• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مانور رفاقت در نشست سوچی/عقب نشینی نخست وزیر مستعفی
  کد خبر : 2057124

  مانور رفاقت در نشست سوچی/عقب نشینی نخست وزیر مستعفی

  مانور رفاقت در نشست سوچی/عقب نشینی نخست وزیر مستعفیReviewed by on Nov 23Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ابتکار عمل «ولادیمیر پوتین»، «حسن روحانی» و «رجب طیب اردوغان» روساس جمهور روسیه، ایران و ترکیه برای حل سیاسی بحران سوریه، به نشست سوچی انجامید تا بتوانند…

  مانور رفاقت در نشست سوچی/عقب نشینی نخست وزیر مستعفیReviewed by on Nov 23Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، ابتکار عمل «ولادیمیر پوتین»، «حسن روحانی» و «رجب طیب اردوغان» روساس جمهور روسیه، ایران و ترکیه برای حل سیاسی بحران سوریه، به نشست سوچی انجامید تا بتوانند آینده پر ابهام این بحران را در وضعیت روشن‌تر و باثبات‌تر قرار دهند؛ موضوعی که مهمترین عنوان روزنامه های امروز ۲ آذرماه ۱۳۹۶ بود.
  این روزنامه ها همچنین سخنان رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با هزاران بسیجی و بازگشت نخست وزیر لبنان به این کشور و بازپس گیری استعفای وی را بازتاب قرار دادند.

