• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » این راهش نیست…
  کد خبر : 2055019

  این راهش نیست…

  این راهش نیست…Reviewed by on Nov 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، در ابتدای هفته گذشته واقعه‌ای رخ داد که جامعه مطبوعاتی کشور را بهت‌زده کرد. یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی کشور به دلیل استفاده از یک تیتر به مدت دو روز از انتشار…

  این راهش نیست...Reviewed by on Nov 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از بلاغ، در ابتدای هفته گذشته واقعه‌ای رخ داد که جامعه مطبوعاتی کشور را بهت‌زده کرد. یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی کشور به دلیل استفاده از یک تیتر به مدت دو روز از انتشار آن جلوگیری شد.

  ماجرا از آنجا آغاز شد که پس از حمله موشکی انصارالله یمن به ریاض روزنامه کیهان هدف بعدی موشک‌های انصار الله را شهر دبی و کشور امارات پیش‌بینی کرد. این پیش‌بینی از انجایی نشئت گرفت که کشور امارات به عنوان یکی از حامیان اصلی عربستان در حمله به یمن است و تمامی امکانات خود را در اختیار عربستان نیز قرار داده است.

  دولت یمن هم بارها به این امر اشاره کرده است. عبدالملک حوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن روز پنجشنبه ۲۳ شهریورماه امسال طی سخنانی که از شبکه تلویزیونی المیسره  یمن پخش شد، اعلام کرده بود که این گروه به پیشرفت‌های چشمگیری در تولید موشک دست یافته و به دنبال هدف قراردادن اهداف مورد نظر خود در امارات است. وی همچنین به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی هشدار داده بود که نباید دبی را منطقه امن تصور و در آنجا سرمایه‌گذاری کنند.

  این پیش‌بینی برای هیئت نظارت بر مطبوعات خوشایند نیامد و با دخالت مستقیم شورای عالی امنیت ملی که این تیتر را خلاف مصالح ملی تشخیص داده و از دادستانی تهران خواست تا این روزنامه را به مدت دو روز توقیف کند.

  این رفتار با روزنامه کیهان تا پیش از این هم سابقه داشته و موضوع تازه‌ای نیست. اما تفاوت آن با مورد اخیر در این است که یک موضوع منطقه‌ای و پیش‌بینی درست این روزنامه موجبات تعطیلی دو روزه آن را فراهم کرده است.

  در این زمینه باید نکاتی را بیان کرد. اولین نکته قانون‌گرایی این روزنامه است. این روزنامه مثل سایر نشریات زنجیره‌ای که به دنبال بهانه‌ای برای جلوگیری از انتشار خود هستند این ممنوعیت را در بوق و کرنا نکرد و از آن سوء‌استفاده نیز ننمود تا علیه نظام فشاری وارد آید.

  تا پیش از این بسیاری از روزنامه‌های زنجیره‌ای به دنبال کشاندن موضوع تعطیلی خود به نهادهای حقوق بشری و مطبوعاتی در دنیا بودند تا از کنار آن بتوانند به اهداف سیاسی و حتی مهاجرتی خود برسند و با فعال سیاسی نشان دادن خود و مظلوم‌نمایی، زمینه را برای مهاجرت خود از کشور فراهم سازند. رویه‌ای که برای بسیاری از روزنامه‌نگاران زنجیره‌ای رخ داده و آنها توانسته‌اند با این روش مجوز حضور در کشورهای اروپایی را گرفته و در شبکه‌ها و سایت‌های ضد انقلاب فعالیت کنند.

  نکته دوم در این بین رفتار دولت با مطبوعات بیدار و آگاه جامعه است. این رفتار هیئت نظارت بر مطبوعات نشان می‌دهد که رسانه‌ها نباید پیش‌بینی‌های درست سیاسی خود را بیان کنند و بیشتر باید انعکاس دهنده اخبار مدیران فشل و پیشکسوت دولت باشند.

  دولتمردان دولت دوازدهم از بیان حقایق و تحلیل‌های درست روزنامه‌های مخالف خود ترس دارند و سعی می‌کنند با روش‌های مختلف آنها را از عرصه به در کنند. این دقیقا مخالف شعارهای حسن روحانی در زمان انتخابات است که آزادی رسانه‌ای را بیان می‌کرد.

  نکته سوم در این بین فراموش شدن ملت یمن در زیر موشک‌ها و هواپیماهای سعودی است. حال که افشاگری‌های این روزنامه و ترساندن اعراب حامی عربستان می‌توانست فشار موجود را از روی دوش یمنی‌ها کم کند اما با این اقدام هیئت نظارت بر مطبوعات عملا دولت عربستان گستاخ‌تر شده و در مقابل خود هیچ مانعی اعم از دولت‌ها و رسانه‌ها نمی‌بیند و به نوعی این رفتار را حمایت از خود تلقی می‌کند.

  امری که بعدها آقای روحانی تلاش کرد تا با توضیحات مختلف در جلسات هیئت دولت آن را بیان کند و اعتراض رسمی ایران را به این اقدامات سعودی‌ها نشان دهد.

  امید است تا مسئولان محترم حاضر در شورای عالی امنیت ملی به بهانه‌های واهی جلوی افشاگری و جریان‌سازی رسانه‌های بیدار در کشور را نگیرند و آنها را از انجام رسالت خود بازندارند.    

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.