• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران هراسی، توطئه واشنگتن و ریاض در عراق
  کد خبر : 2053726

  ایران هراسی، توطئه واشنگتن و ریاض در عراق

  ایران هراسی، توطئه واشنگتن و ریاض در عراقReviewed by on Nov 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار ایرنا، برخی از شخصیت ها و جریان های سیاسی در عراق که به داشتن ارتباط با محور آمریکایی- سعودی شهرت دارند، به تازگی برای کشاندن آتش این فتنه به داخل عراق، حتی راهی واشنگتن شده…

  ایران هراسی، توطئه واشنگتن و ریاض در عراقReviewed by on Nov 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار ایرنا، برخی از شخصیت ها و جریان های سیاسی در عراق که به داشتن ارتباط با محور آمریکایی- سعودی شهرت دارند، به تازگی برای کشاندن آتش این فتنه به داخل عراق، حتی راهی واشنگتن شده اند تا شاید آمریکایی ها را به کشاندن دامنه آن به داخل خاک عراق متقاعد کنند.
  اعتقاد عمومی در عراق بر این است که این عده به خاطر پاره ای دستاوردهای سیاسی داخلی بویژه در آستانه انتخابات سراسری داخلی (۲۰۱۸) به صورت داوطلبانه برای اجرای این طرح – که اصولا برای جغرافیای لبنان طراحی شده است -پیش قدم شده اند تا شاید از گذر آن، وضعیت پس رفت سیاسی خود را در داخل عراق بهبود بخشند.
  برخی از این چهره ها همان طور که شبکه خبری ‘الجزیره’ قطر، جمعه شب گذشته (۱۰ نوامبر۲۰۱۷) اعلام کرد برای بیان دیدگاه های خود درخصوص این طرح، حتی راهی واشنگتن شده و برای انجام وظیفه در این راستا، آمادگی خود را به مسوولان آمریکایی انتقال داده اند.
  هنوز از ارتباط این شخصیت ها و جریان ها با طرف سعودی اطلاعات تایید شده ای در دست نیست اما انتشار یک گزارش درچند هفته قبل از تلاش سعودی ها برای جذب سران عشایر جنوب عراق بواسطه پول، به باور بسیاری بخشی از این سیاست هراس افکنی در آینده سیاسی درعراق به شمار می رود.
  ‘اسامه الجیفی’ رهبر فراکسیون ‘المتحدون’ و معاون رییس جهوری عراق از جمله افرادی است که شبکه خبری الجزیره جمعه شب گذشته در واشنگتن با او مصاحبه کرد.
  النجیفی، برخلاف موضع رسمی دولت، پارلمان، جریان های سیاسی و خواست افکارعمومی عراق در این مصاحبه خبری، خواستار ادامه حضور نیروهای نظامی امریکایی درعراق شد.
  جریان ها و شخصیت هایی که قبلا از وجود آمریکایی درعراق به عنوان اشغالگر یاد می کردند، امروز به بهانه آنچه که خطر ایران یاد می کنند، خواهان استمرار اشغال عراق توسط نظامیان آمریکا شده اند.
  اسامه النجیفی در اظهاراتش به الجزیره، حرف های چند روز قبل ‘رکس تیلرسون’ وزیرخارجه آمریکا را نسبت به الحشد الشعبی تکرار کرده است، درحالی که الحشد الشعبی یک نهاد قانونی عراقی است که پارلمان این کشور با اکثریت آراء قانون ویژه ای برای آن تصویب کرده است.
  وی وجود نظامیان آمریکایی درعراق را برای آنچه مبارزه با تروریسم، آموزش نیروهای عراق و ممانعت از آنچه دخالت ایران در امور داخلی عراق خوانده، ضروری دانسته است.
  النجیفی با نادیده گرفتن ویرانی هایی که آمریکایی ها درطول ۲۵ سال گذشته برای عراق به باور آورده از جمله تحریم اقتصادی ۱۳ساله، نابودی زیرساخت ها، اشغال نظامی، قتل صدها هزارعراقی به دست نظامیان آمریکا و بالاخره ورود داعش به عراق، مدعی شده است که ‘حضور نظامی آمریکا درعراق ضروری است’
  اسامه النجیفی همچنین ازسیاست های عربستان سعودی درعراق حمایت کرده و گفته است که روابط بین عراق و عربستان بیشتر محدود به مسائل اقتصادی و سیاسی است.
  این درحالیست که قاطبه سیاسیون و تحلیلگران درعراق، ریاض را از عوامل اصلی حمایت از گروه های تروریستی در عراق می دانند تا جایی که براساس آمارها بیش از۵۰ درصد عناصر انتحاری تا قبل از سقوط موصل در ژوئن ۲۰۱۴ به دست داعش، از اتباع سعودی و بیشترین زندانیان متهم به تروریسم از عربستان بوده اند.
  همین دیدگاه ایران هراسی را ‘ایاد علاوی’ دیگر معاون رییس جمهوری عراق و نزدیک ترین چهره سیاسی عراقی به سعودی ها، نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر به نحو دیگری تکرار کرده است.
  علاوی بدون اینکه ذکری از ایران بیاورد اما تلویحا سیاست های ایران هراسی را تایید کرده و خواستار ایجاد یک کنفرانس امنیتی منطقه ای برای بررسی آنچه ‘دخالت های برخی ها در امور کشورهای منطقه یاد کرده’، شده است.
  علاوی گفته است که استعفای سعد الحریری در برگیرنده نشانه های نگران کننده ای است که حاصل تبعات دخالت های برخی ها در امور کشورهای منطقه است و این دخالت ها امنیت و ثبات را درمنطقه در معرض تهدید قرار داده است.
  ایاد علاوی گفته است که نیاز است که یک کنفرانس امنیت منطقه ای برای حل شرایط استثنایی که منطقه در آن به سر می برد، برگزار شود.
  درهمین راستا ‘وفیق السامرایی’ کارشناسان برجسته مسائل امنیتی عراق معتقد است که عربستان سعودی برای مقابله با ایران، طرح حمایت خود را از جریان های ضد ایران تشدید خواهد کرد.
  وی همچنین دور از ذهن ندانسته است که عراق در آینده صحنه زد و خورد دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی دو کشور ایران و عربستان شود زیرا به گفته او، عربستان سعودی می کوشد که عراق را به صحنه این درگیری تبدیل کند.
  اعتقاد براین است که شرایط جدید حاکم برعراق و رسوایی برخی از جریان ها و رهبران سیاسی مرتبط با طرح های تخریبگر خارجی، باعث شده است که این طیف سیاسی به هر دری بزند تا شاید شرایط سیاسی سابق خود را درعراق در آستانه انتخابات سراسری (مجلس و شوراهای استان) ۲۰۱۸ باز یابد، حتی اگر این شرایط منجر به پیوستن به طرح مشکوک و فتنه انگیز آمریکایی- سعودی شود.
  خاورم *۳۵۳*۳۸۰* ۱۰۶۴

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.