• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » عراقچی: برجام بخشی از نظام عدم اشاعه شده است/ روند تسلیحاتی غرب آسیا نگران کننده است
  کد خبر : 2054713

  عراقچی: برجام بخشی از نظام عدم اشاعه شده است/ روند تسلیحاتی غرب آسیا نگران کننده است

  عراقچی: برجام بخشی از نظام عدم اشاعه شده است/ روند تسلیحاتی غرب آسیا نگران کننده استReviewed by on Nov 15Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، سید عباس عراقچی روز چهارشنبه در سمینار بین المللی روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه ای درغرب آسیا اظهار داشت: روندهای تسلیحاتی در منطقه غرب آسیا…

  عراقچی: برجام بخشی از نظام عدم اشاعه شده است/ روند تسلیحاتی غرب آسیا نگران کننده استReviewed by on Nov 15Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار سیاسی ایرنا، سید عباس عراقچی روز چهارشنبه در سمینار بین المللی روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه ای درغرب آسیا اظهار داشت: روندهای تسلیحاتی در منطقه غرب آسیا نگران کننده است.
  وی در توضیح دیدگاه خود به تبیین این مساله در سه حوزه تسلیحات متعارف، تسلیحات غیرمتعارف و تسلیحات غیرمتقارن اشاره کرد.
  عراقچی گفت: در حوزه تسلیحات متعارف واقع امر این است که غرب آسیا به بزرگترین بازار تسلیحاتی دنیا تبدیل شده است به طوری که از سال ۲۰۱۲ فروش تسلیحات در دنیا ۱۰ درصد افزایش یافته است که این امر بعد از جنگ سرد بی سابقه است.
  معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه اضافه کرد: یک سوم از این تسلیحات از سوی آمریکا، یک چهارم از سوی روسیه و بقیه توسط چین و برخی از کشورهای اروپایی تامین می شود.
  وی بزرگترین بازار تسلیحات متعارف را خاورمیانه عنوان کرد و اظهار داشت: بزرگترین خریداران تسلیحات متعارف عربستان، قطر، امارات و ترکیه هستند.
  عراقچی تمایل غرب به فروش سلاح و منافع اقتصادی سرشار آن را از جمله عواملی عنوان کرد که زمینه ساز تمایل آن ها به ایجاد بحران و تنش و امنیت سازی در منطقه خاورمیانه است.
  وی یادآور شد در بحران های پی در پی و درگیری های منطقه در همه جا ردپای فروشندگان سلاح را می توان دید.
  معاون وزیر امور خارجه خلا امنیتی را دلیل دیگر افزایش بی سابقه فروش سلاح های متعارف در منطقه خواند و در ادامه به تهدیدات جدید ناشی از تروریسم اشاره کرد که زمینه را برای فروش تسلیحات بیشتر فراهم کرده است.
  عراقچی مسائل داخلی کشورها و نگرانی آن ها از آینده خود را دلیل دیگر افزایش خریدهای تسلیحاتی در منطقه عنوان کرد و گفت:عاملی که اخیرا اضافه شده است تمایل برخی کشورها برای جلب نظر رییس جمهور جدید آمریکا و خرید سیاست های آمریکا با پول های نفتی و معاملات تسلیحاتی است.
  وی با اشاره به قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری آمریکا و عربستان گفت : قول خرید ۴۰۰ میلیارد دلار تسلیحات داده می شود برای اینکه اولین سفر ترامپ به یک کشور مشخص باشد و وقتی هم به این کشور سفر می کند به بقیه رهبران خیلی روشن می گوید که آیا شما نمی خواهید از این سلاح های زیبا بخرید.
  معاون وزیر امور خارجه افزود: از همه این ها مهمتر نگرانی هایی است که برخی از کشور های منطقه نسبت به محور مقاومت پیدا کرده اند و فکر می کنند مقابله با محور مقاومت با خرید تسلیحات بیشتر و مجهز کردن خود به سلاح بیشتر امکان پذیر است.
  وی یادآور شد: در هر حال مجموعه این عوامل باعث شده است که غرب آسیا شاهد رقابت تسلیحاتی بسیار سنگین بین کشورها باشد و خاورمیانه به بزرگترین بازار تسلیحات خارجی تبدیل شود.

  ** سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی
  عراقچی افزود: در این بین رژیم صهیونیستی هم به سیاست خود ادامه می دهد به طوری که بیش از ۱۸ میلیارد دلار هزینه نظامی این رژیم است و با سیاست هایی که اتخاذ شده درگیری ها در منطقه به سمت اهداف غیرصهیونیستی سوق داده می شود و در این فضا این رژیم به سیاست خود ادامه می دهد.
  معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در حوزه سلاح های نامتعارف، برآورد ها نشان می دهد که رژیم صهیونیستی بین ۸۵ تا ۴۰۰ کلاهک هسته ای دارد. اگر غرب آسیا را هم در این منطقه حساب کنیم کلاهک های پاکستان هم حدود ۱۰۰ کلاهک برآورد می شود و البته گفته می شود مواد لازم برای تامین ۲۰۰ کلاهک را دارد.
  وی در بخش دیگری از سخنانش به ایده خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای اشاره کرد و گفت: این ایده شاید از دهه هفتاد در منطقه مطرح بوده و مصر و ایران بنیانگذار این ایده بوده اند با این حال مانع اصلی رژیم صهیونیستی بود که اجازه نداد منطقه عاری از سلاح های هسته ای شکل بگیرد.
  معاون وزیر امور خارجه یادآور شد: در کنفرانس بازنگری NPT در سال ۲۰۱۰ این ایده به طور جدی مطرح و قرار شد در سال ۲۰۱۲ کنفرانس بین المللی در این خصوص شکل بگیرد اما با کارشکنی رژیم صهیونیستی و حمایت های امریکا این امر محقق نشد.
  عراقچی گفت: تلاش ها ادامه یافت تا در سال ۲۰۱۵ و نوبت بعدی کنفرانس بازنگری برگزار شود که این کنفرانس هم شکست خود و رژیم صهیونیستی اجازه نداد این ایده به جایی برسد.
  وی گفت احتمال شکست مجدد کنفرانس بازنگری در سال ۲۰۲۰ هم وجود دارد با این حال تمهیداتی اندیشیده شده تا از شکست آن جلوگیری کنند.
  سمینار بین المللی روندهای تسلیحاتی و امنیت منطقه ای در غرب آسیا با همکاری پژوهشکده مطالعات منطقه ای دانشگاه شهید بهشتی و کنفرانس امنیتی تهران برگزار شده است.

  ** استفاده جریانات تروریستی از سلاح های شیمیایی
  عراقچی در ادامه به سلاح های شیمیایی اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی و مصر عضو کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی نیستند و سوریه هم عضو این کنوانسیون نبود و سلاح شیمیایی داشت اما در جریان بحران اخیر سوریه به عضویت کنوانسیون در آمد و سلاح ها ی خود را نابود کرد.
  معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: با این حال هنوز هم در سوریه گاه و بی گاه از این سلاح ها استفاده می شود و مهم دسترسی تروریست ها به این سلاح است.
  وی با بیان اینکه دلایل روشنی برای استفاده جریانات تروریستی و داعش از سلاح های شیمیایی وجود دارد اظهار داشت: سوریه برای جلوگیری از بهانه جویی به عضویت این کنوانسیون در آمده است.

  ** برجام؛ تنها تحول مثبت
  این دیپلمات عالی رتبه کشورمان به سلاح های نامتعارف و نگرانی های ناشی از آن اشاره کرد و گفت تنها تحول مثبت در این حوزه برجام است و برجام توافقی است که در حوزه عدم اشاعه صورت گرفته است.
  به گفته عراقچی ، برجام توافقی است که در آن یک کشور به اراده خود نسبت به عدم دست یابی به سلاح هسته ای اعتماد سازی می کند و در مقابل حق آن کشور برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و اجرای آن به رسمیت شناخته می شود.
  وی یادآور شد: ایران فقط برای سال های محدودی، محدودیت هایی را پذیرفته است تا ماهیت صلح آمیز برنامه خود را نشان دهد و در مقابل به حق جمهوری اسلامی برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بخصوص در حوزه غنی سازی احترام گذاشته شود.
  عراقچی اضافه کرد: این امر توسط شورای امنیت مورد پذیرش واقع شد، ما سابقه نداریم که شورای امنیت به کشوری چراغ سبزی بدهد مگر در قطعنامه ۲۲۳۱ برای ایران.

  ** غنی سازی یک روز هم تعطیل نشد
  وی با بیان اینکه برای یک روز هم غنی سازی در ایران تعطیل نشد، گفت: برجام به غنی سازی احترام می گذارد و شورای امنیت هم به کشورها توصیه می کند که در بخش صلح آمیز با ایران همکاری کند.
  معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: ضمیمه ۳ برجام مربوط به همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران است و این کارها مشروع شده است، در واقع شورای امنیت برنامه ایران را از یک برنامه ممنوعه به یک برنامه مشروع به شمول غنی سازی تبدیل کرده و به آن احترام می گذارد و در مقابل ایران برای زمان محدود اقداماتش را محدود می کند تا اعتماد سازی کند.

  **محدودیت ها دائمی نیست
  وی اضافه کرد: تمام محدودیت ها دو مشخصه دارد، نخست اینکه دوره زمانی محدود دارد و هیچکدام دائمی نیست و دیگر این که هیچ نیازی از کشور را تعطیل نمی کند و محدودیت ها بعد از یک دوره زمانی که نیازهای ما هم از آن سال ها شروع می شود، برداشته می شود.
  این خبر در حال تکمیل است.
  خبرنگار: داود مرادپور
  انتشار: کتایون لامع زاده
  سیام**۲۰۲۱**
  خبرنگار: داود مرادپور* انتشار: کتایون لامع زاده

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.