  **مانور رفاقت در نشست سه جانبه سوچی
  با پایان یافتن سیطره سرزمینی داعش و ورود به مرحله جدیدی از مدیریت بحران در سوریه، دیروز و در نخستین روز از آذرماه، روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه به عنوان محور گفت و گوهای آستانه در سوچی روسیه گرد هم آمدند تا با دعوت از گروه‌های مختلف سوری، گامی جدی در مسیر حل و فصل بحران و جنگ داخلی چند ساله در سوریه بردارند.
  در همین راستا، روزنامه «جهان صنعت» در مطلبی تحت عنوان «تصمیم سازی برای آینده سوریه» نوشت: با شکست و خروج کامل داعش از سوریه ایران، روسیه و ترکیه در شهر سوچی روسیه بر سر میز مذاکره نشستند تا درباره وضعیت آینده این کشور تصمیم‌سازی کنند.
  توجه به این نکته مهم است که بحران سوریه منجر به نزدیکی بیشتر مواضع ایران با روسیه نسبت به سال‌های گذشته شد تا جایی که ایران برای آنکه بتواند از این روابط نزدیک بهره‌ بیشتری ببرد پایگاه نوژه در همدان را برای مقابله با گروه‌های تروریستی در اختیار روسیه قرار داد و این مساله همگرایی بیشتری را برای ایران و روسیه رقم زد.
  اگرچه ایران و روسیه برای رسیدن به یک سوریه یکپارچه در یک جبهه قرار داشتند اما نگرش آنها برای رسیدن به یک راه‌حل واحد زاویه‌دار بود.
  ترکیه در حل بحران سوریه مواضع دوگانه‌ای از خود نشان داد؛ با آنکه درباره گروه‌‌های کرد مخالف دولت مرکزی سوریه مواضعی همچون ایران داشت و از تقویت آنها در سوریه نگران بود اما از حضور داعش هم منفعت می‌برد. اما حالا ترکیه مواضع نزدیک‌تری به تهران برای رسیدن به یک سوریه یکپارچه پیدا کرده است.
  به نظر می‌رسد نشست اخیر سه‌جانبه کشورهای ایران، روسیه و ترکیه نتایج مثبتی‌ در پی داشته است و سوریه را به پایان بحران سوق ‌می دهد. البته کشورهای دیگر منطقه هم برای تصمیم‌سازی درباره سوریه به تکاپو افتاده‌اند.
  جهان صنعت در یادداشتی با عنوان «تعیین راهبرد برای گفت‌وگوهای سوری- سوری» هم آورد: در مجموع به نظر می‌رسد نشست سه‌جانبه دیروز در واقع تدارک رفتار و راهبردهایی است که باید طی هفته‌های آینده و در گفت‌وگوهای سوری- سوری به مورد عمل گذاشته شود. این راهبردها البته مبتنی بر کاهش نفوذ عربستان و آمریکا در سوریه و حفظ یکپارچگی، تمامیت ارضی و گسترش حاکمیت دولت بشار اسد به تمام مناطق سوریه و از جمله مناطق کردنشین است.
  روزنامه «شرق» هم «جنگ و اینک صلح» را عنوان قرار داد و نوشت: نشست یک‌روزه حسن روحانی، رجب‌ طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رؤسای‌جمهوری سه کشور ایران، ترکیه و روسیه عصر روز گذشته در شهر «سوچی» به پایان رسید؛ شهری تفریحی که این روزها به پایگاه دیپلماسی در روسیه بدل شده است و در این شهر درباره «سرنوشت و آینده صلح در سوریه» رایزنی می‌شود.
  روزنامه «آرمان» هم در گزارشی نشست سه جانبه سوچی را «اتحاد استراتژیک» خواند و نوشت: اجلاس سوچی در حالی برگزار شد که ۳ رئیس‌جمهور دست در دست یکدیگر در اتحادی استراتژیک تصمیمات مشترکی را در ارتباط با بحران سوریه اتخاذ و به نقطه نظرات خوبی نیز دست یافتند.
  در یادداشتی با عنوان «نشست سوچی و آینده سوریه» که در روزنامه آرمان منتشر شد هم می خوانیم: طی روزهای اخیر وزاری خارجه ‌ایران، روسیه و ترکیه در نشست استامبول درباره ‌این مسائل که چه کسانی وارد گفت‌وگوهای صلح می‌شوند، انتخابات در سوریه چگونه باید باشد و حضور مردم در انتخابات آتی به چه صورت باشد، با یکدیگر به مذاکراه پرداختند و توافقات وزرای خارجه سه کشور در نشست استامبول به سران ایران، روسیه و ترکیه در نشست سوچی عرصه شد. به طور کل نشست سوچی به دلیل مذاکره درباره ‌آینده سوریه، صلح در این کشور، توافقات حاصل شده مبنی بر اصلاح قانون اساسی، مشارکت اسد و حضور معارضان در قدرت و… حائز اهمیت است.
  روزنامه «خراسان» هم در یادداشتی به «۳ ملاحظه درباره فاز سیاسی حل بحران سوریه» در نشست سوچی اشاره کرد و نوشت: ورود به فاز سیاسی حل بحران سوریه را طبعا نباید به معنای پایان مبارزه نظامی و امنیتی با تروریست ها تصور کرد. در حقیقت مذاکرات سیاسی یا براساس آن چه «کنگره ملی سوری-سوری» نامیده شده، گروه ها و معارضانی می توانند در این کنگره که قرار است نشست آن در سوچی برگزار شود، حضور یابند که سلاح را برزمین گذاشته اند یا خواهان تغییرات سیاسی در این کشور هستند نه براندازی دولت سوریه. به همین دلیل به نظر می رسد در نخستین قدم باید شاهد خلع سلاح دایمی این گروه ها باشیم.
  روزنامه «ابتکار» هم «مثلث ثبات در سوریه» را عنوان قرار داد. به گزارش ایران ویج به نقل از این روزنامه، با آغاز روند جدید سیاسی در سوریه و امیدواری‌هایی که برای خاتمه تنش‌ها در این کشور به وجود آمده است، حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در نشست سه جانبه سوچی در حضور روسای جمهوری روسیه و ترکیه با بیان اینکه موجب خرسندی است که در کمتر از یکسال از آغاز فرآیند آستانه توسط سه کشور ایران، روسیه و ترکیه، مقدمات حل سیاسی بحران سوریه به ثمر نشسته و چشم انداز نوینی برای پایان بحران در این کشور گشوده شده است، گفت:سه کشور ضمن تاکید بر تمامیت ارضی، حاکمیت، استقلال و وحدت کشور سوریه، متعهدند در جهت ایجاد صلح و ثبات در سوریه از نزدیک همکاری کنند.
  «راهبرد ایران همکاری است نه تقابل» هم عنوان گزارش روزنامه «اطلاعات» بود که بنا بر این گزارش، روحانی عصر دیروز در اجلاس سران جمهوری ایران، روسیه و ترکیه که در شهر سوچی برگزار شد، گفت: راهبرد ایران در منطقه پیرامونی‌اش ‌بر اساس همکاری نه رقابت، هماهنگی نه تقابل، همراهی با اراده ملت‌ها نه پیروی از دولت‌های بیگانه و صلح طلبی نه جنگ افروزی ، بنا نهاده شده است. من در اینجا اعلام می کنم که تمامی تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران منطبق بر اصول و موازین بین المللی و منشور ملل متحد بوده و از طریق توسعه همکاری‌های مشروع در جهت حمایت از منطقه باثبات سامان گرفته است.

