• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » شکست داعش پیروزی برای جهان اسلام و دغدغه افغانستان
  کد خبر : 2058921

  شکست داعش پیروزی برای جهان اسلام و دغدغه افغانستان

  شکست داعش پیروزی برای جهان اسلام و دغدغه افغانستانReviewed by on Nov 26Rating: «زبیرشفیقی» از جمله کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان است که روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در کابل به برخی از ابعاد نگرانی کشورش در مورد وقایع بعد از شکست داعش در عراق و سوریه اشاره و این دغدغه ها…

  شکست داعش پیروزی برای جهان اسلام و دغدغه افغانستانReviewed by on Nov 26Rating:

  «زبیرشفیقی» از جمله کارشناسان مسائل سیاسی افغانستان است که روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در کابل به برخی از ابعاد نگرانی کشورش در مورد وقایع بعد از شکست داعش در عراق و سوریه اشاره و این دغدغه ها را تشریح کرد.
  او شکست گروه تروریستی داعش را نه تنها برای عراق و سوریه بلکه برای جهان اسلام و کشورهای دخیل درنابودی آنها مانند ایران و روسیه یک پیروزی بزرگ دانست و گفت اما این موضوع ممکن است برای افغانستان با توجه به امکان تجمع نیروهای شکست خورده داعش در افغانستان به یک چالش جدید تبدیل شود.
  وی افزود که جنگجویان خارجی داعش که دیگر در عراق، سوریه و کشورهای زادگاه خودشان جایگاهی ندارند و با از دست دادن قلمرو خود به احتمال زیاد قصد عزیمت به افغانستان یا پاکستان را خواهند داشت.
  شفیقی گفت : شکست خوردن داعش برای کشورهای سوریه و عراق پیروزی است چون خاک خود را از تسلط تروریست ها پاکسازی کردند و باب جنگ را مسدود کردند اما ممکن است برای افغانستان تازه تنش ها شروع شود.
  وی نابودی حقیقی داعش را نابودی تفکر افراطی دانست و شکست آنها را به معنای نابودی نیروهای آنها ندانست و افزود : پراکنده شدن آنها در کشورهای منطقه ؛ سبب ناامن شدن و افزایش حملات تروریستی خواهد شد.
  او به گزارش ایران ویج به نقل از هایی مبنی بر حضور، استقرار و تجهیز داعش و حملات خونبار به مردم بی دفاع درافغانستان اشاره کرد و گفت که شکست داعش چالش های افغانستان را بیشتر خواهد کرد.
  به باور وی، داعش یک طرح اطلاعاتی است که در پشت آن قدرت های بزرگ جهان قرار داشته و دارند و مهمترین دلیل آن این است که مدتی طولانی آنها ۵.۵ میلیون نفوس دو کشور عراق و سوریه را تحت سیطره خود داشتند و حکومت می کردند و با مخالفت جدی بین المللی روبرو نشدند.
  به گفته وی با توجه به ترکیب اعضای داعش که مشتمل بر اتباع غربی ؛ عربی ؛ افغانستان ؛ پاکستان ؛ چین و کشورهای آسیای میانه و روسیه بودند هر چند قلمرو آنها از بین رفته اما مدت ها حمله های تروریستی آنها علاوه بر عراق و سوریه در سطح منطقه و جهان ادامه خواهد یافت.
  وی گفت : در افغانستان گروه هایی از سه سال پیش به نام داعش فعالیت خود را آغاز کردند و تاکنون قربانی های فراوانی را این پدیده شوم به مردم غیر نظامی تحمیل کرده است .
  به باور وی داعش با از دست دادن جغرافیای تحت کنترل خود برای یافتن پناهگاه یا جای امن جستجو خواهد کرد و افغانستان یکی از این کشورها خواهد بود.
  شفیقی ابراز نگرانی کرد که با حرکت تروریست های داعش به سمت افغانستان و پاکستان بار دیگر این کشورها با بحران بزرگی مواجه خواهند شد زیرا آمریکا و غرب در حمایت مالی و تجهیز آنها نقش مهم و محوری دارند و با توجه به حضور آمریکا درافغانستان امکان دارد که حضور داعش تقویت شود.
  او گفت که تنها وی نیست که باور دارد در پشت داعش دست آمریکایی هاست بلکه فردی مانند «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و روسیه نیز بر این موضوع تاکید دارند .
  برخی کارشناسان در افغانستان معتقد هستند که داعش به معنای واقعی کلمه یعنی به مفهوم واردات کامل نیرو و فرمانده و تجهیزات در این کشور نیست بلکه نیروهای داعش بیشتر وابستگان طالبان هستند که با دستمزد بهتر تغییر عنوان داده اند.
  از دو سال قبل تاکنون در افغانستان حملات به نیروهای پلیس و ارتش را طالبان برعهده می گیرد تا هم چهره مخالفت با دولت را حفظ کند و هم نزد مردم برای زمانی که لازم شد پشت میز مذاکره صلح بنشیند ؛ اعتبار جمع می کند و از آن سو مسئولیت حملات خونین به مردم بی دفاع در مساجد و اماکن مقدس و تجمعات سیاسی را داعش بی ریشه در افغانستان بر عهده می گیرد زیرا این گروه به اندازه کافی در نزد افکار عمومی بی اعتبار هست که بر آن خرده نگیرند و هرگاه لازم شد بدون مدعی پرونده را خواهند بست.
  آساق*۲۹۱* ۱۱۰۴**۱۶۶۳**انتشار دهنده: خسرو حسینی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.