• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » امنیتی شدن دانشگاه ها محصول نگاه امنیتی دولت فعلی است/ اصلاح طلبان، استاد شلوغ کاری هستند
  کد خبر : 2058735

  امنیتی شدن دانشگاه ها محصول نگاه امنیتی دولت فعلی است/ اصلاح طلبان، استاد شلوغ کاری هستند

  امنیتی شدن دانشگاه ها محصول نگاه امنیتی دولت فعلی است/ اصلاح طلبان، استاد شلوغ کاری هستندReviewed by on Nov 26Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در آستانه فرارسیدن ۵ آذر و سالروز تاسیس بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) در دفتر شبکه اطلاع رسانی مرآت، میزبان دو…

  امنیتی شدن دانشگاه ها محصول نگاه امنیتی دولت فعلی است/ اصلاح طلبان، استاد شلوغ کاری هستندReviewed by on Nov 26Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در آستانه فرارسیدن ۵ آذر و سالروز تاسیس بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) در دفتر شبکه اطلاع رسانی مرآت، میزبان دو تن از دانشجویان نخبه بسیجی دانشگاه سمنان بودیم و پیرامون کارکردهای بسیج دانشجویی و نیز چالش های فراروی جنبش دانشجویی به گفتگو پرداختیم.  

  در این گفتگو «مقصود درودی» دانشجوی دکترای فیزیک ذرات بنیادی دانشگاه سمنان و مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان و نیز «حامد خوانساری» دانشجوی مهندسی کامپیوتر نرم افزار که مسئولیت واحد تحلیل و بررسی بسیج دانشجویی این دانشگاه را برعهده دارد علاوه بر پاسخ به سوالات ما، دیدگاه های خود را در خصوص موضوعات سیاسی و اجتماعی بیان کردند.

  درودی و خوانساری در این گفتگوی صمیمانه اما صریح با بیان اینکه اهداف و کارکردهای علمی و دانشگاهی بسیج دانشجویی فراتر از کارکردهای سیاسی و اجتماعی آن است بر لزوم ورود فعال جنبش دانشجویی به موضوعات مختلف کشور بویژه مشکلات اقتصادی تاکید کردند.

  بخش اول این گفتگو را در ادامه می خوانید:

  مرآت- جناب درودی، پیش از ورود به گفتگو لطفا مختصری از سوابق علمی خود را بفرمایید.

  درودی- در سال ۱۳۸۸ وارد مقطع کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه سمنان شدم و از سال ۹۲ تا ۹۴ نیز تحصیلات خود را در دانشگاه صنعتی شاهرود مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم. در سال ۹۴ در مقطع دکتری فیزیک ذرات بنیادی دانشگاه سمنان پذیرفته شدم و هم اکنون نیز در سال سوم مقطع دکتری در حال تحصیل هستم.

  مرآت- از فرصت های تحصیلی که در سالهای اخیر برای شما ایجاد شد بگویید.

  درودی- برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد یکی دو پیشنهاد از کشورهای خارجی داشتم اما به دلیل آنکه آنها را کشورهای مناسبی ارزیابی نمی کردم تصمیم گرفتم در ایران ادامه تحصیل دهم. سال گذشته نیز به یکی از سمینارهای علمی کشور اسکاتلند دعوت شدم اما این بار به دلایل دیگری نتوانستم در آن کشور حضور پیدا کنم.

  مرآت- با توجه به مسئولیت شما در بسیج دانشجویی دانشگاه سمنان، چه دیدگاهی در خصوص جنبش دانشجویی بویژه در سطح استان سمنان دارید؟

  درودی- پس از سال ۸۸ برخی تشکل های دانشجویی دچار نوعی تحول منفی در خودشان شدند و آن فضای فعال و کنشگر دانشجویی از بین رفت. در سالهای ۸۹ و ۹۰ دیگر شاهد آن جوش و خروش از تشکل های دانشجویی انقلابی نبودیم و آهسته آهسته به فراموشی رفت. متاسفانه این فراموشی منجر به آن شد که جبهه انقلاب بویژه در سطح دانشگاه ها از مطالبات و ایده آل های خود کوتاه بیاید که این امر در نهایت به آسیب هایی در سالهای بعد انجامید.

