• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » رژیم صهیونیستی با راه اندازی همه پرسی در اقلیم کردستان، به دنبال ماهی گیری در دوران پساداعش بود
  کد خبر : 2058221

  رژیم صهیونیستی با راه اندازی همه پرسی در اقلیم کردستان، به دنبال ماهی گیری در دوران پساداعش بود

  رژیم صهیونیستی با راه اندازی همه پرسی در اقلیم کردستان، به دنبال ماهی گیری در دوران پساداعش بودReviewed by on Nov 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نفل از نافع،حاکمیت داعش در عراق و سوریه به پایان راه خود رسید اما فتنه انگیزی و شرارت دشمن همچنان…

  رژیم صهیونیستی با راه اندازی همه پرسی در اقلیم کردستان، به دنبال ماهی گیری در دوران پساداعش بودReviewed by on Nov 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نفل از نافع،حاکمیت داعش در عراق و سوریه به پایان راه خود رسید اما فتنه انگیزی و شرارت دشمن همچنان پابرجاست و دشمنی استکبار جهانی با ملت های مسلمان به قوت خود باقی است.

   

  دشمن مکّار، این روزها که کار داعش به آخر رسیده است توطئه های دیگری را در منطقه آغاز کرده که خوشبختانه آنها هم تاکنون عقیم و عبث بوده اند مثل تحمیل استعفا بر نخست وزیر لبنان "سعد حریری" که با هدف اختلاف افکنی در بین مردم وگروه های سیاسی لبنان شکل گرفت اما دست برقضا موجب اتحاد بیشتر و هوشیاری آنها شد.

   

  یکی دیگر از فتنه انگیزی های دشمن در منطقه، طی روزها و هفته های گذشته در منطقه اقلیم کردستان نمود پیدا کرد که تلاش کردند با جدا کردن اقلیم کردستان از حاکمیت دولت عراق، آن را به کشوری مستقل بدل کرده و با این ادعای استقلال، بین قومیت های منطقه جدایی بیاندازند.

   

  در همین رابطه گفتگویی با یکی از کارشناسان بین المللی ترتیب دادیم که شرح آن را در ادامه می خوانید:

   

  جعفر قنادباشی در گفتگو با خبرنگارما با بیان اینکه در پشت صحنه برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق حضور و حمایت اسرائیل مشهود بود اظهار کرد: اسرائیل برای تحقق خواسته ها و اهداف خود در منطقه پس از برچیده شدن ریشه حاکمیتی داعش نیاز به ایجاد توطئه ای با عنوان استقلال کردستان می کرد و به همین علت از این رویکرد استقبال و حمایت می کرد.

   

  وی با اشاره به بالابردن پرچم اسرائیل در اقلیم کردستان به عنوان یکی از نشانه های حضور و حمایت اسرائیل از این توطئه تصریح کرد: بین دوران پساداعش و برگزاری این همه پرسی ارتباط تنگاتنگی وجود داشت چراکه اسرائیل تلاش می کرد برای دوران بعد از داعش که به روزهای آخر حیات خود در منطقه رسیده بود، دستاویز دیگری ایجاد کند تا بتواند بر اساس آن به خواسته های خود دست یابد.

   

  سفیر سابق ایران در لیبی عنوان کرد: دولت عراق با همراهی و اتحاد کشورهای همسایه از جمله ایران موضع محکمی در برابر این توطئه گرفت و موجب خنثی سازی فتنه دیگر اسرائیل و دشمنان منطقه ای شد.

   

  وی افزود: پس از صدّام، در عراق قانون اساسی نوشته شد و به کردستان عراق خودمختاری داده شد و حقوقی هم برای مردم کرد تدوین شد از جمله اینکه رئیس جمهور عراق باید کرد باشد و نمایندگانی از مردم کردستان در پارلمان عراق حضور داشته باشند.

   

  برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان مخالف قانون اساسی بود

  قنادباشی ضمن تأکید بر این امر که برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان مخالفت با نصّ صریح قانون اساسی و غیرقانونی بوده است گفت: پارلمان عراق پیش از برگزاری این همه پرسی غیرقانونی بودن آن را اعلام کرد و اجرای آن مخالفت با رأی پارلمان را نیز در برداشت.

