• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » تبیین معارف دینی مولفه ای مهم در سیره عملی امام رضا(ع)
  کد خبر : 2055271

  تبیین معارف دینی مولفه ای مهم در سیره عملی امام رضا(ع)

  تبیین معارف دینی مولفه ای مهم در سیره عملی امام رضا(ع)Reviewed by on Nov 18Rating: مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت وگوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی…

  تبیین معارف دینی مولفه ای مهم در سیره عملی امام رضا(ع)Reviewed by on Nov 18Rating:

  مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت وگوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

  گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بررسی کرده است.

  **حمایت از محرومین در پرتو مدیریت مدبرانه امام رضا(ع)
  ۳۰ صفر سالروز شهادت امام رضا(ع) هشتمین پیشوای شیعیان است. زندگی پربار ایشان در راه تعلیم و بیان حقایق اسلام، مبارزه با مستکبران و حاکمان عباسی، حمایت از مستضعفان و محرومان سپری شد. امام رضا(ع) در مدت ۲۰ امامت خود به وظایف الهی و اجتماعی خویش عمل کرد و سرانجام پس از مبارزه و تلاش فراوان بر علیه خلافت عباسی به دست مأمون به شهادت رسید. اکنون بارگاه منور ایشان در مشهد مقدس زیارتگاه مسلمانان و شیعیان جهان است.

  روزنامه «ایران» با درج یادداشتی با عنوان «چشم و چراغ اهل بینش» که به قلم آیت ‌الله حاج شیخ حسین عرب استاد حوزه و دانشگاه نگاشته شد، آورده است: همچون نسخه مفصل خود، در نوع خود دارای مراتب از نظر شدت و ضعف وجودی است. درست است که وحدت نوعی دارد اما در عین وحدت نوعی از کثرت وجودی و تفاضل در مراتب هستی برخوردار است. جایگاه و نیز میزان تأثیرگذاری او بستگی دارد که چه مرتبه‌ای از کمال را به دست آورده و در چه جایگاهی در این نظام پیچیده طویل و عریض وجود، قرار گرفته باشد. پیشوایان الهی و بویژه بعد از پیامبر عظیم‌الشأن حضرت محمد(ص)، ائمه اهل بیت(ع) از بالاترین رتبه کمال وجودی و جامعیت علمی و عملی و اخلاقی برخوردار بوده‌اند و در تمام شعب کمالات واقعی، پیشوای الهی طالبان کمال و حقیقت بوده و هستند.

  در ادامه این یادداشت می خوانیم: ملاحظه می‌کنیم در این بیان امام هشتم(ع)، بلیغ‌ترین توصیفات و تشبیهات در‌شأن و نقش و منزلت امام معصوم به عمل آمده است که خالی از هرگونه مبالغه و اغراق است و تاریخ حیات طیبه پیشوایان شیعه(ع) به روشنی همه این توصیفات جامع و کامل را به وضوح اثبات نموده است. امام و پیشوای کامل معصوم و برگزیده خداوند با شخصیت علمی خود، ظلمت جهل و جور را از بین می‌برد و پیوسته تشنگان حقیقت را با دریای بی‌کران دانش خود سیراب می‌کند و سرزمین‌های خشکیده دل‌های دور مانده از باران رحمت گوهر ناب را چون بارانی پربار به سرزمین باطراوت مبدل می‌‌کند و شریعت بی‌پیرایه عدالت‌محور و کمال‌بخش که تنها راه وصول به کمال مطلق است را برپا می‌دارد و معلوم است که این همه بدون داشتن ظرفیت وسیع و علم و شکیبایی در امام و پیشوا ممکن و میسر نیست.