  از آن سو اما تشکل ها و گروههای غیرانقلابی تحرکات خود را افزایش دادند و با حضور فعال در دانشگاه ها و مراکز حساس فشار زیادی به دولت دهم که دولتی پرتلاش و خدمتگزار بود آوردند. متاسفانه در همان زمان هم نیروهای انقلابی از دولت دهم حمایت قاطعی نکردند و در نهایت در شرایط هضم شدند. این روند ادامه یافت تا آنجا که در سال ۹۲ دولتی سرکار آمد که با مبانی و آرمانهای انقلاب فاصله داشت.

  پس از انتخابات سال ۹۲ تشکل های انقلابی و معتقد به مبانی انقلاب اسلامی تلاش کردند فعالیت و اثرگذاری خود را در دانشگاه ها افزایش دهند اما شرایط این اجازه را نمی داد. دیگر از آن آزادی سالهای قبل خبری نبود و بسیاری از آزادی های جنبش های دانشجویی در دولت یازدهم گرفته شد. این محدودیت ها بیشتر متوجه تشکل های انقلابی دانشگاه ها شد که در ادامه به آن خواهم پرداخت.

  معتقدم از سال ۹۲ به بعد فضای دانشگاه ها به میدانی برای عرض اندام گروه ها و عناصر غیرانقلابی و حتی ضدانقلاب تبدیل و نقش جنبش های دانشجویی فعال کمرنگ تر شد. نکته مهم آنکه نه تنها تشکل های انقلابی برای فعالیت خود محدود شده بودند بلکه به نظر می رسید در پشت پرده از تشکل های غیرانقلابی حمایت نیز انجام می شود. این روند به از دست دادن فرصت انتخابات های ۹۴ و ۹۶ منجر شد.

  البته از سال ۹۴ به بعد جریان انقلابی دانشگاه ها به این نتیجه رسید که برای اثرگذاری بیشتر باید جدی تر و منسجم تر عمل کند و حوزه های فعالیت خود را گسترش دهد. به عنوان نمونه امروز کارکرد فضای مجازی و رسانه ها بی بدیل است که به هیچ وجه نباید از آن غافل شد.

  مرآت- جناب خوانساری، ضمن معرفی خودتان، بفرمایید چه هدفی را از ورود به بسیج دانشجویی دنبال می کردید؟

  خوانساری-  من در سال ۹۳ در رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار دانشگاه سمنان پذیرفته شدم و پس از یکسال وارد بسیج دانشجویی شدم. در بدو ورودم به دانشگاه سمنان دنبال فضایی بودم تا ایده آل های خود را به صورت فعال و منسجم دنبال کنم. مدتی در انجمن علمی فعالیت کردم اما مدتی بعد به این نتیجه رسیدم که این فضا نمی تواند خواسته های مرا مرتفع کند. در همان بین توسط یکی از دوستانم با بسیج دانشجویی آشنا شدم و در آن حضور یافتم.

  مرآت- چه شاخص هایی برای شما اهمیت داشت؟

  خوانساری- از همان سال ورود به دانشگاه احساس کردم دانشگاه و دانشجویان تحت تاثیر فضای انفعال قرار دارند و این موضوع را حتی در انجمن علمی نیز حس کردم. اما وقتی در بسیج دانشجویی حضور یافتم مشاهده کردم دغدغه بیشتری نسبت به موضوعات مختلف وجود دارد. به عنوان نمونه وقتی موضوع اردوهای جهادی را دنبال می کردم برای من جالب بود که مسئولان و اعضای بسیج دانشجویی اینقدر به رفع مشکلات مناطق محروم اهمیت می دهند. یکی از عللی که جذب بسیج دانشجویی شدم همین فعال بودن و در اختیار داشتن ابتکار عمل بود.

