• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مروری بر هفته نامه های افغانستان
  کد خبر : 2059655

  مروری بر هفته نامه های افغانستان

  مروری بر هفته نامه های افغانستانReviewed by on Nov 28Rating: ** سنجه هفته نامه سنجه در سرمقاله این هفته خود در مورد شکست داعش و نقش ایران و عربستان در سوریه نوشت که ایران، روسیه و ترکیه تلاش دارند برای پایان دادن جنگ شش ساله سوریه نشستی را با حضور دولت سوریه و مخالفان برگزار…

  مروری بر هفته نامه های افغانستانReviewed by on Nov 28Rating:

  ** سنجه
  هفته نامه سنجه در سرمقاله این هفته خود در مورد شکست داعش و نقش ایران و عربستان در سوریه نوشت که ایران، روسیه و ترکیه تلاش دارند برای پایان دادن جنگ شش ساله سوریه نشستی را با حضور دولت سوریه و مخالفان برگزار کنند.
  سنجه افزوده است که رهبران این سه کشور از دولت سوریه و مخالفان خواسته اند که بطور سازنده در این نشست شرکت کنند.
  این هفته افزوده است که روسیه و ایران نباید فراموش کنند که این پیشرفت مدیون هماهنگی راهبردی آنها در سوریه است و کشورهای عربی از جمله عربستان در تلاش هستند که ایران را از نقش آفرینی در منطقه کنار بگذارند.
  سنجه نوشته است که عربستان از هر راه ممکن برای ایجاد مانع بر سر راه ایران دریغ نخواهد کرد و هرگز چنین نقشی را از طرف ایران در سوریه نخواهد پذیرفت.
  این هفته نامه در ادامه نوشته که حضور مخالفات دولت سوریه در ریاض به این معنی است که عربستان راه های نفوذ و سلطه خود را پس از شکست داعش حفظ خواهد کرد.
  این هفته نامه نوشت که با شکست داعش و تلاش های سیاسی برای حل بحران سوریه سعودی نگران آن است که ایران با استفاده از نقش و نفوذی که در سوریه دارد، استفاده کرده و حضور خود را در یمن تقویت کند.

  **اقتدار ملی
  هفته نامه اقتدار ملی افغانستان سرمقاله این هفته خود را به وضعیت کنونی افغانستان اختصاص داد و نوشت که «بن بست پس از ۱۶ سال» در این کشور همچنان ادامه دارد.
  این هفته نامه نوشته است که ۱۶ سال پیش در چنین روزهایی گروه های مختلف و شخصیت های سیاسی مهم این کشور در شهر «بن» آلمان گردهم آمدند تا به چند دهه جنگ و خشونت در کشور پایان دهند.
  اقتدار ملی افزود: در این نشست قرار شد کشور دارای قانون اساسی مردم سالار شود و در پرتو قانونمداری مردم احساس برادری و برابری کنند؛ اما پس از ۱۶ سال تلاش، تجربه و همسویی جامعه جهانی در بخش اقتصاد، سیاست فرهنگ و امنیت، خشونت و ناامنی بیداد می کند.
  این هفته نامه در ادامه آورده است که مردم این کشور در مساجد، اماکن مقدس و مکان های عمومی در امان نبوده و هدف حمله های کور تروریستی قرار می گیرند.
  اقتدار ملی در اخر اظهار نا امیدی کرد و نوشت پس از این همه تلاش ها دولت و نظام مدیریتی در هر موسسه تنزل کرده و در واقع می توان گفت که ما در افغانستان رهبری سیاسی نداریم.

  **عدالت و توسعه
  هفته نامه عدالت و توسعه در سرمقاله خود در این شماره زیر عنوان «مبارزه خیالی با مواد مخدر» به معضل مواد مخدر در این کشور پرداخت و نوشت که افغانستان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر است.
  این هفته نامه نوشته است که گزارش سازمان ملل متحد نشان داد که تولید و کشت مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ به ۹ هزار تن رسید که نسبت به سال گذشته ۸۷ درصد افزایش را نشان می دهد.
  براساس این نوشته دولت و جامعه جهانی پول های هنگفت در مسیرهای مختلف برای از بین بردن و جایگزین کردن کشت جایگزین هزینه کردند اما نتیجه منفی بود.
  براساس تحلیل این هفته دولت افغانستان توان مبارزه با مواد مخدر را ندارد زیرا بخش بزرگی از جغرافیا را در کنترل خود ندارد از طرف دیگر قاچاقچیان و تروریست ها نیز مردم را تشویق و یا مجبور به کشت مواد مخدر می کنند و سود آن را از خود می سازند.
  توسعه نوشته است که احتمال دیگر نیز این است که دولت می تواند اما اراده نابودی کشت مواد مخدر را ندارد، زیرا دولت افغانستان نیز در فساد سرآمد کشورهاست و افراد آن از قاچاق موادمخدر سود می برند.
  این هفته جامعه جهانی را نیز در کشت جایگزین ناکام خوانده است و آن را تنها به عنوان یک شعار مطرح کرده است.

  **مردم
  هفته نامه مردم در این هفته به جریان معرفی ۱۲ وزیر پیشنهادی به مجلس برای رای اعتماد پرداخت و نوشته است که آیا فصل سرپرستی با معرفی این نامزد وزیران به پایان خواهد رسید؟
  مردم افزوده است که با معرفی این نامزدان مجلس اسناد آموزش های عالی آنها را بررسی کرده و همچنین به طرح ها و برنامه های کاری آنها گوش خواهند داد اما این که در اخر همه آنها رای اعتماد خواهند گرفت و یا روند سرپرستی ادامه خواهد یافت، پس از رای دهی مشخص خواهد شد.
  این هفته به گذشته دولت وحدت ملی پرداخت و نوشت دولت وحدت ملی در ۳ سال گذشته به نظام سرپرستی ادامه داد و در آینده نیز این روند ادامه خواهد یافت و بعید به نظر می رسد که دولت وحدت ملی کابینه انتخابی داشته باشد.
  هفته نامه مردم، دامن زدن به تبعیض قومی، بیکاری، گسترش ناامنی و دیگر چالش ها را از مشکلات عمده مردم دانست که در رهبری این دولت بروز کرده است.
  این هفته نامه از دولت خواست که اگر کمترین توجهی به مردم و ثبات در این کشور دارد باید مدیریت خود را در دولت بهبود ببخشد تا کشور به دام بی نظمی نیفتد.

  **خرد
  این هفته نامه در سرمقاله خود افشاگری های رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان را مهم خوانده و نوشته است که این افشاگری ها دیرهنگام، اما مهم و حایز اهمیت است.
  هفته نامه خرد نوشته است که رحمت الله نبیل به توزیع دلارهای جعلی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری، ماشین چاپ کارت رای دهی در منزل یکی از مقامات بلند پایه دولت وحدت ملی اشاره کرده و گفته است که حامد کرزی به این موضوع توجه نکرد و با اشرف غنی همدست شده بود.
  خرد افزوده است که مردم افغانستان با ادامه چنین روند و دستبرد در انتخابات، تقلب و زورگویی به رفاه امنیت و زندگی آرام نخواهد رسید و انتظارات مردم با افشای تقلب گسترده و سازمان یافته از بین رفته و دیگر هیچ اعتمادی به روند دموکراسی نخواهند داشت.

  آساق*۲۹۱*۱۱۰۴*انتشاردهنده: ۱۵۷۷*حسن حسین زاده

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.