  روزنامه «خراسان» در یادداشتی با عنوان «تثبیت ولایتمداری، مولفه ای مهم در سیره عملی امام رضا(ع)» می نویسد: حیات طیبه امام رضا(ع) از برجسته‌ترین ادوار تاریخ بشر و یکی از مهم‌ترین فصول تاریخ اسلام و تشیع است. عظمت و صلابت بی نظیر آن امام همام، رفتار حکیمانه و هوشمندانه ایشان در مواجهه با حکومت غاصب آن دوران، موجب شده است که زندگانی آن بزرگوار مشحون از پیام های عالی و توحید عملی برای عموم جویندگان حق و حقیقت باشد. هر چند دوران حیات ایشان کوتاه بود اما گویا سایه الهی آن یگانه روزگار، من البدو الی الختم در تاریخ بر سر بشریت بوده است و نقش آن بزرگوار در تثبیت مراتب ولایت امری بدیهی و غیر قابل انکار است. ایشان در اشاعه حقیقت و معنای ولایت نگاهی الهی و فراگیر داشتند و با رفتارشان و تربیت نفوس مستعد، جایگاه ولایت را در میان طبقات مختلف مردم و خصوصا اندیشمندان تثبیت کردند و به مرتبه ای بسیار والا رساندند، البته تشریف فرمایی ایشان به سمت ایران اسلامی نیز موجب شد که نورانی‌ترین فصل تاریخ این سرزمین رقم بخورد.

  حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی در ادامه این یادداشت نوشت: حکمت، عصمت، شرافت، گذشت، بزرگواری و عزتمندی و مردمی بودن رفتار آن حضرت موجب شد تا مردم نمونه‌ای از ولایت عملی را در جامعه مشاهده و درک کنند و شناخت آنان از جایگاه و رسالت ولی خدا ارتقا یابد. آن چه در مدت اقامت ایشان در ایران گذشت، چنان ارادتی را در دل این مردمان زنده کرد که به رغم گذشت قرن‌ها، همچنان مشتاقان را با پای پیاده به زیارت مضجع شریفش می‌کشاند. امام رضا(ع) هر سؤالی را با توجه به منابع آن و مذهب جواب می‌دادند بنای امام رضا(ع) بر مباحث علمی، استدلال و مبانی متفق علمی بود، از مباحث عقلی و فلسفی هم بهره می‌گرفتند.

  روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «حکمت  های امام رئوف» می نویسد: ۳۰ صفر مصادف است با شهادت هشتمین معصوم امام‌رضا(ع)، این امام بزرگوار در یازدهم ذیقعده سال ۱۴۸ ه. ق، در مدینه منوّره متولد شد. نام مبارکش، علی، کنیه آن حضرت، ابوالحسن و دارای القاب متعددی از جمله؛ رضا، صادق، ‏صابر، فاضل و… هستند، اما مشهورترین لقب ایشان، «رضا» به معنای «خشنودی» است. امام رضا (ع) پس از ۱۷ سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مامون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت. وقتی حکومت مامون استقرار پذیرفت. مامون ضمن نامه‌های متعدد از امام رضا (ع) خواست تا همراه بزرگان علوی به خراسان بیاید و چون با مخالفت امام رو به رو شد، پیکی برای انتقال امام رضا (ع) روانه مدینه کرد.

  در ادامه آمده است: در نحوه به شهادت رسیدن امام نقل شده است که مامون به یکی از خدمتکاران خویش دستور داده بود تا ناخن‌های دستش را بلند نگه دارد و بعد به او دستور داد تا دست خود را به زهر مخصوصی آلوده کند و در بین ناخن‌هایش زهر قرار دهد و اناری را با دستان زهر‌آلودش دانه کند و او دستور مامون را اجابت کرد. مامون نیز انار زهرآلوده را خدمت حضرت گذارد و اصرار کرد که امام از آن انار تناول کنند. اما حضرت از خوردن امتناع فرمودند و مامون اصرار کرد تا جایی که حضرت را تهدید به مرگ نمود و حضرت به جبر، قدری از آن انار مسموم تناول فرمودند. بعد از گذشت چند ساعت زهر اثر کرد و حال حضرت دگرگون شد و صبح روز بعد در سحرگاه روز ۳۰ صفر سال ۲۰۳ هجری قمری امام در سن ۵۵ سالگی به شهادت رسیدند. به قدرت و اراده الهی امام جواد‌(ع) فرزند و امام بعد از آن حضرت به دور از چشم دشمنان، بدن مطهر ایشان را غسل داده و بر آن نماز گزاردند و پیکر پاک ایشان با مشایعت بسیاری از شیعیان و دوستداران آن حضرت در مشهد دفن شد و قرن‌هاست که مزار این امام بزرگوار مایه برکت و مباهات ایرانیان است.