  دومین نکته آنکه من به شدت قائل به وظیفه اجتماعی دانشجو بودم. طبیعتا بسیاری از افراد صرفا دنبال آن هستند که مدرک خود را بگیرند و به دنبال زندگی خود بروند اما من همواره دنبال آن بودم که در مناسبات اجتماعی نقشی موثر و فعال داشته باشم.

  مرآت- به کارکردهای علمی و اجتماعی بسیج دانشجویی اشاره کنید.

  خوانساری- ببینید بسیج دانشجویی تلاش می کند نیازهای علمی دانشجویان را در حد توان خود پیگیری کند. این موضوع یا مستقیما صورت می گیرد و یا از طریق مسئولان دانشگاه. اخیرا دوره ای را برای دانشجویان فیزیک برگزار کردیم که در آن یکی از پروفسورهای علم فیزیک به سخنرانی علمی پرداخت که از آن استقبال زیادی شد. در حقیقت بسیج دانشجویی یک تشکل صرفا سیاسی نیست.

  از سوی دیگر اردوهای جهادی گسترده ای توسط بسیح دانشجویی دانشگاه برگزار می شود که دهها و نزدیک به ۲۰۰ دانشجو را در طول سال برای حضور و سازندگی در مناطق محروم سازماندهی می کند. خوب این ماموریت به ساخته شدن دانشجو و ارتقای دیدگاه او در مورد مسائل جامعه ای که در آن زندگی می کند کمک خواهد کرد. تمام این موضوعات نشان می دهد که بسیج دانشجویی هرجا که کشور نیاز داشته باشد حضور پیدا می کند.

  در حوزه مسائل فرهنگی اخیرا برنامه ای برای بزرگداشت شهید حججی در تالار بزرگ امیرکبیر دانشگاه سمنان برگزار شد که اتفاقا دانشجویان زیادی با سلایق گوناگون در آن حضور داشتند. من وقتی علت حضور دانشجویان را جویا می شدم متوجه شدم تمام دانشجویان با نگرش های مختلف سیاسی و اجتماعی به شهدا و بویژه شهدای مدافع حرم عشق می ورزند و احترام ویژه ای برای آنها قائل هستند. تنوع حضور دانشجویان در برنامه اخیر این موضوع را اثبات می کند.

  مرآت- بسیج دانشجویی برای دستیابی به اهداف خود چه برنامه هایی دارد؟

  درودی- بسیج دانشجویی در سطح کلان و وسیع هیچ گاه خود را به یک طیف محدود نکرده است و تلاش دارد با قالب های مختلفی به ماموریت های خود بپردازد. اخیرا و پس از زلزله کرمانشاه احساس کردیم لازم است به این موضوع ورود کنیم هرچند که این کار را وظیفه دولت مستقر می دانیم. در حوزه موضوعات صنفی دانشجویان هم پیگیری های متعددی در خصوص خوابگاه ها، تغذیه، انتخاب واحد و …داشته ایم و چنانچه مستقیما بتوانیم مشکلی را حل کنیم دریغ نخواهیم کرد و اگر لازم باشد پیگیری و یا حداقل اعلام موضع می کنیم.

  مشکلات دانشجویان را فراتر از آنکه چه نگرشی دارند پیگیری می کنیم. در کنار این موضوعات یادواره شهدا، میزگردهای مختلف و گردهمایی های گوناگونی را در دانشگاه برگزار می کنیم.

  در همین برنامه اخیر دانشگاه که برای شهید حججی با حضور خانواده این شهید والامقام برگزار شد دانشجویان مختلفی با سلایق دیگر حضور پررنگی داشتند و هرچند حواشی برای آن ایجاد کردند اما از سیگنال های پس از مراسم دریافتیم که دانشجویان اصلاح طلب دانشگاه هم این اقدام و حاشیه سازی را محکوم کردند و گفتند اقدام نماینده محترم حرکتی اشتباه بود و از آن اعلام برائت کردند.

  این موضوع نشان می دهد سطح فکری و اندیشه ای دانشجویان بسیار بالاتر از موضوعات سیاسی است لذا ما نیز مشکلات مرتبط با دانشجویان را خارج از موضوعات سیاسی دنبال می کنیم.