   

  او ادامه داد: علاوه بر همه آنچه مطرح شد، این همه پرسی ضدیّت با تمامیت ارضی عراق را نیز در بر داشت بنابراین همه پرسی هم احترام به حاکمیت ملی را زیر سؤال می برد و هم با تمامیت ارضی کشور در تناقض بود بنابراین مخالفت همه مجامع داخلی و بین المللی را در پی داشت تا جایی که حتی سازمان ملل هم آن را محکوم کرد.

   

  آگاه سازی روحانیون در محافل مذهبی کردستان عامل دیگر شکست همه پرسی

  این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه هیچ کشور و هیچ رژیمی به جز رژیم صهیونیستی این حرکت را به رسمیت نشناخته بود خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی دولت و حاکمیت عراق موظف به موضع گیری در این مسئله بود تا بر اساس قانون موجود اجازه به خطر افتادن تمامیت ارضی کشور را ندهد از طرفی هیچ یک از کشورهای همسایه هم نسبت به این رویداد در اقلیم کردستان اقبال و چراغ سبز نشان ندادند و متحدانه در برابر این حرکت ایستادند تا این اقدام با شکست مواجه شد.

   

  وی "مخالفت روحانیون و مسلمانان کرد" را عامل دیگری در شکست همه پرسی برشمرد و افزود: همسویی بارزانی با اسرائیل باعث شد روحانیون ونمازگذاران در مساجد و محافل مذهبی نسبت به عواقب شوم این همه پرسی و ننگ بودن اتحاد با یهود، مردم را آگاه و مطلع کرده و موجبات شکست آن را فراهم آوردند.

   

  قنادباشی تشریح کرد: از دیگر سو مخالفت و تحریم دولتهای عراق، ایران و ترکیه نسبت به این اقدام اقلیم کردستان موجب بروز اختلافات در این منطقه کردشنین عراق شد و نیازهای اولیه مردم از جمله سوخت و مواد غذایی کاهش یافت و اسباب نگرانی مردم و البته مسعود بارزانی در این قحطی و تحریم خودساخته شد که خود عاملی بر شکست همه پرسی بود.

   

  وی تأکید کرد: عامل دیگری را که می توان از عوامل شکست همه پرسی در اقلیم کردستان برشمرد این است که جوانان کردستان عراق تمایلی به بازگشت به گذشته ندارند و با توجه به اینکه شکلگیری یک کشور یا دولت بر اساس قومیت و زبان در گذشته کشورهای آفریقایی نمود داشته و ثمرات موفقی نداشته، جوانان کرد عراق تمایلی برای تشکیل دولت براساس این معیارها را نداشتند.

   

  جوانان کرد تمایلی به بازگشت به گذشته ندارند

  قنادباشی متذکر شد: بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا از جمله سوئیس با وجود افراد از زبان ها و ادیان و فرهنگ های مختلف به حیات خود ادامه می دهند و حتی برخی کشورهای پیشرفته سعی می کنند مرزهای خود را کمرنگ کرده و بردارند اما در چنین شرایطی بارزانی برای ایجاد مرزهای قومی و زبانی اقدام کرد و این رویکرد به شکست منتج شد.

   

  وی با بیان اینکه تأکید بر اصالت یک قومیت یا زبان همواره می تواند خطرناک باشد گفت: چنین رویکردی می تواند اختلافات قومی و زبانی را تشدید کرده و زبانه های جنگ را در بین اقوام و دولت ها برانگیزد و طبعا مردم اقلیم کردستان و دیگر مردم عراق هم تمایلی برای ورود به چنین جنگی نداشته و ندارند.

   

  سفیر سابق ایران در لیبی یادآور شد: جهان استکبار حدود ۴۰ سال است که درصدد اختلاف افکنی در اقلیم کردستان و اجرای طرح جداسازی آن از کشور عراق است و اگرچه با شکست این همه پرسی امید آنها به یأس نشست اما نمی توان با قاطعیت عنوان کرد که دشمن از این فتنه ناامید شده و دست شسته است بلکه مانند ۴۰ سال گذشته مایل به عمیق کردن این اختلاف و فتنه در منطقه است و از هر فرصتی برای تداوم آن بهره خواهد جست.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.