• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » رکود بین بغداد و اربیل/ فرزندان بارزانی مانع پیشرفت در گفت وگوها هستند
  کد خبر : 2053962

  رکود بین بغداد و اربیل/ فرزندان بارزانی مانع پیشرفت در گفت وگوها هستند

  رکود بین بغداد و اربیل/ فرزندان بارزانی مانع پیشرفت در گفت وگوها هستندReviewed by on Nov 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ‘نیچروان بارزانی’ که پاره ای گزارش های رسانه ای از عدم رضایتمندی او از برگزاری همه پرسی در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ و زوایه سیاسی داشتن وی با عموی اش (مسعود…

  رکود بین بغداد و اربیل/ فرزندان بارزانی مانع پیشرفت در گفت وگوها هستندReviewed by on Nov 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ‘نیچروان بارزانی’ که پاره ای گزارش های رسانه ای از عدم رضایتمندی او از برگزاری همه پرسی در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ و زوایه سیاسی داشتن وی با عموی اش (مسعود بارزانی) حکایت دارد، می خواهد گفت وگوها را با بغداد ازسربگیرد.
  سایت خبری ‘المدار’ عراق امروز یکشنبه نوشته است که گفت وگوها هرگز بین بغداد و اربیل متوقف نشده اما به دلیل لج بازی های ‘مسرور’ و ‘منصور’ دو فرزند مسعود بارزانی که فرماندهی بخشی از نیروهای پیشمرگه را به عهده دارند، تاکنون هیچ گونه پیشرفتی در روند گفت وگوها صورت نگرفته است.
  به نوشته این سایت که گزارشش را بر مبنای منابع مطلع تهیه کرده، افزوده است که دو فرزند بارزانی با هرگونه تسلیم شدن در برابر گفت وگوهایی که نیچروان بارزانی با دولت مرکزی عراق ازسر می گیرد، مخالفت کرده اند.
  به نوشته این منبع خبری، این دو نفر، پذیرش گفت وگوها را منوط به تعیین تکلیف آینده چاه های نفت در مناطق مورد اختلاف (از جمله کرکوک) و ساز و کار اداره گذرگاه ها و فرودگاه ها کرده اند.
  ‘المدار’ افزوده است که بخشی از پیشمرگه های خاندان بارزانی پیش از هر نوع توافق نامه ای با دولت مرکزی عراق، درحال رقابت بر سر آینده منابع ثروت و نفوذ در منطقه کردستان عراق هستند.
  این منبع خبری ادامه داده است که دور اول گفت وگوها منجر به ورود نیروهای دولتی به همراه نیروهای پیشمرگه – به عنوان بخشی از نیروهای مسلح عراق- به گذرگاه های مرزی شد و در مقابل، اداره گمرگات به دولت بومی منطقه واگذار شد و وزارت کشور عراق مسوولیت اداره دو گذرگاه (ابراهیم خلیل و فیشخابور) را در دهوک به دست گرفت.
  به نوشته این سایت خبری، لج بازی دو فرزند مسعود بارزانی که بخشی از گروه های پیشمرگه را رهبری می کنند، دستاوردهای این گفت وگوهای اولیه را به حال تعلیق درآورده است.
  به نوشته این گزارش، برهمین اساس نخست وزیر عراق چند بار یادآور شده است که بخشی از نیروهای پیشمرگه نمی خواهد سر تسلیم در برابر دولت مرکزی فرو آورد و تحریک به حمله علیه نیروهای دولتی می کند و اقدام به ایجاد پایگاه برای مقابله نظامی کرده است.
  این سایت خبری افزوده است که این اشاره های حیدرالعبادی، به نیروهایی از پیشمرگه بوده که فرزندان مسعود بارزانی آنها را هدایت می کنند.
  براساس این گزارش، نیروهای پیشمرگه وابسته به بارزانی درصدد کارشکنی در راه پیشرفت گفت وگوهای نظامی در پاره ای مناطق هستند زیرا بخشی از چاه های نفت در این مناطق واقع شده اند.
