• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » برگزاری مراسم اربعین، یکی از وجوه دیپلماسی عمومی است
  کد خبر : 2053683

  برگزاری مراسم اربعین، یکی از وجوه دیپلماسی عمومی است

  برگزاری مراسم اربعین، یکی از وجوه دیپلماسی عمومی استReviewed by on Nov 12Rating: علی‌اصغر محمدی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ارتباط ایرانیان خارج از کشور با داخل و نقش رسانه‌ها اظهار کرد: به نظر من بهتر است رسانه ها بر روی برخی از وظایف…

  برگزاری مراسم اربعین، یکی از وجوه دیپلماسی عمومی استReviewed by on Nov 12Rating:

  علی‌اصغر محمدی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ارتباط ایرانیان خارج از کشور با داخل و نقش رسانه‌ها اظهار کرد: به نظر من بهتر است رسانه ها بر روی برخی از وظایف اصلی خود همچون ارتباط میان مردم و مسئولین بیشتر تمرکز کنند و به مردم خارج از کشور همچون مردم داخل کشور اهمیت بدهیم و به مسائل و مشکلات آنها توجه و رسیدگی کافی را داشته باشیم.

  وی ادامه داد: این مسئله مهمی است که بتوانیم با ایرانیان خارج از کشور ارتباط مؤثر و مستمری را داشته باشیم و شما باید مطمئن باشید که این دغدغه‌ای که در داخل نسبت به مسائل کشور وجود دارد، به همین میزان و یا حتی بیشتر نزد ایرانیان خارج از کشور پیدا خواهید کرد.

  مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در خصوص تعریف دیپلماسی عمومی و مصادیق مختلف آن به طور خاص در حوزه امور ایرانیان خارج از کشور افزود: بحث دیپلماسی عمومی نسبتاً موضوع جدیدی است و در دستگاه‌های سیاست خارجی کشورهای مختلف هم برای آن بخش خاصی را اختصاص داده‌اند.

  محمدی تصریح کرد: به ظاهر وزارت امور خارجه و بخش دیپلماسی عمومی آن وزارتخانه باید متولی این مبحث در کشور باشند اما به معنای واقعی باید تمام سازمان‌های مردم‌نهاد، کسانی که علاقه‌مند به مباحث مختلف در حوزه دیپلماسی عمومی هستند، رسانه‌ها و همه می‌توانند در حوزه‌های مختلف ورزش، سینما، فرهنگ، مذهبی و هنری در راستای پیشبرد سیاست‌های دیپلماسی عمومی کشور نقش خود را ایفا کنند.

  وی ادامه داد: برگزاری مراسم اربعین هم یکی از اقداماتی است که می‌تواند با توجه بیشتر به آن در حوزه امور مذهبی و ایجاد و گسترش هر چه بیشتر علایق مردم کشورهای مختلف به دین اسلام و ائمه اطهار (ع) مؤثر واقع شود و امیدوارم بتوانیم نسبت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که بالقوه از آن برخورداریم، عملکرد مناسب و بهتری را نسبت به گذشته داشته باشیم.

  مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آیا مسئله برجام در زندگی روزانه ایرانیان خارج از کشور تأثیری داشته یا خیر؟ گفت: انتظارات ما از برجام باید در قالب همان ظرف خودش مورد بررسی قرار بگیرد؛ نه بیشتر و نه کمتر.

  محمدی گفت: یکی از وجوهی که در بررسی برجام مغفول مانده، نمایان شدن هنر دیپلماسی و فن بیان و گفتگو و برقراری ارتباط ایران با کشورهای خارجی بوده است. برجام توانست ارتباط بیشتر و بهتری را میان ایرانیان داخل و خارج از کشور به وجود آورد و جلب افکار عمومی جهانی نسبت به ایران و ایرانی را می‌توان از دیگر دستاوردهای برجام دانست. 

  وی در خصوص مشارکت حداکثری ایرانیان خارج از کشور در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران تصریح کرد: همانطور که گفتم حساسیت‌هایی که در داخل کشور نسبت به مسائل وجود دارد، در خارج از کشور هم به همان‌گونه است و شرکت گسترده ایرانیان خارج از کشور در انتخابات اخیر ریاست جمهوری هم تأکیدی بر این نکته است.

  مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه ادامه داد: بخشی از دلیلی که آنها را به پای صندوق‌های رأی کشاند، این بود که آنها نسبت به سرنوشت کشورشان حساس هستند و نشان دادند که می‌خواهند در تعیین آن، نقش خود را ایفا کنند. اما ما نباید طوری عمل کنیم که هر چهار سال یکبار به سراغ آنها برویم، بلکه باید ارتباط خود را به شکل مستمری با آنها حفظ کنیم.

  محمدی در پاسخ به این سؤال که مهمترین اقدام و دستاوردی که در مدت زمان تصدی‌گری خود به عنوان مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه بوده‌اید، چه بوده است؟ افزود: بنده چند ماهی بیشتر نیست که مسئولیت این امر را بر عهده داشته‌ام، اما همین بحث انتخابات که بیان شد، در زمان من بوده است.

  وی ادامه داد: بحث تسهیل تردد به ویژه در خصوص مشمولان نظام وظیفه که طی آن مصوبه‌ای را به سفارتخانه‌های خود داشته‌ایم، برقراری همکاری‌های بین‌المللی علمی و آکادمیک با برگزاری نشست‌ها و سمینارهای آموزشی و دانشگاهی مختلف، تهیه چارت سازمانی مناسب و چابک برای تشکیلات دبیرخانه شورای امور ایرانیان خارج از کشور، که بتواند به بهترین نحو ممکن پاسخ گوی نیازهای ایرانیان خارج از کشور باشد از جمله اقدامات مهم دوران مسئولیت بنده بوده است و همانطور که می‌دانید این دبیرخانه در وزارت امور خارجه و زیر نظر معاونت کنسولی فعالیت می‌کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.