• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » فوق حماسه اربعین؛ جلوه ای از تمدن نوین اسلامی
  کد خبر : 2055496

  فوق حماسه اربعین؛ جلوه ای از تمدن نوین اسلامی

  فوق حماسه اربعین؛ جلوه ای از تمدن نوین اسلامیReviewed by on Nov 19Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، در روزهای پیش و پس از اربعین حسینی، ایران اسلامی شاهد یک شور و اشتیاق وصف ناپذیری از زائران کربلای حسینی است. هر ساله در هفته منتهی به اربعین سالار شهیدان، امواج…

  فوق حماسه اربعین؛ جلوه ای از تمدن نوین اسلامیReviewed by on Nov 19Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، در روزهای پیش و پس از اربعین حسینی، ایران اسلامی شاهد یک شور و اشتیاق وصف ناپذیری از زائران کربلای حسینی است. هر ساله در هفته منتهی به اربعین سالار شهیدان، امواج عظیم جمعیت عزادار برای عرض ارادت به محضر پیشوای آزادگان جهان با شرکت در پیاده روی اربعین با کوله باری از لطافت معنوی کوی و برزن های ایران اسلامی را به عطر زیارت معطر می سازند که در نقطه نقطه شهر ها و روستاها شاهد این تابلوی زیبا هستیم.

  این حرکت عظیم در کنار جنبه‌های معنوی و تعالی بخش، حایز نکاتی ارزشمند دیگری نیز هست ، که نشان می‌دهد با الهام از یک منشاء دینی و معنوی چگونه می توان حضور میلیونی مردم را از نقاط مختلف جهان بدون کوچکترین تقابل و تعارض شاهد بود.

  بنابراین می توان گفت پیاده روی اربعین در وهله اول جلوه ای از حضور هماهنگ و هم افزای انسان های بی شمار از اقوام، ملیت ها و مذاهب مختلف در کنار هم است که با کمترین آسیب ها انجام و به سرانجامی نیکوتر که همانا بار فرهنگی و اجتماعی مترتب بر این امر معنوی است، به پایان میرسد. برای تبیین وجوه و جلوه‌ هایی از این حماسه به بعضی از آنها اشاره مختصری می کنیم.

  ۱- نمادی از احساسات پاک و دلدادگی ؛

  بر هیچ انسان منصفی که سیر فکری منطقی داشته باشد، پوشیده نیست که امام حسین (ع) مظهر آزادگی و عظمت وجودی یک انسان در برابر طاغوت و ظلم و ستم است. شعار هیهات من الذله، از همان فردای روز دهم محرم سال ۶۱ هجری، بسیاری را از تیغ کشیدن به روی آفتاب آزادگی شرمسارکرده بود و در طول زمان، قیام و نهضت امام حسین (ع) تبدیل به بزرگترین الهام بخش برای انسانهای آزادیخواه شد و امروز نه تنها شیعیان، بلکه بسیاری از غیر مسلمانان نیز به پاس احترام و ارادت به ندای آزادی خواهی و عزت طلبی امام حسین (ع) و یاران با وفایش در این اجتماع بزرگ انسانی شرکت می کنند که نشان از عشق همراه با شعور و معرفت انسان های آزادیخواه جهان دارد.

  ۲- جلوه ای از وحدت امت اسلامی؛

  شاید عده ای گمان کنند که راهپیمایی اربعین اختصاص به شیعیان دارد، اما حضور در این حرکت پرشور و ارتباط با زائران پیاده سرور آزادگان، نشان از یک حرکت اسلامی با حضور مذاهب مختلف اسلامی و حتی غیر اسلامی دارد.

  حضور زائران اربعین با پرچم کشورهای مختلف، نشان می دهد که مسلمانان و به خصوص پیروان اهل بیت(ع) همانند یک ملت و امت واحد می‌توانند در کنار همدیگر با نهایت آرامش و اتحاد منشأ فعالیت‌های مذهبی، اجتماعی و جهانی باشند و در راهپیمایی بزرگ اربعین این اتحاد و امت واحده بودن را به صورت عینی تجربه و به جهانیان نشان می‌دهند که دارای یک پیام است و آن اینکه مسلمانان باتاکید بر اشتراکات و پرهیز از همراهی با دشمنان جهان اسلام می توانند جلوه ای از وحدت امت اسلامی را به تصویر بکشد.

  ۳- بروز فضایل عالی اخلاقی و انسانی

  آمارها نشان می‌دهد که میلیون ها مشتاق حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در پیاده روی اربعین شرکت می‌کنند. کافی است یک لحظه تصور کنیم که این افراد همانند سایر موارد و براساس حب نفس به فکر منافع شخصی خود باشند وآنها را عاری از صفات عالی ایثار و از خودگذشتگی فرض کنیم.

  آیا چنین جمعیت عظیمی را می توان مدیریت و کنترل کرد و نیازهای اولیه آنها را تدبیر نمود.

  واضح است که امکانات دولت هابه هیچ عنوان پاسخ گویی این سیل جمعیت نیست و چنانچه روح معنویت و اخلاق در این زائران وجود نداشته باشد، باید انتظار بروز هزاران گونه از  مشکلات را شاهد باشیم، اما به برکت و معنویت حاکم بر زائران، شاهد بروز فضایل اخلاقی از جمله ایثار و گذشت، کمک به هم نوع، همکاری و همیاری انسان های بیشماری در این جریان هستیم. چه آنها که موکب داری می کنند و خدمات ارایه می دهند و چه آنها که خدمت می گیرند.