  **ضرورت مدیریت بحران کارآمد در هنگام وقوع حوادث طبیعی
  ایران یکی از مناطق زلزله خیز جهان به شمار می رود. استفاده از تجربه های دیگر کشورهای لرزه خیز و آگاه کردن مردم با این پدیده طبیعی، اجرای صحیح قانون در ایمن سازی ساختمان ها، نظارت لازم و مدیریت بحران در هنگام وقوع زلرلزه می تواند از بروز اتفاق های ناگوار جلوگیری کند.

  روزنامه «ایران» در یادداشتی با عنوان «مدیریت بحران تاب‌آوری و سرمایه‌های اجتماعی» که به قلم سیدحمید جمال الدینی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر نگاشته شد، آورده است: در سال های اخیر، به ظرفیت‌های جوامع بحران زده برای «بازگشت به وضعیت عادی» یا بازسازی و بازیابی جوامع آسیب دیده با استفاده حداقلی از کمک‌های خارجی، توجه زیادی شده که این موضوع باعث ایجاد تغییراتی در فرهنگ و ادبیات کاهش خطرات شده و رویکرد تاب‌آوری را به جای آسیب پذیری، مورد تأکید خاص قرار داده است. مؤلفه های «آگاهی، دانش و مهارت»، «سرمایه اجتماعی» و «سلامت» بیشترین اهمیت و سهم را در پیش‎بینی تاب‌آوری یک جامعه دارد. سرمایه اجتماعی به‌عنوان یک مفهوم فرارشته‌ای در چند دهه اخیر درتحلیل‌های اجتماعی و اقتصادی در مورد توسعه جوامع مطرح شده و به نقش ساختارهای اجتماعی محلی از قبیل روابط متقابل، نهادهای محلی، نگرش، انسجام و اعتماد تأکید دارد.

  در ادامه می خوانیم: شبکه‌ها و کنشگران محلی، اعتماد، مشارکت و همکاری، نگرش مردم، انسجام اجتماعی، همدلی و همبستگی نقش بسیار ارزنده‌ای در افزایش تاب‌آوری جوامع آسیب دیده دارد. این رویکرد روی تقویت سیستم‌های اجتماعی از طریق همکاری و ارتباطات بیشتر بین سازمان‌های مختلف، نخبگان و گروه‌های اجتماعی تمرکز می‌کند که می‌تواند نقش مهمی در کاهش آسیب‌پذیری ناشی از سوانح طبیعی و بهبود کارآیی مدیریت سانحه در جوامع در معرض خطر، ایفا کند. توجه به سرمایه‌های اجتماعی می‌تواند روند برنامه‌ریزی برای توسعه جوامع را برای متخصصان مربوطه تسهیل کرده و مشارکت محلی و مردمی را در اجرای بهتر برنامه‌ها به همراه داشته باشد و در تعامل با سایر سرمایه‌ها در ایجاد اعتماد، روابط متقابل، تبادل تجارب وهمکاری جمعی نقش مهمی در کاهش آسیب‌پذیری ایفا کند.

  روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «جامعه‌ شناسی بحران» نوشت: گزارش‌های چندان خوبی از کرمانشاه به دستم نمی‌رسد؛ خبر دزدی و غارت و طمع‌ورزی یک عده سوءاستفاده‌گر. عکس و فیلم‌هایش را منتشر نکردم و برای کسی نفرستادم. ترسیدم دست و دل کسی برای کمک‌کردن بلرزد و بگوید چه فایده‌ای دارد. اما این چند برش را بخوانید: می‌گویند در قیامت انسان از هول و ولا و اضطراب، زن و فرزند را رها می‌کند و فقط به فکر نجات خودش است. باور کنید لحظه‌های بحرانی مثل جنگ و زلزله، به نوعی قیامت‌های زمینی هستند. تا هنگامی که تجربه‌اش نکنید، نمی‌دانید چطور انسان را با وجهی از خودش روبه‌رو می‌کند که هرگز گمان نمی‌کرد در نهانش زنده باشد. همان اندازه که گذشت، فداکاری، شجاعت و بخشندگی به آدم می‌دهد، حس‌های عجیب خفته‌ای مثل طمع، تلاش برای بقا، بی‌رحمی، خودخواهی محض و… را در وجودت بیدار می‌کند. تیرماه سال ۶۷ و در آخرین حمله عراق از روستایی نزدیک مرز دور شدیم. مردها مانده بودند که بجنگند و ما که بچه‌های خردسالی بودیم با مادرهای بی‌پناه آواره کوه و دشت شده بودیم. در دل تاریکی شب ده‌ها خانواده در دشت وسیعی دور فانوس‌های کوچک کز کرده بودیم که مادرم متوجه شد مشک آبی که همراه داشتیم را دزدیده‌اند.

  احسان محمدی در ادامه این یادداشت می نویسد: اینکه وسط بحران ساعت‌ها در صف می‌ایستند برای نان، برای بنزین، برای حداقل امکانات اما کسی تخطی نمی‌کند. حمله نمی‌کند. بی‌نظمی نمی‌کند و حتی گفته شد پول‌های بانکی که صدمه دیده بود را پس دادند. همیشه ‌این پرسش در ذهنم زنده است که چطور می‌شود تا این اندازه به مردم آموزش مدیریت رفتار در بحران داد؟ تلخ است اما در لحظه‌های بحران، در جنگ و زلزله و سیل، همیشه عده‌ای هستند که با بی‌رحمی غارت می‌کنند. النگو و گوشواره از دست و گوش جنازه‌ها جدا می‌کنند. دستبرد می‌زنند به‌سرمایه ویران ‌شده ها. چندبار کمک‌های امدادی را بی‌آنکه نیاز داشته باشند می‌گیرند و باعث می‌شوند چیزی به مستحق‌ها نرسد. مگر چقدر می‌شود در آن آشوب، نیرو داشت. در داخل شهرها هم تشخیص نیازمند واقعی از آن کس که برای غارت آمده، همیشه آسان نیست. می‌گویند ادب و منش و شخصیت واقعی آدم‌ها در هنگام «عصبانیت» مشخص می‌شود. شاید بتوان گفت که بحران‌ها از منظر جامعه‌شناسی نشان‌دهنده ذات واقعی یک جامعه هستند.

  روزنامه «شرق» در مطلبی با عنوان «چالش مدیریت بحران در کشور ما جدی است» در گفت وگو با بازیگران سینما نوشت: زلزله اخیر مناطق غرب کشور باعث شد که بار دیگر بحث «مدیریت بحران» مورد چالش جدی قرار گیرد. گواه این نکته جدا از گزارش‌های رسمی خبرنگاران رسانه‌ها و اظهارات شخصی مردم منطقه در فضای مجازی، ‌مشاهدات سینماگران از این مناطق است که در عین مهم‌بودن، ‌عزم جدی می‌طلبد که بخش مدیریتی کشور در لایه‌های مختلف بازنگری شود، مدیران متخصص و دلسوز در رأس امور قرار گیرند تا به‌جای آرام‌کردن شرایط، ‌بحران دیگری بر بحران اصلی نیفزایند.

  در ادامه این گفت وگو می خوانیم: بنا به دعوت «خانه سینما» همراه همکارانم به این مناطق رفتیم. هرچند هرکدام از ما قصد داشتیم که تنهایی برویم، اما وقتی دیدیم چنین حرکت جمعی‌ای پیش آمد، ‌بلافاصله موافقت خود را اعلام کردیم. منتها برخی‌ها اعتراض کردند که حضور شما خودنمایی است. واقعا ما نمی‌دانیم چه کنیم! اگر در صفحات رسمی‌مان فقط عکس ابراز همدردی بگذاریم، می‌گویند شما که به آنجا نرفتید و خودنمایی می‌کنید، اما خودمان هم به آنجا سفر کنیم می‌گویند کاری که از دستتان برنمی‌آید پس چرا می‌روید! درحالی‌که می‌دانیم نمی‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم، اما هر یک از دوستان و همکاران من با دست‌پر به آنجا رفته‌‌اند. منتها ما نمی‌خواهیم کمک‌هایمان را علنی بیان کنیم.

