رفتار و اخلاق فرزندان خود بسیار راضی بوده اند و آرزوهایی را که برای عاقبت به خیری میوه های زندگی خود داشتند در این مدت کم برآورده دیده اند.
  از نقوی درباره وضعیت تبلیغات شیعیان در هندوستان این کشور ۷۲ ملت پرسیدم و او گفت که به مساجد منطقه روحانی می فرستند تا نماز جماعت را برپا کنند و به بیان مسائل فقهی و اعتقادی بپردازند که برخی از این مبلغان آموزش های لازم را در جامعه المصطفی قم و یا حتی در سوریه و نجف گذرانده اند و به ارائه برنامه های فرهنگی و سخنرانی و روضه خوانی می پردازند.
  نقوی گفت که حتی در تلویزیون تبلیغات دینی می کنند و خودش نیز گاهی در برنامه های زنده شرکت می کند و به سوالات اهل سنت پاسخ می دهد و از برکات جمهوری اسلامی ایران نیز سخن می گوید.
  کشور عجیب و غریب هندوستان به عنوان هفتمین کشور پهناور جهان و دومین کشور پرجمعیت دنیا بعد از چین سرزمینی است پرتکاپو و با تضادهای شگفت انگیز و جایی که دنیای سنتی و مدرن به هم می رسند، کشوری که بیش از چهار هزار و ۶۰۰ قومیت، هشت دین بزرگ و بیش از ۱۲۸ زبان مختلف در آن رواج دارد.
  نقوی آمار دقیقی از تعداد شیعیان در این کشور پهناور ارائه نداد ولی گفت که در حدود چهل میلیون شیعه در هندوستان زندگی می‌کنند و مسلمانان این کشور بالغ بر ۲۰۰ میلیون نفر هستند در حالیکه جمعیت آن در حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر است.
  اشاره به همین آمار و ارقام باعث شد تا نقوی بگوید که به اندازه کافی تبلیغ دینی صورت نمی‌گیرد و کمبود روحانی دارند و با توجه به فضای آموزشی در کشور هندوستان بسیاری از مردم حاضر نیستند برای یادگیری احکام و مسائل دینی وقت بگذارند و در این حوزه‌ها پای درس دین و اعتقادات بنشینند و به همین دلیل به بهانه هایی دیگری امثال نقوی تلاش می کنند تا به بهانه برگزاری برنامه فرهنگی در ایام ولادت و شهادت ائمه اهل بیت علیهم السلام و یا در مراسم ازدواج جوانان فرصت را غنیمت شمرده و به تبلیغ دین بپردازند.
  او برای تاثیرگذاری بیشتر تبلیغ دین در این کشور پیشنهاد داد تا سیره اهل بیت(ع) را از طریق رسانه‌ها معرفی کنند و الان در هندوستان چنین امکانی وجود دارد و از طریق فضای مجازی نیز این کار صورت می گیرد. البته در تلویزیون برخی مشکلات وجود دارد ولی با ایجاد ارتباطات و پرداخت هزینه می توان کارهایی انجام داد.
  او همچنین در این زمینه گفت که در مدارس نوجوانان بتوانند مطالب دینی را خارج از کتاب های درسی فراگیرند تا زمانی که به سن رشد و بلوغ رسیدند با مفاهیم اسلامی آشنا باشند و در واقع با مفاهیم انسانی که معراج آن آموزه های اسلام است، آشنا شوند.
  این فعال فرهنگی در منطقه دهلی نو به برگزاری سمینارها و کنفرانس های مختلف هم گریزی زد و گفت که شیعیان در هندوستان ارتباط خوبی با برادران اهل سنت دارند به گونه ای که سال‌های سال است که در منطقه دهلی نو با بیش از ۲۸ مسجد اهل سنت برخی از علمای شیعه و اهل سنت ماهانه در یکی از مساجد مراسم می گیرند و با هماهنگی امام جمعه و امام جماعت به بحث و گفت وگو می نشینند و در پایان نیز همگی به دور یک سفره احسان می نشینند.
  در پایان سخن از ویژگی کسی شد که در منطقه امروهه به کرامت از او یاد می شود و نقوی که خود را از نیاکان حسین شرف الدین ملقب به شاه ولایت می دانست، گفت که چگونه بیش از ۶۰۰ سال پیش از منطقه واسط عراق و در مسیر ایران و عراق سر از منطقه ای به نام عزیزپور در هندوستان درآورد.
  هرچند صحبت های این کارشناس مذهبی مفصل بود ولی خلاصه و مختصر اینگونه بود که شخصی به نام نصیرالدین شاه مایل به حضور شرف الدین در این منطقه نبوده و پیامی مبنی بر بستن بار سفر برای او می فرستد ولی شرف الدین تاکید می کند که به سفارش استادش در این منطقه می ماند.
  نصیرالدین شاه به او گفت اگر شما در اینجا بمانید پس از مرگتان در اطراف قبرتان عقرب ها به مردم آسیب می رسانند و شرف الدین دعا کرد که هیچ آسیبی از این عقرب ها به مردم نرسد و اینگونه شد که امروز این کرامت همچنان در منطقه وجود دارد و عقرب های این منطقه به هیچ کسی نیش نمی زنند ولی اگر همین عقرب ها از این منطقه به جایی دیگر منتقل شوند، اقتضای طبیعتشان را به هر انسانی نشان می دهند.
  فرصتی دست داد و نگاهی به کتاب «قطار مهاراجه» انداختم و دیدم که علیرضا قزوه نیز خاطرات خود را از آن منطقه با عنوان «عقرب‌های درگاه شاه ولایت امروهه» اینگونه نوشته است:
  «با خانمم و علی ـ پسر بزرگ آقای نجفی ـ و خانمش رفته بودیم به امروهه که یکی از شهرهای شیعه‌نشین در نزدیکی مرادآباد هند است… در همان‌جا ظهر مهمان طلبه‌ای شدیم که دوست علی و آقای نجفی بود و برایمان بریانی درست کرده بود؛ بعد هم ما را برد به درگاه شاه ولایت که محل عبادت و زیارت مردم شیعه بود.
  چیزی که در این درگاه برایم جالب بود، وجود فراوان عقرب‌هایی بود که از در و دیوار آن بالا می‌رفتند و بر روی مقبره‌ها و سنگ‌فرش‌ها به فراوانی وجود داشتند. آن طلبه امروهوی برای‌مان می‌گفت که این عقرب‌ها با کسی کار ندارند و آدم را نمی‌گزند! حتی دو روز تا سه روز اگر نیّت کنی که آن‌ها را از درگاه شاه ولایت به خانه ببری و برگردانی‌شان، باز هم آسیبی نمی‌رسانند، ولی اگر از سه روز بیشتر باشد، نیش می‌زنند. بعد بدون آنکه از من بپرسد، یک عقرب را برداشت و گذاشت روی دست من و واقعاً عقرب به من آسیبی نرساند! این هم از دیگر عجایب هندوستان که بعضی از عقرب‌هایش اهلی هستند و زائران درگاه شاه ولایت را نیش نمی‌زنند. یادم هست که از این عقرب روی دستم، خانمم عکس هم گرفت. خدا کند پیدایش کنیم.»
  فراهنگ**۱۰۰۳** خبرنگار: محمدرضا جعفرملک

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.