• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پشت پرده برکناری احتمالی والی بلخ؛ آیا دولت افغانستان و آمریکا سود می‌برند؟
  کد خبر : 2055394

  پشت پرده برکناری احتمالی والی بلخ؛ آیا دولت افغانستان و آمریکا سود می‌برند؟

  پشت پرده برکناری احتمالی والی بلخ؛ آیا دولت افغانستان و آمریکا سود می‌برند؟Reviewed by on Nov 18Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که مخالفان مسلح دولت افغانستان مناطق بیشتری را تصرف کرده‌اند، اپوزیسیون دولت نیز برای نیرومندتر شدن تلاش می‌کند و اختلافات مقامات کابل نیز هنوز باقیست…

  پشت پرده برکناری احتمالی والی بلخ؛ آیا دولت افغانستان و آمریکا سود می‌برند؟Reviewed by on Nov 18Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالی که مخالفان مسلح دولت افغانستان مناطق بیشتری را تصرف کرده‌اند، اپوزیسیون دولت نیز برای نیرومندتر شدن تلاش می‌کند و اختلافات مقامات کابل نیز هنوز باقیست در نتیجه کمرنگ شدن یا از دور خارج شدن رقبا به نفع حکومت کنونی افغانستان است.

  رئیس جمهور افغانستان که بارها از سوی مخالفانش به انحصارگرایی متهم شده است، به نظر برخی رقبا احتمالا عطامحمد نور و حتی عبدالله عبدالله را سد راه احیای دولتی با محوریت تک قومیتی می‌بیند.

  با فرض تلاش‌ها برای برکناری والی بلخ می‌توان گفت که اگر تیم اشرف غنی حمایت رئیس اجرایی دولت افغانستان را به دست آورد با یک تیر دو نشان را هدف قرار می‌دهد، هم ائتلاف شمال بدلیل بروز اختلاف تضعیف خواهد شد و هم عبدالله در نظر فرماندهان شمال که نفوذ مردمی دارند عقبه سیاسی خود را از دست خواهد داد.

  اگرچه که اظهارات اخیر عطامحمد نور علیه دولت همزمان با اعلام نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان و انتقاد تند و تیز از عبدالله به نظر برخی از کارشناسان امکان همراهی رهبران حکومت وحدت ملی را افزایش می‌دهد اما رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز نشان داده که تصمیم عجولانه نخواهد گرفت.

  دیگر اهداف احتمالی برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ

  شورای عالی ائتلاف نجات افغانستان که با محوریت «ژنرال دوستم»، «محمد محقق» و «عطامحمد نور» تشکیل شده است، بزرگترین اپوزیسیون حکومت وحدت ملی محسوب می‌شود و می‌تواند در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور شانس برنده شدن برخی از افراد موافق و مخالف اشرف غنی را افزایش یا کاهش دهد.

  با وجود تک روی‌های اخیر عطامحمد نور و احتمال دلخوری عبدالله و محقق اما خبر حضور نزدیک ژنرال دوستم در افغانستان، می‌تواند جان تازه‌ای به شورای عالی ائتلاف نجات افغانستان دهد.

  بنابراین در این شرایط ریاست جمهوری افغانستان تلاش می‌کند تا با برکناری نور و یا جلب حمایت ژنرال دوستم معاون اول اشرف غنی، ائتلاف شورای عالی نجات افغانستان به نتایج مطلوب خود دست نیابد.

  این احتمال وجود دارد که معاون اول رئیس جمهور افغانستان در داد و ستد با ارگ(کاخ) ریاست جمهوری این کشور بار دیگر از حکومت وحدت ملی حمایت کند زیرا «بشیر احمد ته ینج» سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی چند روز قبل گفت که ژنرال دوستم پس از حضور در کابل به عنوان معاون اول رئیس جمهور به کار خود ادامه خواهد داد و از حکومت وحدت ملی نیز حمایت خواهد کرد.

  استقرار داعش در شمال افغانستان

  همواره گزارش‌هایی از حمایت نیروهای آمریکایی از گروه تروریستی داعش به ویژه در درگیری با طالبان منتشر شده است و بارها نمایندگان افغان در صحن پارلمان تصریح کردند که بالگردهای نظامی خارجی تدارکات داعش را فراهم می‌کنند.

  مقامات روسی و بسیاری از کارشناسان می‌گویند که آمریکا به دنبال حضور داعش در شمال افغانستان است تا با تحت تاثیر قراردادن کشورهای آسیای مرکزی شکست خود در عراق و سوریه را در برابر کشورهایی مانند روسیه جبران کند.

  در حال حاضر سیاست آمریکایی‌ها و تا حدودی برخی از مقامات دولت افغانستان به نظر می‌رسد که برگسترش ناامنی در شمال این کشور متمرکز شده است.

  با در نظر داشتن اینکه آمریکا تلاش می‌کند تا شمال افغانستان را به عنوان سکوی داعش علیه آسیای مرکزی قرار دهد در نتیجه می‌توان گفت که نیروهای خارجی نیز با برکناری عطامحمد نور و تضعیف ائتلاف شمال مشکلی ندارند اما در عین حال نگران تبعات سیاسی آن برای حکومت وحدت ملی هستند.

  «عطامحمد نور»، «ژنرال دوستم» و دیگر فرماندهان شمال که نفوذ گسترده‌ای در شمال این کشور دارند مانع بزرگی در برابر برنامه‌های ارگ ریاست جمهوری افغانستان محسوب می‌شود.

  والی بلخ پیش از این به حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان هشدار داده بود که از ناامن کردن شمال افغانستان دست بردارد و گفته بود که «گلبدین حکمتیار» رهبر «حزب اسلامی» با داعش بیعت کرده است، اما در هرکجایی از شمال افغانستان که سر بلند کند سرکوب خواهد شد.

  دولت افغانستان و مقامات خارجی از پیامدهای برکناری عطامحمد نور به خوبی آگاهی دارند و می‌دانند که موجب بی‌ثباتی در شمال افغانستان خواهد شد اما تلاش می‌کنند تا با برکناری والی بلخ خلاء شمال این کشور را با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار پر کنند.

  در واقع این اتفاقی است که پس از تبعید دوستم رخ داد زیرا پس از آنکه این رهبر جنبش ملی اسلامی به ترکیه رفت تا حدودی جایگاه خالی وی در جوزجان و فاریاب احساس شد و دیری نگذشت که افراد وابسته به داعش در آنجا حضور یافتند.

  با این حال به نظر می‌رسد که برکناری عطامحمد نور از مقام ولایت بلخ به نفع کسی نیست.

  اگرچه اشرف غنی ممکن است پس از تلاش‌ها بتواند شورای عالی ائتلاف نجات افغانستان و در کابل ائتلاف شمال این کشور را تضعیف کند اما  با در نظرداشتن شرایط حساس امنیتی افغانستان و نارضایتی تمام جریان‌های سیاسی از دولت کنونی می‌توان گفت که رهبران حکومت وحدت ملی به هیچ عنوان توان مدیریت تبعات برکناری عطامحمد نور را نخواهند داشت و ارگ ریاست جمهوری این کشور تا مرز سقوط پیش خواهد رفت.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.