  ** بهره مندی صحیح و مستمر از محیط زیست با حفاظت از اکوسیستم های طبیعی
  آلودگی هوا، بیابان ‌زایی، تخریب جنگل ها، مصرف نادرست آب و .. از جمله چالش ‌های زیست ‌محیطی است که اکنون مناطق بسیاری از کشور درگیر آن هستند. مطالعه عوامل مخرب و آلاینده های مختلف، به کارگیری فناوری های سازگار، مکان یابی محل استقرار واحدهای صنعتی بزرگ، کشاورزی و سکونت گاه های انسانی، شناسایی و تعیین زیستگاه های بحرانی با ارزش زیست بومی بالا، گسترش همکاری های منطقه ای و بین المللی از جمله راهکارهای محسوب می شود که به منظور حفاظت از محیط زیست و بهره مندی صحیح از آن می تواند راهگشا باشد و این امر با مشارکت نهادهای مردمی و مسوولان تحقق می یابد.

  روزنامه «شرق» در یادداشتی با عنوان «زلزله و خطرات زیست ‌محیطی» می نویسد: لرزش ناگهانی پوسته‌های جامد زمین، زلزله یا زمین‌لرزه نامیده می‌شود. اثرات زیان‌باری که ممکن است خود به‌طور مستقیم و غیرمستقیم زیان‌های دیگری به همراه داشته باشد. یکی از این موارد موضوع محیط‌ زیست است. زلزله می‌تواند باعث تخریب زیرساخت‌ها و محیط‌ زیست طبیعی شود که این زیان‌ها ممکن است به‌عنوان آسیب‌ های ثانویه برابر یا فراتر از خود رویداد زلزله در هر منطقه باشد. آثار زیست‌محیطی که نیازمند ارزیابی بعد از زلزله است. این ارزیابی می‌تواند در چند عنصر کلیدی زیست‌محیطی مانند فاضلاب، آب آشامیدنی، خاک، مواد زائد ساختمان‌های تخریب‌شده و مسائل اکوسیستم باشد. این ارزیابی کمک می‌کند راه‌حل‌های بالقوه برای حل مسائل اصلی زیست‌محیطی شامل جابه‌جایی جمعیت و اسکان در خانه‌های موقت، ایمنی و بهبود عملکرد حفاظت از محیط‌ زیست، استراتژی‌های توسعه صنعتی و بهبود تولید به کار گرفته شود.

  در ادامه این یادداشت می خوانیم: در این میان دخالت‌های انسان ممکن است آثار منفی زیست‌محیطی به همراه داشته باشد که لازم است در فرایند امداد و نجات و بازسازی به آن توجه شود؛ همانند آتش‌سوزی، شکستن سدها و جاری‌شدن سیل؛ آلودگی هوا که باعث افزایش خسارت مالی، افزایش تعداد کشته‌ها، ازبین‌رفتن جنگل‌ها و تأثیر بر تنوع زیستی می‌شود؛ آواربرداری و دپوی مصالح در رودخانه‌ها موجب آلودگی آب و خاک و تأثیر بر تنوع زیستی می‌شود؛ ازبین‌رفتن زمین‌های کشاورزی و کاهش فعالیت؛ تهدید بهداشت محیطی که با پخش زباله‌ها، دردسترس‌نبودن آب بهداشتی و غذا به وجود می‌آید؛ ازبین‌رفتن جنگل‌ها که مردم با ازدست‌دادن خانه‌هایشان شروع به قطع درختان و ازبین‌بردن جنگل‌ها به منظور ساخت خانه می‌کنند. توجه به محیط ‌زیست اهمیت ویژه‌ای دارد چراکه محیط‌ زیست، محیط زندگی و محیطی است که معیشت و درآمد ساکنان آن را رقم می‌زند و بی‌توجهی به آن سبب مشکلات بیشتر در آینده نزدیک خواهد شد.

