• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » برای توسعه بخش تعاون کشور نیاز به ارتباطات پیوسته بین المللی داریم
  کد خبر : 2058114

  برای توسعه بخش تعاون کشور نیاز به ارتباطات پیوسته بین المللی داریم

  برای توسعه بخش تعاون کشور نیاز به ارتباطات پیوسته بین المللی داریمReviewed by on Nov 25Rating: علیرضا قره گوزلو در حاشیه یک کنفرانس جهانی در مالزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به نقش برجام در بهبود جایگاه ایران در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت: برجام به طور قابل مشهودی در تغییر…

  برای توسعه بخش تعاون کشور نیاز به ارتباطات پیوسته بین المللی داریمReviewed by on Nov 25Rating:

  علیرضا قره گوزلو در حاشیه یک کنفرانس جهانی در مالزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به نقش برجام در بهبود جایگاه ایران در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت: برجام به طور قابل مشهودی در تغییر چهره ایران موثر بوده است که امروز مشاهده می شود نمایندگان ایران در بسیاری از نشست های بین المللی حضور پیدا می کنند.
  وی افزود: امروز در اتحایه جهانی تعاون در حوزه آسیا هیات مدیره داریم و ایران از اعضای ان است .
  وی گفت : علاوه براین تعاملات ایران به سطح بالاتری رسیده و به طور مشخص تر، برجام در افزایش نقش ایران در مجامع بین المللی نقش داشته و همراستا با بخش های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل و بانکداری بخش تعاون نیز از این تغییرات مثبت بی نصیب نبوده است.
  کنفرانس جهانی و مجمع عمومی اتحادیه جهانی تعاون با شعار ‘قرارگیری مردم در مرکز توسعه’ از روزهای ۱۴ تا ۱۷ نوامبر (۲۳ تا ۲۶ نوامبر) به میزبانی مالزی در محل هتل ‘سان وی ریزورت’ برگزار شد.
  عضو هیات مدیره منطقه آسیا – اقیانوسیه اتحادیه جهانی تعاون با تاکید بر اینکه حضور همیشگی و دائمی، نقش یک کشور را در مجامع بین المللی از قبیل سازمان ملل، سازمان جهانی کار و سایر نهادهای بین المللی تعیین می کند، افزود: کشوری مثل ایران باید به طور دائم در این مجامع حضور داشته باشد و بر افراد ثابتی سرمایه گذاری کند که در این مجامع شناخته شده باشند.
  وی گفت: به طور مثال یک نفر ۲۵ سال است که نماینده کشورش در این سازمان بین المللی است تا قدرت این کشور از این طریق در عرصه بین المللی افزایش یابد. از اینرو برخی مواقع در بخش اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی ورزشی کارهایی انجام می شود و به دلیل اینکه کشور فرد اثرگذاری را در آن سازمان ندارد یا حق خود را از دست می دهد و یا به منافع مورد نظر خود دست نمی یابد.
  قره گوزلو در ارتباط با جایگاه ایران در این اتحادیه نیز گفت که این موضوع پیچیده ایست، بخش تعاون ایران قوی است و از لحاظ اعداد در چهار دهه گذشته سرمایه گذاری های خوبی انجام شده و ما در بخش تعاون اعداد خوبی داریم، اما با توجه به ظرفیت کشور در این زمینه به دنبال به دست آوردن جایگاه واقعی هستیم.
  وی افزود: نمی توانیم به اندازه کشورهایی همچون چین و هند که بنیانگذار بخش تعاون بوده اند، ادعا کنیم که در چنین مجامعی بین المللی نفوذ داریم و از مزایای آن برخوردار شده ایم. در نتیجه با در نظر گرفتن جایگاه واقعی ایران باید یک تلاش مداوم، رایزنی پیوسته و مستمری وجود داشته باشد.
  عضو هیات مدیره شاخه آسیا – اقیانوسیه اتحادیه جهانی تعاون تصریح کرد: اتفاقات مهمی در یک سال گذشته در اتحادیه جهانی تعاون از جمله عضویت ایران در هیات مدیره آسیا، و اخذ میزبانی کشور برای نشست منطقه ای این اتحادیه در سال آینده رخ داده است.
  وی در این خصوص که آیا از ظرفیت های تعاونی ها در ایران استفاده شده است ، نیز گفت: در مقایسه با کشورهای پیشرو، چه کشورهای آسیایی و چه غربی، ما در حوزه تعاون از ظرفیت موجود برای توسعه کیفیت زندگی افراد جامعه استفاده نکرده ایم.
  قره گوزلو در خصوص تقویت جایگاه تعاونی ها با ارائه راهکارهایی ضمن تاکید بر ضرورت یک پوست اندازی جدید در بخش تعاون گفت: موانع متعددی در این خصوص وجود دارد.اول سن بالای این بخش است. به طور کلی این بخش سن بالایی دارد و بالطبع ایده های قدیمی تر وجود دارد. مدل های کسب و کار قدیمی که نشات گرفته از تفکر قدیمی، سن زیاد و یا روش های ناکارآمد کسب و کار هستند، همچنان مانع توسعه در این بخش هستند.
  به اعتقاد وی، دومین چالش بخش تعاون این است که در حال از دست دادن مزیت خود نسبت به بخش شرکت های سهامی عام و خاص است که شاید تغییر چارچوب های قانونی و یا تغییر جزئیات روند تاسیس با چارچوب های کمک های مالی بتواند در جهت تغییر بخش تعاون تاثیرگذار باشد.
  وی گفت: سومین عامل که البته دامنگیر بسیاری از بخش های کشورمان نیز است، بخش تعاون اساسا فضای بین المللی را نمی شناسد. در لایه های نخست یعنی تعاونی های اولیه، تعاونی های ثانویه و اتحادیه ها چیزی به عنوان بخش های بین المللی قوی و شناخته شده وجود ندارد. در نتیجه در حوزه بین الملل بخش تعاون در دهه های گذشته آنطور که سایر کشورها کار می کنند، فعالیت نداشته ایم.
  قره گوزلو ضمن اشاره به اینکه ایران در سال ۹۷ میزبان سیزدهمین اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه اتحادیه جهانی تعاون است ، گفت: در این اجلاس منطقه ای که می تواند در توسعه بخش تعاون نقش مهمی ایفا کند، هیات های مختلف با شرکت در کارگاههای آموزشی مختلف، ارائه مقالات و نشست های گوناگون آخرین تجربیات و دستاوردهای این بخش را به اشتراک می گذارند.
  آساق**۲۴۱**۱۵۹۹ **۱۶۶۳**انتشار دهنده: خسو حسینی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.