• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سرمایه های اجتماعی مسیر توسعه را هموار می کنند
  کد خبر : 2057191

  سرمایه های اجتماعی مسیر توسعه را هموار می کنند

  سرمایه های اجتماعی مسیر توسعه را هموار می کنندReviewed by on Nov 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بُلفَت، “نژاد جهانی” شب چهارشنبه در همایش علامه بیتوشی که در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت برگزار شد، گفت: امسال علیرغم کمبود بودجه با…

  سرمایه های اجتماعی مسیر توسعه را هموار می کنندReviewed by on Nov 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بُلفَت، “نژاد جهانی” شب چهارشنبه در همایش علامه بیتوشی که در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت برگزار شد، گفت: امسال علیرغم کمبود بودجه با هدف توسعه و مشارکت اجتماعی در حوزه های مختلف جشنواره و همایش متنوعی با همکاری مردم برگزار شد.

  فرماندار سردشت افزود: شهرستان سردشت در پرورش سرمایه های اجتماعی و نمادین که نماد هویت و تمدن در طی زمانهای مختلف هستند پیشرو و موفق بوده است و اگر این سرمایه ها به درستی شناخته و معرفی شوند ظرفیتها و تعلق بیشتری را در شهروندان به وجود می آورد.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سردشت نیز گفت: از بین ۴۰ مقاله ارائه شده به دببیرخانه همایش علامه بیتوشی پس از بررسی های علمی ۲۰ مقاله به مرحله نهایی راه یافتند که از بین آنها نیز ۷ نفر از طرف هیئت داوران به عنوان مقالات برتر معرفی شدند.

  کاوه حیاک افزود: محتوای تمامی مقالات در خصوص شرح احوال و زندگانی، و همینطور نقد آثار و اقدامات علمی و عرفانی دینی علامه بیتوشی بوده است.

  وی بیان کرد: هدف از برگزاری این همایش زنده نگهداشتن اقدامات و فعالیت های ارزنده اسلامی، معرفی اندیشه های علمی و عملی شخصیت های بومی منطقه به جوانان و نوجوانان، الگو سازی برای نسل های آینده و همچنین ایجاد بستر مناسب برای تمامی اندیشمندان و فرهیختگان و صاحبان قلم در خصوص تبادل اندیشه و افکار است.

  حیاک اضافه کرد: هیئت داوران دکتر نادرکریمیان سردشتی، دکتر عبدالسلام امامی ، دکتر آراز محمد صالح بودند که طی بیانیه نتیجه نهایی را اعلام کردند.

  یکی از میهمانان عراقی هم در این رابطه گفت: علامه بیتوشی در بین اعراب به علت کثرت آثار وی به زبان عربی مشهورتر است تا در بین کردها.

  دکتر “عبدالله محمد محمود قره داغی”  افزود: یکی از شاگردان و مشاهیر عرب شخصیت علمی علامه بیتوشی را با سیبویه (پدر رسم الخط عربی) مقایسه کرده که این موضوع نشانه ارزش والای وی در جامعه عرب است و همچنانکه کتب وی در برخی سطوح عالی دانشگاهی در عراق نیز تدریس می شود.

  یکی از اعضای هیات داوری همایش با اشاره به اینکه علامه بیتوشی شخصیتی علمی، ادبی و فرهنگی منطقه بوده که در سده ۱۲ و ۱۳ هجری قمری می زیسته، اظهار کرد: از این شاعر، فقیه و دانشمند توانا اشعار و آثاری به زبان های کردی، عربی و فارسی برجای مانده است.

  عبدالسلام امامی افزود: علامه بیتوشی بخش زیادی از عمر خود را به سفر به عربستان و جنوب عراق سپری کرد و به همین خاطر جایگاهی ویژه در بین علمای دوران خود داشته است همچنانکه بر آثار عربی به جای مانده از وی دهها شرح و توضیح نگاشته شده است.

  به گفته وی، تشکیل کنگره علمی از آثار علامه بیتوشی و سایر علمایان منطقه، و همچنین نامگذاری خیابان های شهر با اسامی این بزرگان برای پاسداشت سرمایه های اجتماعی مناسب است.

  نتایج این همایش به شرح زیر است:

  رتبه اول خانم دکتر شعله ظهیری با ارائه مقاله «تحلیل ساختاری و محتوایی اشعار عربی علامه بیتوشی»از سنندج

  رتبه دوم دکتر محمدعلی محمدصالح (ماموستا قه ره داغی) باارائه مقاله «چه ند زانیاری وپرسیار له سه ر عه لامه بیتوشی» از عراق

  رتبه سوم دکتر شهباز محسنی با ارائه مقاله «نگاهی به کتاب طریقه البصائر الی حدیقه السرائر علامه بیتوشی» از مهاباد

  رتبه چهارم آقای عدنان عبدالقادر هه ورامی با ارائه مقاله «له دامینی چیای هه زارمیردا، ده بینه میوانی فه خری کوردان شیخی بیتوشی» از سلیمانیه اقلیم کردستان عراق

  رتبه پنجم دکتر رئوف عثمان معروف با ارائه مقاله «مه لا عه بدواللای بیتوشی و دونیای وه زن و قافیه»

  رتبه ششم دکتر عبدالله محمد محمود قه ره داغی با ارائه مقاله «درباره زهدیات علامه بیتوشی» از کرکوک عراق

  رتبه هفتم آقای محمد سورانی با ارائه مقاله «بررسی مضمونی ابیات فارسی و کردی علامه بیتوشی» از سردشت

  علامه بیتوشی در حدود سال ۱۱۳۵ (ه.ق) در روستای بیتوش از توابع بخش مرکزی شهرستان سردشت و در خانواده ای که بیشترشان و از جمله پدرش ملا محمد که در روستای بیتوش سمت تدریس داشته و اهل فضل و ادب و دانش بوده، دیده به جهان گشوده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.