• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نقش و جایگاه همکاری ایران و پاکستان در حل بحران افغانستان
  کد خبر : 2055953

  نقش و جایگاه همکاری ایران و پاکستان در حل بحران افغانستان

  نقش و جایگاه همکاری ایران و پاکستان در حل بحران افغانستانReviewed by on Nov 21Rating: بسیاری از تحلیلگران منطقه و غرب، مهم‌ترین دلیل حل نشدن بحران افغانستان را در درک نکردن شرایط منطقه و نداشتن تفاهم با کشورهای همسایه افغانستان می دانند. اما با وجود این، اتفاق نظر درباره ضرورت همکاری های منطقه‌ای برای حل…

  نقش و جایگاه همکاری ایران و پاکستان در حل بحران افغانستانReviewed by on Nov 21Rating:

  بسیاری از تحلیلگران منطقه و غرب، مهم‌ترین دلیل حل نشدن بحران افغانستان را در درک نکردن شرایط منطقه و نداشتن تفاهم با کشورهای همسایه افغانستان می دانند. اما با وجود این، اتفاق نظر درباره ضرورت همکاری های منطقه‌ای برای حل بحران افغانستان، صرف نظر از سیاست آمریکا برای تجمیع مسائل افغانستان و پاکستان، نتایج اقدامات و همکاری های منطقه ای و بین المللی آنگونه که باید و شاید محسوس نبوده است.
  در اهمیت و نقش همکاری های منطقه ای برای حل بحران ها همین بس که به تجربه موفق ایران و سوریه در بیرون راندن تروریست ها از خاک این کشور، همکاری و مشارکت ایران و ترکیه با دولت مرکزی عراق برای پایان دادن به غائله تجزیه طلبی در کردستان عراق ذکر کنیم.
  کارشناسان علوم سیاسی بر این عقیده اند که توافق ها و همکاری های منطقه ای از کمترین آسیب ها برای کشورهای ذینفع برخوردار بوده و لازم است این همکاری ها بیش از پیش گسترش یابد.
  بر این اساس، همکاری جمهوری اسلامی ایران و لبنان در سال های گذشته باعث شد تا لبنان بتواند بیش از گذشته اقتدار و تمامیت ارضی خود را حفظ کند.
  همکاری ایران و عراق در مبارزه با تروریست ها نیز نتیجه مشابهی دارد و این همکاری ها به آزادی بخش های زیادی از این کشور از چنگال تروریست ها منجر شد.
  همکاری ایران و عراق از سال ۲۰۰۳ شروع شد، سال ۲۰۰۴ به اوج خود رسید و سال ۲۰۱۱ به مرحله کامل و بلوغ خود رسید.
  ایران نیز صادقانه در کنار دولت و ملت عراق ایستاد و با همکاری دولت مرکزی این کشور در مسیر نابودی تروریسم گام برداشت.
  همکاری ایران و ترکیه و دولت مرکزی عراق در موضوع تجزیه طلبی این کشور نیز باعث شد که ماجرای تجزیه طلبی در این کشور، صدها گام به عقب بازگشته و از این همکاری ها تجربه موفقی نصیب ذینفعان شود.

  *** نقش همکاری ایران و پاکستان در حل بحران افغانستان
  دور نخست مذاکرات تهران و اسلام آباد در سطح مدیران کل وزازتخانه های امور خارجه دو کشور، دهم آبانماه در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شد.
  بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان، در این مذاکرات، دو طرف برای دستیابی به صلح و ثبات در کشور همسایه افغانستان توافق کردند.
  'در این دیدار به سرپرستی منصور احمد خان مدیر کل (افغانستان) در وزارت امور خارجه پاکستانی و رسول اسلامی مدیرکل آسیای غربی وزارت امورخارجه ایران برگزار شد.
  دو طرف در این دور از مذاکرات درباره حمایت پاکستان و ایران از تحقق صلح در افغانستان و تلاش جامعه بین المللی برای دستیابی به صلح پایدار، ثبات و پیشرفت در افغانستان گفت و گو و تبادل نظر کردند.
  بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان افزود: دو طرف با تاکید بر اینکه راه حل نظامی برای پایان جنگ در افغانستان وجود ندارد، بر ضرورت اتخاذ شیوه و اقدام سیاسی قابل اعتماد برای حل و فصل جنگ در این کشور تاکید کردند.
  بر این اساس، با توجه به اینکه تروریسم تهدیدی جدی برای صلح جهانی و منطقه ای است، دو طرف تاکید کردند که تهدیداتی نظیر گسترش تروریسم و ​​خشونت در افغانستان، افزایش تولید مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر و گسترش فعالیت داعش،چالشی برای افغانستان و همسایگان است.
  در مذاکرات تهران و پاکستان بر ضرورت اقدام هماهنگ و همکاری دو دولت برای مبارزه با تروریسم، مدیریت مرز و مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر و بازگشت پناهندگان افغانستانی به کشورشان تاکید شد.
  دراین نشست همچنین درباره اتخاذ راهکارهایی برای تقویت همکاری های اقتصادی منطقه ای و افزایش ارتباط بین کشورهای منطقه بحث و تبادل نظر شد.
  این نخستین دور مذاکرات دوجانبه ایران و پاکستان درباره صلح و امنیت منطقه بود که با تمرکز بر وضعیت در افغانستان برگزار شد.
  طرف ایرانی و پاکستانی در این دیدار توافق کردند که این نشست ها به عنوان بخشی از تعهد طرفین جهت استقرار صلح، ثبات و پیشرفت در افغانستان و منطقه تداوم یابد.

