• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کارمند سابق وزارت خارجه اسپانیا:آمریکا بالغو برجام، بی‌ اعتبار خواهد شد
  کد خبر : 2055400

  کارمند سابق وزارت خارجه اسپانیا:آمریکا بالغو برجام، بی‌ اعتبار خواهد شد

  کارمند سابق وزارت خارجه اسپانیا:آمریکا بالغو برجام، بی‌ اعتبار خواهد شدReviewed by on Nov 18Rating: اسپلیگو در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مادرید درباره درخواست اطرافیان ترامپ جهت مذاکره مجدد در باره برنامه هسته ای ایران و اینکه عقیده وی دراین موردچیست ؟ گفت:معتقدم که مذاکره مجدد،بهانه ای برای کم ارزش کردن و یا…

  کارمند سابق وزارت خارجه اسپانیا:آمریکا بالغو برجام، بی‌ اعتبار خواهد شدReviewed by on Nov 18Rating:

  اسپلیگو در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مادرید درباره درخواست اطرافیان ترامپ جهت مذاکره مجدد در باره برنامه هسته ای ایران و اینکه عقیده وی دراین موردچیست ؟ گفت:معتقدم که مذاکره مجدد،بهانه ای برای کم ارزش کردن و یا لغو آن است.
  وی افزود:شرایطی که ایران برای امضای برجام پذیرفت، به گفته بسیاری از ایرانیان، اعطای امتیازات به طرف های غربی بود .دولت ایران ، کار درستی‌ کرد، زیرا اراده خود در همکاری را به جهان نشان داد و توپ را به زمین آمریکا انداخت .
  گونزالس اسپلیگو ادامه داد:ترامپ می‌ خواهد ایران را به عنوان کسی‌ که مذاکره نمی‌ کند معرفی‌ نماید، اما خود وی به عنوان کسی‌ که کشورش از توافقات امضا شده به دست مقامات مشروع و دیگر سازمان های بین المللی عقب نشینی می‌ کند، معرفی‌ شده است .
  وی تاکید کرد:باید یادآورشد که این توافق در سال ۲۰۱۵ ، ازسوی ایران،کشورهای ۱+۵، افزون واتحادیه اروپا امضا شده است و به همین دلیل ، اگر فقط آمریکا است که می‌ خواهد به مذاکره مجدد بپردازد ، دلیلی وجود ندارد که ایران ، آن را بپذیرد .
  دراین باره که خروج از برجام، برای آمریکا چه پیامدهایی‌ را خواهد داشت ؟ این کارشناس ابراز داشت :با توجه به قدرت گروههای فشار طرفدار اسراییل وعربستان سعودی در کنگره آمریکا ، ترامپ به احتمال زیاد یک توافق سخت تر را معرفی‌ خواهد کرد اما این امر ، آمریکا را در برابر دیگر امضا کنندگان توافق و در نزد اکثر افکار جهانی‌ در جایگاهی‌ بدی قرار خواهد داد.
  این کارشناس تصریح کرد: این اقدام ازسوی دیگر، باعث تعمیق بی‌ اعتمادی به آمریکا خواهدشد که به تنهایی درموارد بسیاری از اسراییل در مقابل قطعنامه های سازمان ملل دفاع کرده است.این دو کشوربه همراه برخی‌ از کشورهای کم اهمیت، تنها کسانی‌ بودند که با ورود فلسطین به سازمان ملل به عنوان ناظر مخالفت کردند .
  وی گفت:از سوی دیگر باید بی‌ اعتباری آمریکا به خاطر سابقه تاریخی قبلی اش در مواردی چون بمباران اتمی ژاپن و بی‌ اعتباری ویژه ای که در جهان اسپانیایی زبان به خاطر جنگ هایش در مکزیک ، کوبا و نسل کشی‌ در فیلیپین داشته را به مجموع بی‌ اعتباری های ایالت متحده اضافه کرد .
  به عقیده گونزالس اسپلیگو، برنامه اتمی‌ اسراییل، مورد نظارت قرار نمی‌ گیرد و دولتش ، ان پی‌ اتی را امضا نکرده و پیش بینی‌ می‌ شود که بین ۷۵ تا ۴۰۰ کلاهک هسته ای داشته باشد.
  کارشناس اسپانیایی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا فکر می‌ کند اسراییل ، سیاست خارجی‌ آمریکا را تعیین می کند؟خاطرنشان کرد:اسراییل همانند یک نگهبان درخدمت برخی‌ بخش های غربی و به طور ویژه درخدمت آمریکا است و از این شرایط برای کسب امتیازات مهم استفاده می‌ کند.
