• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » غلبه نگاه سازمانی بر نگاه فرهنگی به بسیج یک آفت است/ بسیج تحت لوای مسجد سربازان ولایت را تربیت می کند
  کد خبر : 2058303

  غلبه نگاه سازمانی بر نگاه فرهنگی به بسیج یک آفت است/ بسیج تحت لوای مسجد سربازان ولایت را تربیت می کند

  غلبه نگاه سازمانی بر نگاه فرهنگی به بسیج یک آفت است/ بسیج تحت لوای مسجد سربازان ولایت را تربیت می کندReviewed by on Nov 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن عرب زاده در گفتگو با ناب نیوز ضمن تبریک هفته بسیج با بیان اینکه بسیج…

  غلبه نگاه سازمانی بر نگاه فرهنگی به بسیج یک آفت است/ بسیج تحت لوای مسجد سربازان ولایت را تربیت می کندReviewed by on Nov 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن عرب زاده در گفتگو با ناب نیوز ضمن تبریک هفته بسیج با بیان اینکه بسیج یک مفهوم و ارزش است گفت: گاهی مفهوم بسیج بر کسانی که حتی نامشان در سازمان بسیج نیست، صدق می کند و بر کسانیکه نامشان در بسیج نیست، صدق نمی کند.

  این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: بسیج در زمانه ما برای انسان های پابرهنه ای عنوان شد که در عین نداری، تمام دارایی خود را به صحنه آورده و برای اسلام، انقلاب، اهداف بلند شیعه و آرمان بزرگ امام حسین (ع) خرج کردند.

   

  وی با بیان اینکه امروز با گونه های مختلف بسیج در سطح دنیا مواجهیم، ابراز کرد: اگر چه تولد مفهوم بسیج با حرکت امام (ره) و امتی بود که به دنبال ایشان راه افتاد اما ادامه این حرکت امروز در عراق با حشدالشعبی است که بافرمان فقیه زمانشان آیت الله سیستانی ایجاد شد و مردم، گروه ها، قبائل و عشایر مختلف به صحنه آمدند تا با یک نیروی صهیونیستی آمریکایی به نام داعش مبارزه کنند.

   

  حجت الاسلام والمسلمین عرب زاده اظهار داشت: امروز ادامه این بسیج در یمن است که پابرهنگان این کشور برای مبارزه با استکبار و صهیونیست آمدند و زیربار شدیدترین تحریم ها و بمباران ها هستند، اما مقاومت می کنند؛ شاید بسیجی های یمن از ما بسیجی ترند ولو اسمشان بسیجی نیست.

   

  غلبه نگاه سازمانی بر نگاه فرهنگی به بسیج یک آفت است

  وی با تاکید بر اینکه بسیج یک فرهنگ و ارزش جهانی است واینگونه نیست که تنها یک سازمان باشد، بیان کرد: گاهی حتی سازمان موجب دور شدن ما از فرهنگ می شود و این آفت متاسفانه در بسیج ما بوده است که نگاه سازمانی بر نگاه فرهنگی غلبه کرده است.

   

  این کارشناس مسائل فرهنگی عنوان کرد: امروز می توانیم بسیاری افراد را در جهان اسلام نام ببریم که به معنای واقعی کلمه بسیجی هستند اما سازمان بسیج با آنها صنمی ندارد و برخی افراد را هم در داخل سازمان می توان نام برد که با فرهنگ بسیج آشنا نیستند.

   

  حجت الاسلام والمسلمین عرب زاده تاکید کرد: بسیجیان در سازمان هیچگاه گمان نکنند قرب آنها به سازمان بسیج موجب قرب فرهنگی می شود؛ برخی از جهت فرهنگی به بسیج نزدیک هستند اما ممکن است در سازمان نباشند.

   

  بسیج بیش از آنکه سازمان باشد، یک فرهنگ و ارزش است

  وی خاطرنشان کرد: بسیج  بیش از آنکه یک سازمان باشد، یک فرهنگ، ارزش و نیروی اجتماعی است که در لحظه خطر و تکلیف به میدان می آید ولو در قالب سازمان نباشد؛ سازمان بسیج که ایجاد شده تا به پیشبرد فرهنگ بسیج کمک کند و کسانی که اهل این فرهنگ هستند سازماندهی شوند.

   

  حجت الاسلام عرب زاده با اشاره به "بسیج، مسجد و ولایتمداری" به عنوان یکی از عناوین هفته بسیج اذعان داشت: در طول سالیان اخیر متاسفانه در برخی مساجد با آفتی مواجه بودیم که بین مسجد و بسیج دوگانگی به وجود آمده است به گونه ای که هریک ساز خود را زده اند.

   

  وی افزود: به نظر می رسد برای اینکه بتوانیم پیوند خوبی بین مسجد و بسیج ایجاد کنیم تا به سربازی ولایت برسیم این است که بسیج از درون مسجد بجوشد و کاملاً در راستای سیاست های امام جماعت باشد؛ اگر از بیرون مسجد بدون هماهنگی با امام جماعت و هیئت امنای مسجد، افرادی به عنوان بسیجی در مسجد وارد کنیم تازه ابتدای یک مشکل بزرگ به نام اختلاف است.

   

  این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: فرهنگ بسیج عبادت و مشکل گشایی از مردم است که باید در مسجد صورت گیرد؛ باید دنبال امام جماعتی بگردیم که بسیجی و فرمانده پایگاه هم باشد چرا که در یک اقلیم دو پادشاه نگنجد لذا باید فرمانده مسجد و بسیج یکی باشند.

   

  وی با اشاره به اینکه گاهی فضا و انرژی بچه های حزب اللهی در اختلاف میان بسیج و مسجد نابود می شود، ابراز کرد: هرجا مسجد وبسیج یکی بوده اند، شاهد رشد، تعالی و شکوفایی بوده ایم و هرگاه اختلافی بوده، بسیج و مسجد رشد نکرده اند.

   

  حجت الاسلام والمسلمین عرب زاده یادآور شد: ما در مساجد عراق و یمن بسیج نزدیم بلکه حماسه های امام حسین (ع) و روح فرهنگ امام خمینی (ره) فرهنگ بسیج را در آنجا زنده کرد.

   

  بسیج تحت لوای مسجد سربازان ولایت را تربیت می کند/ نیروهای ولایتمدار خروجی حاکم شدن فرهنگ بسیج در کل مسجد است

  این کارشناس مسائل فرهنگی بیان کرد: بسیج تحت لوای مسجد می تواند کمک کند تا سربازانی برای ولایت تربیت شود و درحقیقت مسجد پادگانی برای سربازان ولایت می شود؛ البته اتحاد بسیج و مسجد موجب می شود از فرهنگ های تحجر و تقدس غیرانقلابی هم جلوگیری کنیم؛ به طور مثال برخی افراد مسجد را مقدس می دانند اما مبارزه با ظلم را قبول ندارند در حالیکه کلمه "محراب" خود به معنای ابزار جنگ است و بسیجی هم مرد جنگ است.

   

  حجت الاسلام والمسلمین عرب زاده خاطر نشان کرد: مسجد و بسیج یکی هستند و فرهنگ بسیجی باید در کل مسجد حاکم شود آنگاه خروجی این مساجد، نیروهای ولایتمدار می شود؛ وقتی فرهنگ بسیجی در هیئت امنا حلول کرد، همه مرد جنگ با ظلم و انقلابی می شوند و این همان آتش به اختیار مدنظر رهبری است؛ یعنی مسجدی که انسان های انقلابی تربیت کند.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.