  **روحیه بسیجی، نابودگر غده داعشی
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در آستانه هفته بسیج، صبح دیروز (چهارشنبه) در دیدار هزاران نفر از بسیجیان سراسر کشور ، بسیج را پدیده‌ای کم نظیر، گره گشا و از افتخارات امام راحل‌(ره) خواندند و بر گسترش روحیه بسیجی به معنای انگیزه و شوق و تلاش برای تحقق اهداف انقلاب و سربلندی و پیشرفت ایران تاکید کردند. موضوعی که بن مایه خبری روزنامه های امروز بود.
  روزنامه «اعتماد» با عنوان قراردادن این بخش از سخنان رهبر انقلاب که «ایران عزیز در آینده‌ای نه چندان دور به همه اهداف انقلاب خواهد رسید» به بازتاب این دیدار پرداخت.
  به نوشته اعتماد، رهبر انقلاب با اشاره به اهداف انقلاب در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی، سیاسی و فرهنگی تاکید کردند: به لطف پروردگار ایران عزیز در آینده‌ای نه چندان دور به همه این اهداف خواهد رسید و نسل جوان معضلات اقتصادی را حل، پیشرفت‌های علمی را مضاعف و مفاهیم و محتوای فرهنگی و قرآنی را در جامعه محقق خواهد کرد.
  رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در این دیدار، عنوان کردند که «شکست دادن آمریکا در منطقه از معجزات انقلاب اسلامی است» ؛ موضوعی که در روزنامه «جمهوری اسلامی» بازتاب داشت.
  به نوشته این روزنامه، ایشان، اثرگذاری نسل جوان و مومن کشور در منطقه را با وجود ندیدن و درک نکردن دوران انقلاب و امام و دفاع مقدس، از معجزات انقلاب اسلامی خواندند و خاطرنشان کردند: شما جوانان توانسته اید امریکای مستکبر را به زانو درآورید و شکست دهید.
  «نابودی داعش پیام ما را به گوش ملت‌ها رساند» هم بخشی دیگر از سخنان رهبری بود که روزنامه «جوان» آن را برجسته کرد.
  به گزارش ایران ویج به نقل از جوان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نابودی این گروه تکفیری غیرانسانی را با همت جوانان و مردان مؤمن و تلاش کسانی که مقاومت را قبول دارند کاری بسیار بزرگ برشمردند و افزودند: در برخی از کشورهای همسایه نیز باور به توانایی در نابود کردن داعش وجود نداشت اما وقتی به میدان وارد شدند پیروزی را به چشم دیدند و پیام انقلاب اسلامی یعنی ما می‌توانیم را باور کردند. ضمن اینکه انقلاب نیز نشان داد پیام‌های بدیع و راهگشای خود را اینگونه و در عرصه عمل به افکار ملت‌ها می‌رساند.
  روزنامه «قانون» هم «عده‌ای در داخل بلندگوی دشمن شده‌اند» عنوان قرار داد. و نوشت رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد از کسانی که با خواندن آیه‌ یأس، ملاحظه و رودربایستی در مقابل قدرت‌ها را تبلیغ می‌کنند، افزودند: چند توطئه‌ پی‌درپی آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع در منطقه با اقتدار جمهوری اسلامی خنثی شد که یکی از آن‌ها نابودی داعش بود، آیا این اثبات «ما می‌توانیم» نیست؟

