• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تکاپوی جدایی طلبان کردستان عراق برای خروج از بن بست رفراندوم ۲۵سپتامبر
  کد خبر : 2055245

  تکاپوی جدایی طلبان کردستان عراق برای خروج از بن بست رفراندوم ۲۵سپتامبر

  تکاپوی جدایی طلبان کردستان عراق برای خروج از بن بست رفراندوم ۲۵سپتامبرReviewed by on Nov 18Rating: حفظ آبروی متولیان برگزاری همه پرسی که در داخل و خارج عراق همه جز رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی با آن مخالف بودند، در برابر مردم کرد عراق برای آنان جنبه حیاتی دارد. از یکسو راه جدایی طلبی به…

  تکاپوی جدایی طلبان کردستان عراق برای خروج از بن بست رفراندوم ۲۵سپتامبرReviewed by on Nov 18Rating:

  حفظ آبروی متولیان برگزاری همه پرسی که در داخل و خارج عراق همه جز رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی با آن مخالف بودند، در برابر مردم کرد عراق برای آنان جنبه حیاتی دارد.
  از یکسو راه جدایی طلبی به بن بست رسیده است اما از سوی دیگر نمی خواهند با اعتراف صریح به شکست، خواسته دولت مرکزی مبنی بر ضرورت اعلام ملغی بودن همه پرسی و نتایج آن را جامه عمل بپوشند به همین دلیل به دنبال یک راه خروج آبرومندانه از بن بست کنونی هستند.
  تنگنایی که حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی با آن مواجه است اخیرا با صدور رای دادگاه عالی فدرال این کشور مبنی بر مجاز نبودن هیچ بخشی از جامعه عراقی برای جدا شدن از عراق، هرچه شدیدتر شده است.
  متولیان جدایی طلبی این بار از رای دادگاه عالی فدرال عراق استقبال کرده و گفته اند حاضرند در چارچوب آن وارد گفت و گو با بغداد و رفع اختلافات شوند، اما برخی ناظران بر این باورند که رهبران اقلیم با کاربرد واژه های دو پهلو و قابل تفسیر، صرفا دنبال مفری هستند تا در وقت مناسب، دوباره پرچم جدایی طلبی را بلند کنند.
  به باور آنها، رهبران تشکیلات کردستان عراق با همین منطق تلاش می کند به کمک واژه های دو پهلو و مبهم به هر طریقی سد گفت و گو با بغداد را بشکنند و از این بن بست خارج شوند.
  این ناظران در این میان به یک نگرانی دیگر نیز اشاره می کنند و آن این که حیدرالعبادی نخست وزیرعراق که تاکنون بارها گفته است تا زمانی که لغو همه پرسی و نتایج آن از سوی اقلیم اعلام نشود گفت وگویی در کار نخواهد بود، تسلیم فشارهای -غیر رسمی – آمریکا شود و همین سخنان دو پهلوی آنان را به عنوان پایبندی به قانون اساسی تلقی و گفت و گو با اربیل را آغاز کند تا هم از خود از این فشارها رهایی یابد و هم نزد افکارعمومی اعلام کند که بالاخره جدایی طلبان وادار به مواضعی شدند که می تواند معنایش اعلام لغو همه پرسی باشد!
  به باور آنان واقعیت های میدانی اما چیزی دیگری می گوید و آن این که تصمیم جدید اقلیم کردستان عراق مبنی بر’احترام’ به رای دادگاه عالی فدرال عراق به بطلان همه پرسی کردستان عراق صادقانه و از سوی میل و رغبت واقعی و باور واقعی آنان به یکپارچگی خاک و ملت عراق نبوده است بلکه در اثر اقدامات تنبیهی دولت مرکزی و نیز تدابیر کشورهای همسایه پس از برگزاری همه پرسی بوده است.
