• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » دولت لبنان به زودی فعالیت عادی خود را از سر می گیرد
  کد خبر : 2059789

  دولت لبنان به زودی فعالیت عادی خود را از سر می گیرد

  دولت لبنان به زودی فعالیت عادی خود را از سر می گیردReviewed by on Nov 29Rating: متن کامل گفت و گوی ایرنا با ایلی الفرزلی در ادامه آمده است: *ایرنا: رایزنی های «میشل عون» رئیس جمهوری به کجا خواهد انجامید و اوضاع سیاسی لبنان به کدام سمت و سو حرکت می کند؟ **الفرزلی: فکر می…

  دولت لبنان به زودی فعالیت عادی خود را از سر می گیردReviewed by on Nov 29Rating:

  متن کامل گفت و گوی ایرنا با ایلی الفرزلی در ادامه آمده است:

  *ایرنا: رایزنی های «میشل عون» رئیس جمهوری به کجا خواهد انجامید و اوضاع سیاسی لبنان به کدام سمت و سو حرکت می کند؟
  **الفرزلی: فکر می کنم این رایزنی ها نتیجه تفاهم از پیش تعیین شده است و منجر به اتفاق غافلگیر کننده ای نخواهد شد. همه ما می دانیم که مصالحه یک سال پیش بین میشل عون و «سعد الحریری»، بر کنار ماندن لبنان از نزاع های منطقه ای تصریح داشت به این معنا که پای جنگ و درگیری های منطقه ای به لبنان باز نشود. وقتی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله اعلام کرد که هر کس می خواهد با ما بجنگد به سوریه بیاید، این حرف در واقع ترجمه سیاست مداخله نکردن لبنان بود. شرایط اخیر در لبنان پس از بحران استعفای الحریری راه را برای فتنه انگیزی در لبنان باز کرد اما رایزنی های ریاست جمهوری تاکید مجددی بر سیاست بی طرفی بود. من فکر می کنم سخنان اخیر سید حسن نصرالله درباره عدم حضور نیروهای حزب الله در یمن و خروج قریب الوقوع مشاوران نظامی حزب از عراق و رو به پایان بودن جنگ در سوریه نشانه آن است که سید حسن نصرالله نیز مانند رئیس جمهوری حاضر نیست لبنان را به میدانی برای جنگ های خارجی تبدیل کند. اخیرا هم سعد الحریری نخست وزیر گفت که سخنان سید حسن نصرالله درباره عدم وجود نیروهای حزب الله در یمن را باور می کند. همه این مسائل باعث شد رایزنی های ریاست جمهوری با قوت ادامه پیدا کند و تاکیدی بر سیاست بی طرفی و عدم مداخله در نزاع های منطقه ای به استثنای جنگ با رژیم صهیونیستی بود.

  *ایرنا: آیا معنای این حرف آن است که دولت به زودی تشکیل جلسه می دهد و فعالیت های عادی خود را از سر می گیرد؟
  **الفرزلی: بله شکی در این نیست که دولت به وضعیت قبلی بازخواهد گشت. احتمال پاره ای تغییرات خاص و محدود وجود دارد اما دولت فعالیت عادی خود را از سر خواهد گرفت.

  *ایرنا: آیا احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام وجود دارد؟
  **الفرزلی: توصیه من آن است که انتخابات زودهنگام برگزار شود و به نظر من این مساله ضرورت دارد چون باعث می شود وحدت ملی که اخیرا لبنان بعد از بحران استعفای الحریری و مدیریت حکیمانه رئیس جمهوری شاهد آن بود هدر نرود. فکر می کنم برگزاری زودهنگام انتخابات منافع عالی کشور را تامین می کند.

  *ایرنا: روابط لبنان با عربستان چطور است؟ آیا می توان گفت وضعیت به حالت طبیعی خود برگشته است؟
  **الفرزلی: دو کشور لبنان و عربستان باید روابط عادی با هم داشته باشند و من اطمینان دارم هیچ کس در لبنان نمی خواهد این روابط از بین برود. با وجود اینکه در برهه اخیر و در اثر دخالت برخی طرف های داخلی لبنانی یا طرف هایی که به دنبال به هم ریختن وضع داخلی لبنان هستند، شاهد خطا و اشتباه ریاض بودیم، امروز باید از تجربه گذشته درس بیاموزیم و روابط بین دو کشور را عادی کنیم. البته هیچ یک از گروه ها حق ندارد برای از بین بردن ویژگی های ذاتی لبنان به طرف های خارجی متوسل شود. معروف است که سوریه در دوران حضور در لبنان برای از بین بردن این ویژگی های ذاتی لبنان تلاش کرده است. سوریه به خاطر این رفتار همواره مورد انتقاد قرار می گیرد، با این وجود چطور می توان پذیرفت که عربستان یا هر کشور دیگری همان رفتار را در پیش بگیرد؟

  *ایرنا: آیا از بحران اخیر می توان نتیجه گرفت که در کنار اراده قاطعانه لبنانی ها که اجازه بازی با امنیت کشورشان را نمی دهند، ثبات لبنان زیر چتر حمایت بین المللی قرار دارد؟
  **الفرزلی: من عامل اصلی ثبات لبنان را در مدیریت صحیح و نیز موازنه قدرتی می دانم که بین گروه های مختلف کشور وجود دارد. اما چتر حمایتی بین المللی در رتبه بعد قرار می گیرد. امروز من از اطمینان خاطر دارم که ثبات موجود در کشور و مدیریت آمیخته با متانت کنونی ادامه خواهد یافت و فردای کشور بهتر از امروز خواهد بود. اما نباید غافل شد که طرف های متضرر ممکن است دست به کارهایی بزنند که امنیت کشور را به خطر انداخته و باعث خشنودی رژیم صهیونیستی شود.
  خاورم*۳۸۸*۳۹۰*۲۰۵۴
  انتشاردهنده: محمد خواجوئی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.