  **همکاری و عزم تهران و اسلام آباد برای حل بحران افغانستان
  سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز در نشست خبری هفتگی خود با رسانه ها در بیست و پنجم آبانماه جاری با تشریح روند همکاری های مشترک تهران و کشورش برای استقرار صلح و ثبات در منطقه به ویژه افغانستان، گفت: اسلام آباد با همکاری تهران به دنبال استقرار صلح پایدار در این کشور است.
  'محمد فیصل' در پاسخ به پرسش خبرنگار 'ایرنا' در خصوص روند همکاری تهران و اسلام آباد در راستای استقرار صلح در منطقه گفت: پاکستان با حمایت و مشارکت ایران، استقرار صلح و امنیت پایدار در افغانستان را پیگیری می کند.
  وی اضافه کرد: اسلام آباد در حال همکاری و مشارکت با تمامی ذینفعان از جمله ایران است تا با کمک به افغانستان در راستای رسیدن به راه حل سیاسی برای پایان یافتن جنگ در این کشور اقدام کند.
  محمد فیصل همچنین با بیان سفر اخیر ژنرال باجوا فرمانده ارتش پاکستان به تهران، افزود:اسلام آباد با همه طرفین همکاری می کند و در تلاشیم تا راه حلی برای حل مشکلات افغانستان پیدا کنیم.

  *** تحلیلگران سیاسی: زمان توسعه همکاری ایران و پاکستان برای حل بحران فرا رسیده است
  رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی اسلام آباد و سفیر پیشین پاکستان در ایران در خصوص همکاری های منطقه ای برای حل مشکلات منطقه به ویژه نقش ایران و پاکستان در حل بحران پاکستان می گوید که اول از همه این افغانستان است که خود باید گام های محکم حل بحران ها در کشور خود را بردارد.
  ‘خالد محمود’ می افزاید: ایران و پاکستان در وضعیت کنونی رویکرد منطقه ای یکسانی در خصوص حل بحران افغانستان دارند و این دیدگاه ها قابل تقدیر است.
  وی با بیان همکاری های اخیر و نشست های مسئولان وزارت خارجه ایران و پاکستان برای حل بحران افغانستان نیز می گوید:ایران و پاکستان در ابتدا می توانن نقش مشوق و محرک برای حل این بحران داتشه باشند و این افغانستان است که خود در وهله نخست بخواهد اقدامی انجام شود.
  ‘سعدالله زارعی’ تحلیلگر سیاسی ایران و مدیر موسسه مطالعاتی اندیشه سازان نور تهران نیز در پایخ به این پرسش که چرا تاکنون نتایج همکاری های منطقه ای ایران و پاکستان در حل بحران پاکستان، خروجی خاصی نداشته می گوید: پیش از این در خصوص همکاری ایران و پاکستان حول محور افغانستان موانعی بوده است که با رفع این موانع، این همکاری ها باید با سرعت بیشتری انجام شود.
  وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران حاضر است که این همکاری ها را سامان داده و سهم و وظیفه خود را از این همکای ها انجام دهد.
  زارعی همچنین سیاست و راهبرد جمهوری اسلامی ایران را کاهش تنش ها و اختلافات به ویژه اختلافات هند و پاکستان خواند و افزود: ایران و پاکستان می توانند با توسعه همکاری های منطقه ای بیش از گذشته در مسیر استقرار امنیت در منطقه گام بردارند.
  آساق**۶۱۲۵*۱۱۴۴*سیدبهادر حسینی*انتشار دهنده: علیرضا جباری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.