• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » دهها اثر باستانی سرقت شده دوران اشغال به موزه ملی عراق بازگردانده شد
  کد خبر : 2057980

  دهها اثر باستانی سرقت شده دوران اشغال به موزه ملی عراق بازگردانده شد

  دهها اثر باستانی سرقت شده دوران اشغال به موزه ملی عراق بازگردانده شدReviewed by on Nov 25Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه عراق در بیانیه روز جمعه اعلام کرد که این اشیاء تاریخی با تلاش نمایندگی های دیپلماتیک عراق به کشور بازگشته وطی مراسمی رسمی تحویل موزه بغداد داده…

  دهها اثر باستانی سرقت شده دوران اشغال به موزه ملی عراق بازگردانده شدReviewed by on Nov 25Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه عراق در بیانیه روز جمعه اعلام کرد که این اشیاء تاریخی با تلاش نمایندگی های دیپلماتیک عراق به کشور بازگشته وطی مراسمی رسمی تحویل موزه بغداد داده شده است.
  در این بیانیه تاکید شده است که وزارتخارجه عراق همچنان با جدیت بدنبال بازگرداندن اثرهای باستانی مسروقه عراق به داخل کشور خواهد بود.
  گزارش به نام کشور یا کشورهایی که این آثار به آنجا قاچاق شده واکنون با فعالیت دیپلماتیک به عراق بازگشته اشاره نکرده است.
  براساس گزارش های رسمی، هزاران قطعه و اثر تاریخی غیر قابل ارزش گذاری، به دنبال اشغال عراق توسط ارتش آمریکا و همچنین هرج و مرج ناشی از وقوع جنگ های فرقه ای و تحرکات تروریستی، از موزه ها و سایت های نگهداری آثار تاریخی عراق به سرقت رفت و بسیاری از اماکن و تپه های تاریخی نیز مورد دستبرد و تعرض قرار گرفت.
  از جمله اعتراض هایی که وجود داشت، ایجاد یک پایگاه ویژه نظامیان آمریکایی در حله و در کنار محوطه تاریخی بابل باستانی بود که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ برقرار بود و کارشناسان و مسئولان فرهنگی اعتقاد داشتند که پایگاه نظامی در کنار محوطه باستانی بابل ، صدمات زیادی به آن وارد کرده است.
  همچنین تا سال ۲۰۱۱ هیچکس جز آمریکایی ها از اتفاقاتی که در داخل این محوطه می افتاد، خبری نداشت و برخی گزارش ها نیز حاکی از آن بود که آمریکایی ها آثاری از این منطقه را سرقت کرده و به خارج از عراق منتقل کرده اند.
  دولت عراق با پیگیری های مستمر توانسته دهها قطعه ارزشمند را به کشور برگرداند، اما گفته می شود که این میزان در برابر حجم بزرگی از قطعات که به سرقت رفته بسیار ناچیز است.
  فروردین ماه ۹۵ یک هیات از کنگره آمریکا در دیدار با حیدرالعبادی نخست وزیر عراق قول داده بود که در بازگرداندن این آثار به عراق با بغداد همکاری کند.
  گزارشی درخصوص نتایج احتمالی این همکاری منتشر نشده است.
  خاورم**۳۸۰**۳۴۰۴**انتشار: محسن اسماعیلی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.