• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » کتاب نماد پیشرفت جوامع بشری است
  کد خبر : 2056858

  کتاب نماد پیشرفت جوامع بشری است

  کتاب نماد پیشرفت جوامع بشری استReviewed by on Nov 22Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری برنا از قزوین، "عبدالمحمد زاهدی" استاندار قزوین در آیین گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتاب دار که در کتابخانه امام خمینی (ره) برگزار شد با تبریک این روز به اهالی فرهنگ و هنر گفت: امروزه کتاب نه تنها…

  کتاب نماد پیشرفت جوامع بشری استReviewed by on Nov 22Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری برنا از قزوین، "عبدالمحمد زاهدی" استاندار قزوین در آیین گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتاب دار که در کتابخانه امام خمینی (ره) برگزار شد با تبریک این روز به اهالی فرهنگ و هنر گفت: امروزه کتاب نه تنها ابزاری برای دستیابی به دانش و آگاهی است بلکه به عنوان یک نماد برای پیشرفت جوامع بشری محسوب می شود.

  زاهدی بیان کرد: امروزه جوامع ما در کنار اهمیت به بحث کتاب و کتابخوانی باید به دنبال راهکاری برای افزایش این موضوع باشد.

  استاندارقزوین با اشاره به اینکه سرانه مطالعه در استان ١٧دقیقه است اظهار کرد: کشور ایران از دیرباز مهد تاریخ و فرهنگ بوده و دانشمندان زیادی را پرورش داده است، اکنون باید به دنبال راهکاری باشیم که چرا در جامعه ما یک نوع قهر با کتاب اتفاق افتاده است؟

  زاهدی ادامه داد: زمانی که توسعه صنعتی و اقتصادی از جوامع غربی وارد کشورمان شد، ما پیشرفت فرهنگی را از یاد بردیم و این امر خود باعث عقب ماندن از کشورهای توسعه یافته شد.

  استاندار قزوین با اشاره به مشکلات عرصه کتابخوانی اظهار کرد: دسترسی آسان به کتاب، نبود کتابخانه، نداشتن یک فضای فرهنگی بخصوص در روستاها و شهرهای کوچک کشورمان  و قیمت تمام شده کتاب از جمله مشکلات پیشرو مردم است.

  وی در ادامه گفت: کتاب صرفا برای دستیابی انسان به دانش و آگاهی نیست بلکه امروز نماد پیشرفت جامعه بشری است و جامعه هرچه با کتابخوانی بیشتر مانوس باشد به توسعه یافتگی بیشتری دست خواهد یافت.

  زاهدی با بیان اینکه باید به راهکارهای گسترش کتاب خوانی و کمک به این حوزه بیاندیشیم، اضافه کرد: سرانه مطالعه ۱۷دقیقه ای در جامعه قزوین و گسست اجتماع از کتاب برای استان و کشوری با پیشینه قوی فرهنگی جای تاسف دارد و باید برای رفع این معضل چاره ای اساسی اندیشید.

  استاندار قزوین اظهار کرد: متاسفانه از زمانی که تصمیم گرفتیم وارد دنیای مدرن شویم از علوم انسانی و فرهنگ غافل ماندیم.

  زاهدی در ادامه نداشتن دسترسی آسان به کتاب را از یکی از موانع کاهش مطالعه در جامعه دانست و گفت: ما هم اکنون بویژه در مناطق روستایی و شهرهای کوچک با کمبود کتابخانه مواجهیم و در این زمینه دستگاه هایی چون شهرداری باید به ساخت کتابخانه کمک کنند.

  وی ادامه داد: البته سهولت دسترسی به کتاب فقط با ساخت کتابخانه امکان پذیر نیست بلکه قیمت کتاب هم باید با تدابیر دولت از جمله اختصاص یارانه کاهش یابد.

  زاهدی، اختصاص یارانه به کتاب را مهم ترین شیوه برای کاهش قیمت آن عنوان کرد و گفت: سالانه اگر یک هزار میلیارد تومان یارانه بدهیم، کتاب های موجود با ۱۰درصد قیمت فعلی در اختیار مردم قرار می گیرند.

  استاندار قزوین اضافه کرد: چه اشکالی دارد یارانه ای را که با ایجاد تورم جیب فقرا را خالی تر و به نفع ثروتمندان و افزایش درآمد آنها است حداقل در جایی صرف کنیم که آینده فرهنگی برای کشور داشته باشد.

  زاهدی در ادامه همچنین بر تنوع نشر تاکید کرد و گفت: باید با حمایت از ناشران زمینه چاپ کتاب را متناسب با تنوع سلایق در جامعه افزایش داد.

  وی بیان کرد: پدیده بدی در کشور ما وجود دارد که حبس کتاب است و باید با این پدیده مقابله کرد و کتابهای حبس شده را به کتابخانه ها داد.بیشتر از ۹۰درصد کتاب های در اختیار تنها یک بار خوانده می شوند و چه اشکالی دارد آنها را از سطح ادارات و منازل جمع آوری و به کتابخانه ها اهدا کنیم.

  زاهدی با بیان اینکه بنده هیچ کتابی را به جز کتب مرجع در منزل نگه نمی دارم، گفت: می توان با اقدام های خلاقانه چون برپایی جمعه بازار کتاب به دست فرزندان از همان ابتدا به اقتصاد کتاب کمک کرد و فرهنگ مطالعه را در جامعه ارتقا بخشید.

   

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.