• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » دیپلماسی حداکثری ایران برای مدیریت پساداعش
  کد خبر : 2057169

  دیپلماسی حداکثری ایران برای مدیریت پساداعش

  دیپلماسی حداکثری ایران برای مدیریت پساداعشReviewed by on Nov 23Rating: در ادامه این گزارش می خوانیم: پیروزی کامل محور مقاومت که با پایداری و حمایت ایران و توفیق دیپلماسی تهران در پای کار آوردن روسیه محقق شد، جهان را به تحسین واداشت، اما به باور کارشناسان و اهل فن دوران پساداعش و تثبیت سیاسی و…

  دیپلماسی حداکثری ایران برای مدیریت پساداعشReviewed by on Nov 23Rating:

  در ادامه این گزارش می خوانیم: پیروزی کامل محور مقاومت که با پایداری و حمایت ایران و توفیق دیپلماسی تهران در پای کار آوردن روسیه محقق شد، جهان را به تحسین واداشت، اما به باور کارشناسان و اهل فن دوران پساداعش و تثبیت سیاسی و گذار در سوریه و تحکیم امنیت و بازسازی عراق و سوریه، حساســیت و اهمیتی کمتر از شکست دادن گروه های تروریستی ندارد و مدیریت این مرحله تعیین کننده روند تحولات آینده خواهد بود.

  به همین منظور جمهوری اسلامی ایران بار دیگر به دنبال ایفای نقش محوری خود در ساماندهی و هدایت امور این مرحله در مسیر صحیح است. بویژه در شــرایطی که رژیم عربستان سعودی با تمام قوا مترصد فضاســازی و اعمال فشــار بر ایران و عناصر قدرت منطقه ای آن اســت که اتفاق هایی مانند بحران سیاسی اخیر در لبنان و طرح اتهام علیه حزب االله لبنان و ایــران با ادعای مداخله در امور آنچه سعودی ها هویت ملی عربی می خوانند و می خواهند رهبری خود را بر این هویت تحمیل کنند و حتی سطح تحریک کنندگی را تا حد تهدید ایران و القای برخورد محتمل میان جبهه عربی و تهران ارتقا داده هماهنگی میان محور مقاومت و ائتلاف سه گانه ایران، روسیه و ترکیه در مدیریت پساداعش در سوریه و حتی عراق بسیار پر اهمیت است.

  از این رو نه تنها دستگاه دیپلماسی کشور که شخص رئیس جمهور و در کنــار او علی لاریجانی رئیس قوه مقننه در حاشــیه مجمع مجالس آسیایی در ترکیه و در یک رویکرد جدید و بی سابقه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشور نیز دور جدیدی از دیپلماسی فعال و دیدارهای منطقه ای را در این مسیر به پیش می برند. دیدار سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی برای تنظیم سیاست سه کشور در مورد مرحله گذار و تثبیت سیاسی سوریه بالاترین ســطح از توافق و دیپلماســی هماهنگ محور جدید در منطقه و یک اتفاق بی سابقه در چهار دهه گذشته به شمار می رود.

  پایان کار داعش، پایان کار ایران، روسیه و ترکیه نیست مهم ترین نکته در این ائتلاف سازی، شکل گیری یک ائتلاف و همــکاری تنگاتنگ نظامی در منطقه ضد تروریســت ها و محور حمایت از آن هاست؛ توافقی که نشان می دهد پایان کار داعش پایان کار همکاری ســه کشور نیست و تازه گروه های تروریستی دیگر در صدر فهرست قرار خواهند گرفت.

  وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد: در جلسه فرماندهان ســتاد مشــترک نیروهای مســلح ایران، ترکیه و روسیه که در ســوچی انجام شــد، بر موضوع مبارزه مشــترک با گروه تروریستی وهابی جبهه النصره نیز توافق شده است که ضربه مهلک دیگری بر پیکر محور ســعودی حامی جریان سلفی و وهابی به شمار می رود، بویژه آنکه این توافق به معنای تغییر صد درصدی سیاســت ها و رویکرد ترکیه که در گذشــته از حامیان جبهه النصره به شمار می رفت تلقی می شود و جریان مقابله با تروریست ها در سوریه را کاملاً دگرگون خواهد کرد.

  از هــم اکنون آثار این تحولات جدیــد در منطقه و مدیریت میدانی ایران و حالا دیپلماســی فشــرده تهران آثار خود را نمایان کرده است. توافق سوچی، حضور بشار اسد در روسیه پیش از این نشست، بازگشت سعد حریری به لبنان و انصراف از استعفای برنامه ریزی شــده اش در ریاض و ائتلاف نظامی مثلث مبارزه با تروریســم تنها طلیعــه رخدادهای جدید در منطقه هستند.

  *منبع: روزنامه قدس؛ ۱۳۹۶،۹،۲
  **گروه اطلاع رسانی**۹۴۲۸**۲۰۰۲**انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.