  مرآت- فضای دانشگاه برای بیان نظرات دانشجویان چطور است؟

  خوانساری- متاسفانه در سالهای اخیر بسیاری از دانشجویان از اینکه دیدگاه های خود را مطرح کنند نگران هستند و با وجود اینکه ممکن است نظراتی داشته باشند از بیان آنها خودداری می کنند. متاسفانه در بین دانشجویان اینطور جا افتاده است که بهتر است دانشجویان درس خود را بخوانند و مدرکشان را بگیرند و بروند دنبال زندگی خود! چرا فضا اینقدر منفعل شده است؟ پس وظیفه دانشگاه چه می شود؟ چرا بخش عمده دانشجویان به موضوعات پیرامون خود اهمیت نمی دهند؟ چرا یک مساله باید حتما در سطوح کلان برجسته شود تا نسبت به آن دغدغه ایجاد شود؟

  اخیرا چند روز مانده به انتخابات با دشواری فراوان توانستیم با یکی از چهره های سیاسی کشور برای حضور در دانشگاه سمنان هماهنگی لازم را انجام دهیم. با تمام زحماتی که برای دعوت از این فرد انجام شده بود مسئولان دانشگاه اعلام کردند نمی توانیم این برنامه را برگزار کنیم. ببینید برگه مجوز برگزاری برنامه باید توسط رئیس دانشگاه، معاون فرهنگی دانشگاه و مسئول نهاد نمایندگی امضا شود که برای ما جالب بود که حتی مسئول نهاد نمایندگی نیز که از او انتظار دیگری داشتیم هم آنرا امضا نکرد و حتی خود ایشان جزو مخالفین اصلی بودند!

  بعد از آن تصمیم گرفتیم جلسه دیگری را با حضور دانشجویان و با محوریت طرح نظرات آنها برگزار کنیم. این را می خواهم بگویم که آنقدر فضا را منفی کرده اند که دانشجویان فقط درگیر خودشان و مسائل مادی شده اند. این روتین شدن زندگی دانشجویان بسیار خطرناک است. حضرت امام(ره) فرمودند جامعه زمانی درست می شود که دانشجو درست شود. متاسفانه آنقدر هجمه ها روی اظهارنظرات زیاد شده است که دانشجویان از حرف زدن پشیمان می شوند و ترجیح می دهند چیزی نگویند.

  مرآت- شما چه گروهی را عامل امنیتی شدن فضای دانشگاه در سالهای اخیر می دانید؟ از آن طرف جریان دیگر خود شما را به امنیتی کردن دانشگاه متهم می کند.

  درودی-  ببینید من تردید ندارم که امنیتی شدن دانشگاه ها محصول نگاه مسئولان دولت یازدهم است. شما تعداد وزرای امنیتی دولت فعلی را ببینید، موضوع کاملا شفاف است. جریان مقابل که جریانی هوچی گر است و کاری را که خودش انجام می دهد به ما نسبت می دهد. این کار صرفا در خصوص این موضوع هم انجام نمی شود.

  کدام دولت بود که دانشجویان را ستاره دار کرد؟ غیر از این بود که وزارت علوم آقای خاتمی آنرا انجام داد؟ امروز به منتقدان آقای روحانی در حضور ایشان اجازه سخن گفتن داده می شود؟ حتی اجازه ورود به برنامه های دانشگاهی نمایشی ایشان هم نمی دهند. در چند برنامه روز دانشجو که آقای روحانی در آنهاد حضور یافته است به منتقدان اجازه بیان انتقاداتشان را دادند؟ تمام این برنامه ها نمایشی و گزینشی است. افرادی را انتخاب می کنند که حرفهایی را بزنند که رئیس جمهور محترم خوششان بیاید.

  ای موضوع را در دولت نهم و دهم نداشتیم. در جلوی رئیس جمهور وقت تصویر او را به آتش می کشیدند و او می گفت افتخار می کنم در مسیر آرمانهای انقلاب بسوزم. تفاوت نگاه ها را ببینید.