  ** عقب نشینی حریری از استعفای سعودی
  «سعد حریری» نخست وزیر لبنان ۱۸ روز پس از استعفای بحث برانگیز و پرابهامش در عربستان سعودی، به بیروت بازگشت، دیروز در اقدامی، استعفای خود را بنا به درخواست رییس جمهوری لبنان پس گرفت، موضوعی که در روزنامه های امروز با تحلیل های مختلفی بازتاب داشت.
  در این باره، روزنامه «سیاست روز» زیر عنوان «حریری استعفای سعودی را پس‌گرفت» نوشت: سعودی تلاش داشت پس از شکست در برابر داعش به بحران سازی در لبنان بپردازد و طرح ربایش و وادار سازی او به استعفا را اجرا کرد اما این طرح با هماهنگی و اتحاد لبنانی‌ها به یک رسوایی برای سعودی مبدل و در نهایت آنها مجبور شدند وی را آزاد و راهی لبنان کنند. فاز بعدی این شکست اعلام نظر وی مبنی بر معلق‌سازی استعفایش بود.
  «بمب ساعتی یا عقب‌نشینی» هم عنوان روزنامه «فرهیختگان» بود که در این گزارش می خوانیم: بازگشت سعد حریری نه‌تنها به وحدت میان گروه‌های لبنانی منجر نمی‌شود بلکه حریری به مثابه «بمب ساعتی» است که تمام گروه‌های لبنانی را به جان یکدیگر می‌اندازد. به نظر می‌رسد بازگشت حریری به بیروت تنها به‌منظور در امان ماندن عربستان از اتهامات بین‌المللی درباره دخالت در امور لبنان انجام شده است. سعد حریری قصد دارد موضوع دخالت ایران از طریق حزب‌ا… را به‌عنوان یک مساله داخلی در لبنان جلوه دهد که طرف‌های سیاسی در این کشور را نگران کرده است.
  «مهدی مطهرنیا» تحلیلگر بین‌الملل و آینده پژوه سیاسی هم در یادداشتی به «بازگشت حریری کوچک و چند نکته» اشاره کرد و نوشت: استعفای سعد حریری را می‌توان نقطه عزیمتی برای گذار از این دوره به دوره پساداعش دانست. دوره‌ای که در آن پرونده دیگری در جهت گذار تحولات منطقه‌ای به نظم نوین جهانی در آسیا شکل می‌گیرد و آسیای غربی با امواج سهمگین دیگری در جهت آمادگی برای گسیل داشتن به شرق آسیا آماده می‌شود. از این رو به نظر می‌رسد بازگشت سعد حریری در ارتباط با تحرکات ایالات متحده آمریکا در منطقه جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.
  به بیان نویسنده، از سوی دیگر با توجه به موافقتی که حریری با رئیس جمهور لبنان داشته تا تعیین تکلیف حرکت‌های آینده در پست نخست وزیری باقی می‌ماند. در اینجا ممکن است چندین برداشت صورت گیرد؛ برداشت نخست از این قرار است که پروژه استعفای سعد حریری برای آغاز یک درگیری مسقیم میان عربستان و حزب‌ا… لبنان و گسترش این تنش در سطح منطقه تا حدود زیادی با تاخیر روبه‌رو شده است. چرا که زمینه‌های آماده‌سازی این حرکت باید به‌گونه‌ای شکل بگیرد که شاهد ضربه اول از سوی متحدان ایالات متحده آمریکا نباشیم. از طرف دیگر آمریکایی‌ها تلاش کردند تا با بزرگنمایی شلیک موشک حوثی‌ها به عربستان و ایجاد فضای عملیات گسترده رسانه‌ای در ارتباط با قرار دادن حزب‌ا… در گروه‌های تروریستی و موضوع تحریم‌های کاتسا، زمینه‌‌های ایراه‌هراسی را فراهم کنند. از این حیث با وجود تمامی این مسائل صبوری صورت گرفته از سوی تهران و موضع‌گیری‌های خردمندانه، در ارتباط با وقایع لبنان و آنچه که هم اکنون در منطقه وجود دارد تا حدودی زمینه‌‌های نوعی آرامش موقت را فراهم کرد.

  پژوهشم**۹۲۹۴** ۱۶۰۱**تنظیم: فاطمه دهقان نیری**انتشار: شهناز حسنی
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.