• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » جنگ افغانستان داخلی است و باید راه مصالحه با طالبان را پیدا کنیم
  کد خبر : 2059228

  جنگ افغانستان داخلی است و باید راه مصالحه با طالبان را پیدا کنیم

  جنگ افغانستان داخلی است و باید راه مصالحه با طالبان را پیدا کنیمReviewed by on Nov 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان در گفت‌وگو با «اسپوتنیک» اظهار داشت افغانستان خواستار ادامه عملیات نظامی آمریکا در این کشور نیست، اما می‌خواهد همکاری با آمریکا تنها…

  جنگ افغانستان داخلی است و باید راه مصالحه با طالبان را پیدا کنیمReviewed by on Nov 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین افغانستان در گفت‌وگو با «اسپوتنیک» اظهار داشت افغانستان خواستار ادامه عملیات نظامی آمریکا در این کشور نیست، اما می‌خواهد همکاری با آمریکا تنها بر مبارزه با تروریسم متوجه باشد، نه اینکه موضع افغانستان در منطقه و با کشورهای همسایه آسیب ببیند.

  وی درباره روابط کابل-مسکو گفت: ما خواستار گسترده‌ترین سطح روابط با روسیه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک هستیم؛ این همکاری‌ها به نفع کشور ماست و به ثبات در افغانستان نیز کمک می‌کند.

  رئیس جمهور پیشین افغانستان افزود خواستار گفت‌وگوهای مسکو، واشنگتن و دیگر کشورها درباره افغانستان است تا این کشورها برای کمک به افغانستان به گونه‌ای مشترک اقدام کنند.

  کرزی گفت: آمریکا باید سیاست خود را در قبال افغانستان تغییر دهد و دیگر این کشور را به عنوان میدان رقابت با دیگر کشورها نبیند زیرا افغانستان کشوری مستقل است و نمی‌تواند روابط خود را در منطقه براساس منافع استراتژیک آمریکا ایجاد کند.

  وی در ادامه تاکید کرد : استراتژی آمریکا در افغانستان ناکام بوده و ما باید روابط خود را با روسیه و دیگر کشورهای همسایه براساس منافع ملی‌مان برقرار کنیم.

  کرزی درباره اعزام ۳ هزار نظامی آمریکایی و ناتو به افغانستان گفت: ما خواستار جنگ نیستیم و نمی‌خواهیم عملیات نظامی در افغانستان به خاطر دیگر کشورها ادامه پیدا کند.

  وی افزود: اگر آمریکا می‌خواهد از افغانستان برای رسیدن به اهداف جهانی و منطقه‌ای خود استفاده کند، باید به دنبال راه دیگری برای رسیدن به این اهداف باشد.

  رئیس جمهور پیشین افغانستان تصریح کرد: راه حل بحران افغانستان نباید به جنگ بیشتر بینجامد، بلکه باید باعث برقراری صلح، امنیت و ثبات در این کشور شود.

  وی افزود: به باور من، اولین گام برای رسیدن به اجماع ملی برگزاری لویه‌جرگه است، تا بتوانیم شرایط کنونی را مورد بحث قرار داده و تصمیم بگیریم که چه می‌خواهیم و به چه سمت باید حرکت کنیم.

  کرزی در ادامه گفت: ما باید تصمیم بگیریم که آیا خواستار ادامه این جنگ بی‌پایان هستیم و یا زمان آن رسیده تا برای آینده خود تصمیم بگیریم، صلح را برقرار و امنیت خود را تضمین کنیم.

  رئیس جمهور پیشین افغانستان گفت: تفاوت میان طالبان و داعش این است که طالبان افغان هستند، مردم افغانستان و سنت‌های ما را می‌شناسند و میان مردم در شهرها و روستاها زندگی می‌کنند.

  وی افزود: «برای مثال در قندوز و برخی دیگر از ولایت‌ها شما می‌توانید پرچم سفید طالبان را در کنار پرچم ملی افغانستان ببینید».

  کرزی اظهار داشت: جنگ با طالبان داخلی است و وظیفه ما این است تا هر چه زودتر راهی را برای مصالحه با طالبان و پایان دادن به این جنگ پیدا کنیم.

  رئیس جمهور پیشین افغانستان تصریح کرد: برخلاف طالبان، داعش توسط خارجی‌ها ایجاد شده و توسط آن‌ها آموزش دیده و حمایت مالی می‌شود.

  کرزی تاکید کرد که گروه داعش برای منافع خارجی‌ها در افغانستان فعالیت می‌کند و تلاش دارد تا از این کشور به عنوان سکوی پرتابی استفاده کند.

  وی درباره حضور نظامی آمریکا در افغانستان گفت: از زمانی که آمریکا وارد افغانستان شده است اهداف خود را دنبال می‌کند و به این موضوع اذعان کردند که برای کمک به مردم افغانستان نیامده، بلکه برای تامین امنیت خود به این کشور آمده است.

  رئیس جمهور پیشین افغانستان تصریح کرد: بعدا متوجه شدیم که آن‌ها افغانستان را به عنوان ابزاری برای اجرای طرح‌های ژئوپلتیک خود در منطقه استفاده می‌کنند و وقتی متوجه این شدیم، تلاش کردیم تا راهی را برای عادی‌سازی وضعیت در کشور پیدا کنیم.

  وی افزود که برای تحقق صلح در افغانستان به اجماع ملی نیاز است تا مردم این کشور متحد شوند و برای گذشتن از بحران کنونی در افغانستان تصمیمات اساسی در سطح ملی اتخاذ شود.

  کرزی اظهار کرد: تنها پس از پایان دادن به این بحران است که قادر خواهیم بود تا به سمت برگزاری انتخابات، تشکیل دولت و پارلمان و ایجاد شرایط برای توسعه بیشتر کشور حرکت کنیم.

  این در حالی است که کرزی پیش از این نیز برای برگزاری لویه‌جرگه فراخوان داده بود که با مخالفت حکومت وحدت ملی مواجه شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.