  روزنامه «فرهیختگان» با درج گزارشی با عنوان «بنزین بی‌کیفیت، متهم شماره یک آلودگی هوا» نوشت: در سال‌های گذشته بنزین با استاندارد پایین یکی از متهمان اصلی آلودگی شهرهای بزرگ بوده است؛ موضوعی که بیش از هر کس دیگری معصومه ابتکار، ‌رئیس وقت سازمان محیط‌زیست بر آن تاکید می‌کرد. او در دوران تصدی خود بارها اعلام کرده بود که بنزین تولید ملی از استانداردهای لازم برخوردار نیست و علت اصلی آلودگی هوا و همچنین شیوع بیماری‌های سختی مانند سرطان به علت تولید و توزیع و مصرف این بنزین‌های داخلی است. پس باید تولید این نوع بنزین آلوده در کشور متوقف شود و از کشورهای دیگری بنزین با استاندارد یورو ۴ وارد کنیم. البته پیگیری‌ها و اقدامات وی نتیجه داد و بخشی از تولید داخلی بنزین پتروشیمی متوقف شد و میزان واردات بنزین از حدود دو میلیون لیتر در سال ۹۱ به ۱۲ میلیون لیتر در سال ۹۵ رسید و در مدت چهار سال واردات بنزین کشور ۶ برابر شد.

  در ادامه آمده است: همه این اظهارات درحالی مطرح می‌شد که بسیاری از کسانی که در وزارت نفت دولت یازدهم مسئولیت داشتند، علت آلودگی هوا را مربوط به کیفیت بنزین داخلی نمی‌دانستند. یکی از این افراد عباس کاظمی، معاون وقت زنگنه که سال گذشته با صراحت اعلام کرد که آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرهای کشور ارتباطی با کیفیت بنزین عرضه‌شده ندارد. وی تصریح کرده بود که همزمان با کاهش دمای هوا در کلانشهر تهران پدیده «وارونگی دما» به وقوع می‌پیوندد و با توجه به اینکه حرکت افقی و عمودی هوا نداریم، تجمیع کربن منجر به آلودگی هوا شده است.

  روزنامه «خراسان» در گزارشی با عنوان «تیر خلاص کلانتر محیط زیست به کارون نیمه جان» می نویسد: فعالان محیط زیست با اعلام این که رودخانه کارون دهشتناک‌ترین روزگار خود را می‌گذراند در زمینه پیامدهای صدور مجوز انتقال آب ونک به رفسنجان با دستور عیسی کلانتری هشدار دادند. این پروژه با سرمایه‌گذاری شرکت عمران رفسنجان اجرا می‌شود و موافقت اولیه وزارت نیرو با این پروژه به دهه هفتاد بر می‌گردد. همان زمان که هنوز خیلی بحث ارزیابی و مطالبات محیط زیستی مطرح نبود هم نمایندگان منطقه با اجرای پروژه مخالفت شدید داشتند و پروژه اجرا نشد و در دولت‌های بعدی هم اصلاً امکان اجرا نیافت.

  در ادامه می خوانیم: این یکی از سرشاخه‌های کارون است که از استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرد و وارد منطقه سمیرم اصفهان شده و دوباره وارد چهارمحال و بختیاری می‌شود و به سد کارون چهار می‌ریزد. سدی که الان قرار است بزنند دقیقاً روی مرز استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان است ولی دریاچه سد داخل استان چهارمحال خواهد بود و یکی دو رودخانه فصلی که در سمیرم است هم وارد این دریاچه می‌شود. نکات مهمی که در این مجوز اتفاق افتاده، این است که این میزان انتقال آب بر اساس میزان نرمالِ آورد آب طراحی شده در حالی که اکنون بر اساس آمار هواشناسی ۴۸ درصد کاهشِ آورد داشته‌ایم و این یعنی که اصلاً دیگر آبی برای انتقال وجود ندارد.

  *گروه اطلاع رسانی
  خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
  پژوهشم**۹۱۱۷**۲۰۰۲**۹۱۳۱
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.