• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » پیشنهاد حکومت انتقالی به کما رفت/ عقب‌نشینی اپوزیسیون و رضایت به اصلاحات کابینه اقلیم
  کد خبر : 2054924

  پیشنهاد حکومت انتقالی به کما رفت/ عقب‌نشینی اپوزیسیون و رضایت به اصلاحات کابینه اقلیم

  پیشنهاد حکومت انتقالی به کما رفت/ عقب‌نشینی اپوزیسیون و رضایت به اصلاحات کابینه اقلیمReviewed by on Nov 16Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق، قابل پیش‌بینی بود که حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق، پیشنهاد تشکیل کابینه انتقالی آن هم با معیارهای جنبش تغییر را قبول…

  پیشنهاد حکومت انتقالی به کما رفت/ عقب‌نشینی اپوزیسیون و رضایت به اصلاحات کابینه اقلیمReviewed by on Nov 16Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم در اقلیم کردستان عراق، قابل پیش‌بینی بود که حزب دمکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق، پیشنهاد تشکیل کابینه انتقالی آن هم با معیارهای جنبش تغییر را قبول نخواهند کرد. اعطای اختیارات مسعود بارزانی به برادرزاده خود هم نوعی از مسکوت گذاشتن انتقادات و خرید زمان با هدف سازماندهی مجدد تا انتخابات آتی بوده است، انتخاباتی که در یک اقدام مشترک از سوی دو حزب حاکم اقلیم با تعویق ۸ ماهه مواجه شده است.

  جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان عراق به عنوان احزاب منتقد رفراندوم و جریان‌های موسوم به اپوزسیون اقلیم از درخواست انحلال کابینه و تشکیل حکومت انتقالی عقب‌نشینی کرده و به پاره‌ای از اصلاحات داخلی رضایت داده‌اند. براساس گزارش سایت شار پرس، این احزاب به این واقعیت رسیده‌اند که آمریکا در این برهه مایل به تداوم فعالیت حکومت اقلیم به ریاست نچیروان بارزانی است و با هدف انجام مذاکرات اربیل – بغداد حمایت خود را از نخست‌وزیر اقلیم اعلام کرده است.

  گفته می‌شود مکانیزم انجام اصلاحات داخلی کابینه اقلیم کردستان به گونه‌ای است که جریان منتقد، خواهان برکناری آشتی هورامی وزیر امور منابع طبیعی هستند، کسی که به گفته منتقدان بیشترین نقش را در عدم شفافیت و شکست پرونده نفتی کردستان عراق داشته است. جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان همچنین درخواست کرده‌اند وزارت دارایی اقلیم با اشرافیت کامل بر منابع درآمدی در اختیار تغییری‌ها باشد. برکناری مفسدین اقتصادی از دیگر موضوعاتی است که مخالفان آن را در سبد درخواست‌های چندگانه خود قرار داده‌اند.

  یکی از نمایندگان جنبش تغییر در پارلمان محلی پیشتر اعلام کرده بود که آشتی هورامی وزیر امور منابع طبیعی اقلیم به خارج از عراق گریخته است. در حال حاضر گفته می‌شود عدم بازگشت وی، اطلاع از امکان برکناری از وزارتی است که به صورت مستقیم با امورات نفت و گاز کردستان عراق در ارتباط است.

  از سوی دیگر، عبدالستار مجید وزیر کشاورزی و منابع آبی حکومت اقلیم گفته است در نشست اخیر شورای وزیران اقلیم، پیشنهاد اصلاحات کابینه را مطرح ساخته که مورد پذیرش قرار گرفته است.

  این وزیر کرد همچنین گفته است انجام اصلاحات داخلی کابینه کنونی اقلیم به مراتب از تشکیل کابینه انتقالی به واقعیت نزدیکتر است.

  کاهش سقف درخواست‌های جنبش تغییر با همراهی جماعت اسلامی کردستان پرونده دیگری است که جریان‌های منتقد بار دیگر آن را در مواجهه با حکام اقلیم به امتحان خواهند گذاشت. سوال اینجاست که آیا در تحولات پسارفراندومی اقلیم زمینه تحقق چنین درخواست‌هایی فراهم است یا همچون کابینه انتقالی به کما خواهد رفت؟

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.