  آنها می گویند بیانیه ای که اخیرا ازسوی اقلیم کردستان عراق مبنی بر پذیرش تفسیر دادگاه عالی فدرال از ماده یک قانون اساسی عراق و مردود شمردن اقدامات جدایی طلبانه، توسط همان دولت و دولتمردانی صادر شده است که برگزار کننده و ناظر همه پرسی استقلال کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر / سوم مهرماه بود، همان ها که مبلغ استقلال شدند و آن را درچارچوب قانون اساسی عراق تعبیر کردند و خیلی از مردم شمال عراق را به سوی حرکتی شبه ‘انتحاری’ به نام همه پرسی کشاندند.
  درحالی که حتی سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق نیز بر این باور است که تصمیم دادگاه عالی فدرال عراق در باطل شمردن همه پرسی کردستان عراق، به منزله دریچه ای به سوی یک گفت و گوی جدی (میان اربیل و بغداد) است اما برخی ناظران ملاحظاتی را به شرح زیر مطرح می کنند:
  – شورای امنیت عراق پیش از برگزاری همه پرسی، آن را غیر قانونی و نیز به منزله تهدید علیه امنیت ملی و وحدت بافت های اجتماعی عراق اعلام کرده بود اما رهبران تشکیلات کرد ستان عراق آن را رد کردند.
  – دادگاه عالی فدرال روز ششم اکتبر گذشته با صدور یک رای، بر نبود متنی در قانون اساسی که بر اساس بتوان جدایی طلبی را مجاز شمرد تاکید کرده بود اما رهبران اقلیم آن را نپذیرفتند.
  – همه جهان بجز رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی با همه پرسی جدایی طلبانه صریحا مخالفت کردند اما کابینه اقلیم به ریاست نیچروان بارزانی بر اجرای همه پرسی در همان تاریخ اعلام شده ، اصرار کرد.
  یکی از همین ناظران که نخواست نامش ذکر شود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بغداد می گوید: بر اساس اطلاعات وواقعیت های موجود هر گونه اقدام دولتمردان عراقی برای پایین بخشیدن به بحران جدایی طلبی لزوما باید شامل گام های زیر باشد در غیر این صورت کاملا موفق نخواهد بود و جدایی طلبان در اولین فرصت بازهم فیلشان یاد هندوستان خواهد کرد.
  ۱ . پارلمان اقلیم با اجماع، بیانیه کابینه کردستان عراق را مبنی بر محترم شمردن رای دادگاه عالی فدرال عراق تصویب و تایید کند.
  ۲ . در قانون اساسی منطقه کردستان عراق بر یکپارچگی ملت و خاک عراق تاکید و تصریح شود.
  ۳ . پارلمان عراق و دولت بغداد رسما آن دسته از نمایندگان پارلمان عراق که درهمه پرسی جدایی طلبانه شرکت یا برای آن تبلیغ کردند بعنوان اقدام علیه قانون اساسی، مورد تعقیب قانونی قرار دهند تا غیر قانونی بودن همه پرسی بیش از پیش تثبیت شود.
  ۴ . کابینه اقلیم بدلیل اقدام غیر قانونی برگزاری همه پرسی و اعتراف کردن به این اشتباه، کابینه ای مستعفی تلقی می شود و بعنوان نقض کننده قانون اساسی و سایر قوانین دولت فدرال، حق شرکت در گفت و گو با دولت مرکزی را نخواهد داشت.
  ۵ . پرونده اعضای کابینه اقلیم به اتهام وادار کردن ساکنان به یک اقدام غیر قانونی (شرکت در همه پرسی جدایی طلبانه) به دادگستری ارجاع شود و آنها مسوول همه تبعات مالی و امنیتی برگزاری همه پرسی از جمله ایجاد بحران در عراق و کشورهای همسایه و توقف صادرات نفت شناخته شوند.
  به باور این کارشناس عراق، همانطور که نخست وزیر عراق هم گفته است کنار رفتن احزاب کردی کنونی از روند سیاسی یک اتفاق مثبت است و باعث خواهد شد نسل جدیدی روی کار بیاید که نقشی در برگزاری همه پرسی غیر قانونی نداشته است، به این گونه است که عرصه بر جدایی طلبان تنگ خواهد شد و دولت عراق مجال می یابد با اجرای برنامه های فرهنگی و فکری و نظارت کافی، نسلی را پرورش دهد که به یکپارچگی عراق باور عمیق داشته باشد.
  خاورم**۳۸۰** ۱۰۶۴

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.