  وی تصریح نمود:گروههای فشارمهم یهودی در آمریکا به همراه تعداد زیادی ازگروههای غیریهودی طرفدار اسراییل ، به این امر کمک می‌ کنند.بسیاری از سیاستمداران آمریکا با این گروه یهودی برای رسیدن به قدرت در ارتباط هستند و می‌ شود این را در تاریخچه سیاسی «هیلاری کلینتون» مشاهده کرد .
  اسپلیگو افزود:اوباما تاحدی، اسراییل و خاورمیانه را کنار گذاشت تا که سیاست خود را به سوی اقیانوس آرام سوق دهد .به همین ترتیب، اوباما در زمینه حقوق بشر فلسطینیان ، اسراییل را تحت فشار قرار داد .در عوض ، مساله حقوق بشر و محیط زیست برای ترامپ اهمیتی ندارند.او بسیار ضد اسلام است و به نظر می‌ رسد که به خطی که بسیاری، اسراییل را به عنوان خط مقدم غرب در جنگ علیه تروریسم اسلامی می‌ بینند ، بازگشته است.
  وی گفت:معتقدم که غرب ازسوی صهیونیسم تندروبه گروگان گرفته شده و به همین دلیل است که آمریکا علیه ایران عمل می‌ کند وکسانی‌ که با اسراییل در منطقه مخالفت جدی می‌ کنند را در تیر رس خود قرار می‌ دهد .
  وی درپاسخ به این سوال که با توجه به نقش عربستان در موضع گیری های سیاست خارجی آمریکا ،جامعه بین الملل چگونه باید در مقابل این موارد واکنش نشان دهد ؟ ابراز داشت : جامعه بین الملل باید تلاش کند که سلطه آمریکا را کاهش دهد.همچنین باید تلاش کرد تا که آمریکا، دوگانگی خود را کنار بگذارد.زیرا از یک طرف خود را قهرمان آزادی ها قلمداد می‌ کند و از طرف دیگر ازمتعصب ترین و ناسازگارترین گروه ها یا کشورها پشتیبانی می کند.
  وی تاکید کرد:جامعه بین المللی باید درک کند که اتحاد آمریکا، اسراییل وعربستان، یک اتحاد سیاستمداران بی‌ پروا است که جهان را بی‌ ثبات می‌ کنند.غرب باید به طور خاص و با توجه به عملکردی که عربستان اخیرا در منطقه داشته، اتحاد بین آمریکا و عربستان را به چالش بیشتری بکشد.
  وی به حمایت عربستان ازجنبش های متعصب و ناسازگار ، پاکسازی داخلی مقامات بلندپایه ، حمله وحشتناک نظامی به یمن، قطع روابط سیاسی با قطر با متهم کردن این کشور به حمایت از ایران ، گروگان گیری عجیب اخیر نخست وزیر لبنان و متهم کردن ایران به تعرض نظامی مستقیم ، اشاره کرد .
  گونزالس اسپلیگو ادامه داد:در رابطه با اسراییل، جامعه بین المللی باید برنامه اتمی‌ این رژیم را برغم مخالفت آمریکا، به طور جدی تحت نظارت قرار دهد افزون بر اینکه همچنین برنامه هسته ای که عربستان سعودی قصد توسعه آن را دارد نیز باید مورد نظارت قرار گیرد زیرا معقول نیست که این کار با این دو کشور انجام نشود اما ایران تحت نظارت باشد.
  کارشناس اسپانیایی درپاسخ به این سوال که چه انتظاری باید ازاتحادیه اروپا در مورداین مساله داشت ؟خاطر نشان کرد:اتحادیه اروپا بطورکل، تاحدی همیشه مواضع مستحکم تری درمقایسه باآمریکا، اسراییل و عربستان داشته است، هرچند که غرب معمولاً با ایران رفتار خوبی‌ ندارد.
  وی تصریح نمود:به نفع ایران است که برای مدیریت روابط بین الملل و روابط تاریخی اش با آمریکای لاتین، با یک اسپانیای مستقل در اتحادیه اروپا ، سر و کار داشته باشد .به عقیده من ، ایران باید یک متحد جدی اسپانیا باشد و اسپانیا باید از ایران حمایت کند .
  اروپام *۳*۴۹۱**۱۵۹۰
  انتشاردهنده: محمد حسن دوستارگان

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.