• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » رهبر کردهای سوریه: گزینه کشور قومیتی در کشور و خاورمیانه شکست خورد
  کد خبر : 2059917

  رهبر کردهای سوریه: گزینه کشور قومیتی در کشور و خاورمیانه شکست خورد

  رهبر کردهای سوریه: گزینه کشور قومیتی در کشور و خاورمیانه شکست خوردReviewed by on Nov 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، شاهوز حسن، رئیس مشترک حزب اتحادیه دموکرات سوریه در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: این انتخابات در مرحله دوم خود برای انتخاب نمایندگان تمامی گروه‌های مناطق شمال سوریه به منظور تاسیس…

  رهبر کردهای سوریه: گزینه کشور قومیتی در کشور و خاورمیانه شکست خوردReviewed by on Nov 29Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، شاهوز حسن، رئیس مشترک حزب اتحادیه دموکرات سوریه در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: این انتخابات در مرحله دوم خود برای انتخاب نمایندگان تمامی گروه‌های مناطق شمال سوریه به منظور تاسیس شوراهای اداری محلی برگزار می‌شود که این شوراها بر اساس تقسیمات اداری نظام فدرال متشکل از شوراهای شهر و شوراهای استان‌ها هستند.

  در مرحله دوم انتخابات بیش از ۳۰ حزب و نهاد عربی و مسیحی و کرد با هم برای ریاست شوراهای شهر و شهرداری‌ها رقابت می‌کنند.

  مناطق شمال سوریه مرحله نخست انتخابات را در ۲۲ سپتامبر گذشته برگزار کردند و رای دهندگان روسای حدود ۳۷۰۰ شوراهای محلی را انتخاب کردند.

  رئیس مشترک حزب مذکور افزود: ما اولین بخش از هفت بند بیانیه انتخاباتی را این گونه انتخاب کرده‌ایم که در راستای خدمات رسانی‌ها باشد تا زندگی بهتری برای مردم شمال برقرار شود. مسائل خدماتی در مناطق شمال سوریه در دوره نظام بعث دارای سطح پایینی بود و تقریبا به بوته فراموشی سپرده شده بود.

  کردهای سوریه با ائتلاف با طرف‌های عربی، مسیحی سریانی در ماه مارس ۲۰۱۶ از یک نظام فدرال در مناطق تحت کنترل “نیروهای سوریه دموکراتیک” خبر دادند و به سه کانتون تقسیم شد که عبارتند از کانتون الجزیره که شامل دو شهر حسکه، قامشلی و مناطق وابسته به آنها می‌شود؛ کانتون فرات که شامل بخش‌هایی از دو استان حلب و رقه است و کانتون عفرین در حومه شمالی حلب و مناطق و شهرهای الشهباء در حومه شرقی حلب.

  حسن افزود: ما راهکاری را برای حفظ تمامیت سوریه ارائه می‌دهیم که در این طرح، به این دلیل دست به کار شدیم که گزینه کشور قومیتی در سوریه و اکثر خاورمیانه شکست خورد چراکه مساله کردها یک مساله مربوط به یک مردم و یک واقعیت تاریخی است و ما آن را یک کلید اساسی به حساب می‌آوریم که این طرح به دموکراتیک بودن خاورمیانه می‌انجامد.

  در مرحله دوم از انتخابات که روز جمعه برگزار می‌شود، شوراهای محلی استان‌ها و شهرها انتخاب خواهند شد و در مرحله سوم و نهایی در اوایل سال میلادی آتی مجلس مردم هر اقلیمی انتخاب خواهد شد که از اختیارات محلی گسترده‌ای برخوردار است و همان روز نیز “شورای مردم دموکراتیک” انتخاب خواهد شد که به منزله یک پارلمان سراسری است و در راس ماموریت‌های آن، تصویب قوانین و ترسیم سیاست کلی نظام فدرال قرار دارد.

  احزاب “شورای ملی کردی” و “سازمان آشوری” و “حزب دموکرات ترقی خواه” مرحله نخست انتخابات را تحریم کردند و پیش بینی می‌شود که در مرحله دوم نیز آن را تحریم کنند.

  حسن در پاسخ به سوالی در این خصوص گفت: کردها مخالفتی با اعلام نظام فدرالی و با گام‌های قانونی آن ندارند. می‌توان گفت که برخی از رهبران این احزاب که خارج از اجماع نظر کردها هستند و کسانی که مخالف راه حل فدرالی‌اند از دستیابی به توافق در پایین‌ترین سطح توافق عاجز هستند. هر کسی که فدرالیسم را جدایی می‌داند، قابل اعتماد نیست.

  انتهای پیام

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.