  از آن طرف آقای خاتمی در مراسم روز دانشجو خطاب به منتقدان می گوید آدم باشید! دستور می دهم شما را از سالن بیرون کنند!

  خوب این نگاه ها در دولت های اصلاحات و اعتدال ایجاد شده است. اصلاح طلبان استاد پروپاگاندا و شلوغ کاری هستند و البته دانشجویان هم این را به خوبی درک می کنند. لذا ما نیز به کار خود می پردازیم و توجهی به فضاسازی هایی اینگونه نمی کنیم.

  معتقدم دولت فعلی می خواهد دانشجویان کاری به مسائل روز نداشته باشند و درسشان را بخوانند و بروند. این فرصتی است برای دولت تا کارهای خود را در آرامش انجام دهد.

  مرآت-  جایی اشاره کردید که دولت های یازدهم و دوازدهم از شاخص های انقلاب فاصله دارد. لطفا بیشتر توضیح دهید.

  درودی- شاخص ما رهنمودها و توصیه های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری است. خوب است تعاریفی که رهبر انقلاب از دولت نهم و دهم داشتند را یادآوری کنیم. امام خامنه ای در آخرین دیدار با دولت دهم فرمودند این دولت قطار انقلاب را به ریل اصلی خودش بازگرداند. البته در سالهای پایانی دسیسه های دشمنان و تحریم ها فشارهای زیادی به دولت آورد . رهبر انقلاب در آن مقطع بارها دولت را دولتی انقلابی و پرکار خواندند اما متاسفانه دولت یازدهم سعی کرد تمام مشکلات را به مذاکرات گره بزند. در طول مذاکرات نیز رهبری بارها پیش شرط هایی را برای مذاکره اعلام کردند در حالیکه در دولت قبلی اعتماد بسیار بیشتری به مسئولان دولت و تیم مذاکره کننده داشتند. متاسفانه پیش شرط های اعلامی رهبری در طول مذاکرات اخیر رعایت نشد لذا می گوییم این دولت با مبانی انقلاب فاصله دارد.

  امروز به گفته خودشان برجام دستاوردی تقریبا هیچ داشته است. خوب چرا به مبانی و شاخص های رهبری بی توجهی کردید؟ چرا وقتی رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید می کنند توجه چندانی نمی شود؟ چرا حتی آب خوردن را هم به برجام گره می زنند؟ گفتند اگر با آمریکا ببندیم مشکلات ما حل می شود. مذاکرات انجام شد و برجامی که آقایان دوست داشتند اتفاق افتاد اما مشکلی از مشکلات مردم رفع نشد! اتفاقا به مشکلات اضافه هم شد و دولت همچنان به فکر مردم نیست. اگر برجام خوب بود پس خروجی آن کجاست؟ اگر تجربه بدی بود که دیگر نباید بر آن تاکید شود و دولت باید راه های دیگری مانند اقتصاد مقاومتی را دنبال کند. اما شما می بینید در زلزله اخیر هم موضوع را سیاسی کردند و مشکلات را به گردن دولت قبل انداختند. به این فکر نمی کنند که در این میان این مردم هستند که در حال له شدن هستند! این یک واقعیت است که اصلاح طلبان هیچگاه به فکر مردم نبودند و فقط حطب بازی می کنند. عملکرد دولت به وضوح نشان می دهد که این دولت با مبانی انقلاب فاصله بسیار زیادی دارد.

  در زلزله اخیر هم دیدید که آقای روحانی با چه فضای امنیتی بین مردم رفتند و رئیس جمهور دولت قبل و رهبر انقلاب چگونه در بین مردم حاضر شدند. خوب تمام اینها نشان می دهد چه کسی سیاسی کاری می کند و چه کسی خدمت می کند. البته رای مردم محترم است و ما خود را موظف به کمک به دولت منتخب می دانیم اما نظارت خود را نیز بیان می کنیم.

  ادامه دارد…

  بخش دوم این گفتگو در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.