• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » آیا پاییز امسال تنها به برگریزان درختان اکتفا کرده است
  کد خبر : 2053738

  آیا پاییز امسال تنها به برگریزان درختان اکتفا کرده است

  آیا پاییز امسال تنها به برگریزان درختان اکتفا کرده استReviewed by on Nov 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، پاییز سومین فصل از سال همیشه طلایی و خیس بود و هوای بارانی و عاشقانه اش زبانزد همه شاعران. به طوری که کمتر شاعری را می توان یافت که در وصف پاییز و…

  آیا پاییز امسال تنها به برگریزان درختان اکتفا کرده استReviewed by on Nov 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، پاییز سومین فصل از سال همیشه طلایی و خیس بود و هوای بارانی و عاشقانه اش زبانزد همه شاعران. به طوری که کمتر شاعری را می توان یافت که در وصف پاییز و رنگ و لعابش، نم نم باران، خنکای هوایش و غروب های بینظیرش لب به سخن نگشوده باشد.
  دست کم بیشتر ایرانیان از کوچک و بزرگ تا پیر و جوان شعر اخوان ثالث را از بَرند که پاییز را پادشاه فصل ها خوانده است.
  اما کجاست ‘م. امید’ که ببیند پاییز اصفهان چند سالی است تاج شاهی خود را به کناری انداخته و سر به کوه گذاشته است، از رودی که دیگر ساز دل انگیزش هر رهگذر پل های قد برافراشته در سرتاسر اصفهان را برنمی تابد، از آسمان دل گرفته ای که از اول آبان امسال تا کنون فقط سه روز هوای سالم را به چشم دیده و ابرهای خشکیده ای که دیگر ریختن باران را از یاد برده اند.
  غباری آنچنان آسمان این شهر را کدر کرده که حتی غروب پاییز نیز جلوه خود را از دست داده است.
  گاهی باید به فکر فرو رفت و از خود پرسید آیا واقعا اکنون فصل پاییز است..!
  همان پاییزی که بچگی ها و خاطراتش را در کوچه پس کوچه هایش جا گذاشته ایم، آن زمانی که به شوق خیس شدن زیر باران با خود به مدرسه چتر نمی بردیم.
  سال های گذشته حتی در پاییز سرما می خوردیم اما الان دیگر سرما هم نمی خوریم فقط با ویروس هایی که از راکد ماندن هوا و گرفتگی غبارآلود آسمان قَلندری می کنند، دست به یقه می شویم.
  پاییز امسال حتی نمی دانیم اگر بگوییم ‘ زاینده رود’ درست خطاب کرده ایم یا باید به مرگ این رود به دست دشمنی های خودمان با رگباری از بی توجهی ها، سوء مدیریت ها، مصرف های خودسرانه و بیش از حد، بی برنامگی ها، کشت های آب بَر، ساخت و سازهای غیر استاندارد و غیره و غیره، شهادت دهیم.
  چه کرده ایم که اصفهان، شهر زیبای به جای مانده از نیاکانمان که به دیعه به ما سپردند و رفتند این طور زانوی غم بغل کرده و از سیاه بختی خود می گرید.
  درختان را که می بینم با خود می گویم، شاید پاییز ما را قابل ندانسته که رخ بنماید اما پنهانی در گوش درختان خوانده است که زرد شوید و یا نیامده و راست قامتان اصفهان از سر عادت است که زرد می شوند..!
  بر اساس نمودار وضعیت کیفی هوای شهر اصفهان در آبان ماه سالجاری تاکنون سه روز هوای سالم برای اصفهان اعلام شده و بقیه روزها برای گروه های حساس ( از جمله کهنسالان ، کودکان و بیماران) ناسالم و آلوده اعلام شده است.
  میزان بارش ها در پنج سال گذشته تنها در پنج درصد وسعت استان اصفهان در وضعیت نرمال قرار داشته و ۹۵ درصد این استان با خشکسالی شدید و بسیار شدید مواجه بوده است.
  پیش از این مجید بیجندی مدیرکل هواشناسی استان اصفهان گفته بود ۹۴ درصد از جمعیت استان و ۹۵ درصد مساحت استان درگیر خشکسالی درازمدت و استمرار شرایط خشکسالی در این استان به مدت ۱۷ سال پیاپی بوده است.
  از آغازفصل پاییز تا کنون نه تنها در شهر اصفهان بارندگی رخ نداده بلکه در مهرماه، استان نیز بارش بارانی را به چشم ندیده با این حال نویدی از بارش در راه است و رئیس پیش‌ بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از آغاز بارش های پاییزی در استان از دهه سوم آبان امسال خبر داده است.
  اما در ادامه حسن خدابخش به ایرنا گفت که این بارش ها ( بارش های پاییزی ) بویژه برای نواحی مرکزی مانند شهر اصفهان و نواحی شرقی از رطوبت زیادی برخوردار نیست و کمبود بارش ها در استان اصفهان را جبران نخواهد کرد.
  وی افزود: مدل های اقلیمی نشان دهنده آن است که پاییز امسال در شرایط ضعیف لانینا خواهد بود.
  لانینا وضعیتی است که در قسمت مرکزی و شرقی استوایی اقیانوس آرام، آب سردتر از حالت طبیعی می‌ شود.
  لانینا در هر سه تا هفت سال اتفاق می‌افتد و درجه حرارت آب دریا سرد می ‌شود.
  خدابخش با بیان اینکه سامانه ' مرکز پُر ارتفاع ' تاکنون اجازه عبور سامانه های بارش زا را در استان اصفهان نداده است، افزود: این سامانه در اوایل نیمه دوم آبان کمی ضعیف می شود و بتدریج امکان بارش بر روی استان اصفهان را بشکل محدودی فراهم می کند.
  وی با بیان اینکه شاخص های اقلیمی نشاندهنده آن است که وضعیت بارش های پاییز امسال کمتر از نرمال خواهد بود، گفت: طبق جدیدترین خروجی مدل ها، در مجموع میزان بارش ها در پاییز امسال کمتر از حد نرمال خواهد بود.
  خدابخش درباره دمای استان در پاییز امسال نیز گفت: میانگین دمای فصل پاییز در استان اصفهان نیز بطور میانگین در حد نرمال و در برخی نواحی تا حدود یک درجه نسبت به نرمال افزایش خواهد یافت.
  ۷۱۵۳/ ۶۰۲۲ گزارش از هُدا استکی – انتشار دهنده : عمادی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.