  پس می‌توان چنین نتیجه گرفت که در جامعه نیز می توان برای ارتقای تعهد اجتماعی و ایجاد یک خودکنترلی درونی در افراد جامعه از مولفه های معنوی نهایت بهره را برد و مسیر تعالی و زندگی سعادت بخش برای انسان‌ها فراهم و الگویی کار آمد برای جهان امروزارائه کرد.

  ۴- نظم درونی و امنیت مثال زدنی؛

  با توجه به شرایط ویژه عراق، نیروهای سازمانی و نظامی بیشترین انرژی خود را صرف ایجاد امنیت در حاشیه مسیرهای پیاده روی و مقابله با گروهک‌های تروریستی می‌کنند و آنچه در بین شرکت کنندگان در پیاده روی از لحاظ ایجاد نظم و امنیت به اجرا در می آید، نوعی نظم درونی بر اساس قوانین نانوشته اخلاقی و معنوی است.

  جمعیت حاضر در این حماسه با اعتماد به همدیگر و پایبندی اخلاقی به ایجاد یک نظم درونی، سعی می کنند رفتار و حرکاتشان در جهت کمک به دیگران تنظیم شود و هیچ کس نمی‌خواهد بار خاطری برای همسفران خود ایجاد کند، بنابراین نظم درونی و امنیت مثال زدنی یک مصداق و تجربه با ارزش از قدرت اعتقادات معنوی در ایجاد امنیت و نظم در جامعه اسلامی است که می توان با مشابه سازی های عقلانی از این مولفه در حل بسیاری از معضلات امنیتی بهره برداری کرد و نمادی از ظهور یک تمدن با مظهر عالی همزیستی مسالمت آمیزارائه کرد.

  ۵- مدیریت مصرف؛

  یکی از چالش های مهم پیش روی پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و اقتصاد کشورهای اسلامی، آسیب های موجود در مدیریت مصرف است. واقعیت این است که عادت به مصرف بی رویه یکی از معضلات اقتصادی کشور بوده و در بیانات رهبر معظم انقلاب نیز به صراحت بر مدیریت مصرف به عنوان یکی از راهکارهای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی تاکید شده است.

  بنابراین با توجه به حضور چندین میلیونی مردم و مدیریت مصرف توسط خود زائران نشان می‌دهد که سرمایه اجتماعی با پشتوانه دینی برای مدیریت مصرف در جامعه اسلامی وجود دارد و از این سرمایه می‌توان بهره گرفت و الگویی برای مصرف بهینه و ایجاد یک فرهنگ پایدار نزد مردم مسلمان استفاده کرد.

  ۶- ترسیم چهره زیبای صلح و عدالت؛

  واقعیت این است که اگر حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی اربعین و استقبال گرم و مثال زدنی مردم عراق از زائران سیدالشهدا (ع) را بخواهیم  با معیارهای مادی و جامعه شناختی تحلیل کنیم، راه به جایی نخواهیم برد. اما آنچه باعث شده است به جای مسایل مختلف، برادری در بین مردم ایران و عراق و زائران دیگر کشورها نمود عینی پیدا کند، یک مفهوم عمیق از اعتقادات مذهبی  و عشق مشترک به یک فضیلت اخلاقی است.

  وجود عتبات عالیات در کشور عراق و اشتیاق زیارت در مردم ایران و دیگر کشورهای اسلامی باعث شده که مردم دو کشور بی‌واسطه و با همدیگر از نزدیک آشنا شده و ارتباط بگیرند و در نتیجه به سرعت اعتمادسازی مردمی به وجود آید تا آنجایی که مردم عراق با شوق، میهمانان ابا عبدالله را به خانه‌های خود دعوت می کنند و زائران ایرانی نیز با طیب خاطر میزبانی آنها را می پذیرند. بنابراین واقعه اربعین یک عنصر بسیار مهم در تحکیم رابطه صلح آمیز و عدالت جویانه ملت عراق، ایران و دیگر کشورها شده است و پیروان سایر ادیان و مذاهب این حماسه بزرگ را رصد می کنند و تصویری زیبا از همزیستی و صلح را در میان مسلمانان می بیند که با اندک اقدامات ساختاری در سال های آینده منجر به رشد صلح همراه با عدالت و امنیت برای منطقه خواهد بود.

  ۷- مدیریت متعالی؛

  همه کارشناسان معتقدند بهترین نظام مدیریتی آن است که بتواند ظرفیت های بزرگ مردمی را در کنار ظرفیت های دولتی بکار گرفته و هماهنگ کند، در جهت رسیدن به اهداف موثر عمل نماید و موجب کاهش هزینه و آسیب ها و بهره وری بیشتر شود.

  بی تردید با کمی دقت می توان دید که چگونه در راهپیمایی اربعین ظرفیت های دولتی در کنار ظرفیت های بیشمار مردمی به خدمت زائران می شتابند و به صورت هماهنگ و هم افزا در یک جهت عمل کرده و الگویی از مدیریت متعالی اسلامی را به منصه ظهور می رساند که لازم است نواقص در مسیر زمان اصلاح و بر ارزش های کارآمد آن افزوده شود.

  نتیجه اینکه این جلوه ها و ده ها جلوه دیگر که از برکات وجودی سالار شهیدان (ع) و حرکت معنوی زائرین اربعین است، مولفه هایی است که نشان می دهد الگوهای متمایز و متعالی در حال شکل گیری است و این نشانه ها وشاخص ها ، نمادهایی از شکل گیری تمدن نوین اسلامی را نوید می دهند که می توان از آنها در هماهنگی و هم مسیر کردن کشورهای اسلامی و افزایش تعامل آنها در جهت ایجاد وحدت و تعالی بخشی مقوم های تمدن نوین اسلامی بهره جست.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.