  ‘لاهور طالبانی’ مسوول سازمان حفاظت و اطلاعات منطقه کردستان عراق جمعه گذشته در مراسم چهلم درگذشت جلال طالبانی رییس جمهوری فقید عراق گفته بود که گفت وگوهای نظامی جاری بین بغداد و اربیل بر سر ۳۶ چاه نفت است که یک ‘خانواده’ بر آن مستولی است.
  به گفته سایت خبری ‘مدار’ اشاره لاهور طالبانی به یک خانواده منظور خانواده مسعود بارزانی است.
  از طرفی در بغداد برخی شخصیت ها و جریان های سیاسی هرگونه گفت وگوی رسمی بین بغداد و اربیل را مشروط به لغو همه پرسی و ابطال نتایج آن دانسته اند.
  ‘عالیه نصیف’ از ائتلاف دولت قانون به رهبری ‘نوری المالکی’ معاون رییس جمهوری عراق روز یکشنبه در بیانیه ای در واکنش به ازسرگیری گفت وگوها بین بغداد و اربیل در آینده نزدیک تاکید کرد: تا همه پرسی ملغی نشود، هرگونه گفت وگو با اربیل نباید صورت گیرد.
  وی اضافه کرد که بعد از حکم دادگاه عالی قانون اساسی عراق درباره عدم وجود ماده ای مبنی بر جدایی از عراق، هرگونه گفت وگوهای آتی با اربیل باید مشروط به این شرط باشد که همه پرسی باطل اعلام شود.
  ‘نصیف’ همچنین در پاسخ به وجود ۳۶ چاه نفت تحت سلطه دولت بومی شمال عراق گفته است که همه چاه های نفت چه آنها که قبل از ۲۰۰۳ کشف شده و چه آنها که بعد از ۲۰۰۳ کشف شده اند، باید زیر سلطه دولت مرکزی عراق قرار گیرند.
  ‘شیرکو جودت’ از اعضای اتحاد اسلامی کردستان در پارلمان منطقه کردستان عراق امروز یکشنبه به روزنامه سعودی ‘شرق الاوسط’ گفته است که ۳۶ چاه مزبور براساس قانون با توجه به اینکه بعد از ۲۰۰۳ کشف شده اند، متعلق به منطقه کردستان عراق است.
  این ۳۶ چاه نفت همان چاه هایی هستند که لاهور طالبانی گفته است که یک خانواده در شمال عراق بر آنها مستولی شده است و یکی از گره های کور در گفت وگوهای اولیه بین بغداد و اربیل است.
  هنوز تاریخ مشخصی برای ورود هیات کردی به سرپرستی نیچروان بارزانی به بغداد تعیین نشده است اما منطقه شمال عراق امروز (یکشنبه) تحرکات سیاسی گسترده ای برای بسترسازی برای سفر این هیات شاهد بوده است.
  این تحرکات که نیچروان بارزانی متولی آن شده، رییس پارلمان منطقه کردستان و سران فراکسیون ها در پارلمان کردستان عراق و همچنین ‘قباد طالبانی’ فرزند ارشد جلال طالبانی را در برگرفته است و از مسعود بارزانی و فرزندانش در این دور از رایزنی ها، در شمال عراق ذکری به میان نیامده است اما معلوم نیست که این تحرکات نیچروان بارزانی با موافقت عموی اش مسعود یا بدون رای و نظر او آغاز شده است.
  شیرکو جودت گفته است که مسئله مطالبات مالی کارکنان منطقه کردستان عراق یکی از مسائل مهمی است که هیات کردی در بغداد دنبال می کند.
  براساس گزارش روزنامه سعودی شرق الاوسط، قرار است که دور اول گفت وگوها بین بغداد و اربیل با میانجیگری آمریکا و نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق آغاز شود.
  هنوز دولت مرکزی عراق نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است اما حیدر العبادی نخست وزیر عراق تاکنون بارها تاکید کرده است که ازسرگیری گفت وگوها با اربیل، منوط به لغو همه پرسی و ابطال نتایج آن است.
  دولت منطقه کردستان عراق تحت عنوان اعلام حسن نیت در گفت وگوها با بغداد، با تعلیق همه پرسی و نتایج آن موافقت کرد اما دولت مرکزی عراق تاکید کرد که تعلیق قابل پذیرش نیست و باید اربیل به صراحت ابطال نهایی همه پرسی و نتایج آن را اعلام کند.
  شبک**خاورم *۳۵۳*۳۸۰**۱۳۹۲**انتشار: ابوالفضل بابایی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.