• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » واکنش ایران به گزارش کمیته حقیقت‌یاب درباره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه
  کد خبر : 2053482

  واکنش ایران به گزارش کمیته حقیقت‌یاب درباره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه

  واکنش ایران به گزارش کمیته حقیقت‌یاب درباره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریهReviewed by on Nov 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، پنجاه و ششمین اجلاس فوق العاده شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با هدف بررسی هفتمین گزارش مکانیسم تحقیقاتی مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های…

  واکنش ایران به گزارش کمیته حقیقت‌یاب درباره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریهReviewed by on Nov 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، پنجاه و ششمین اجلاس فوق العاده شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با هدف بررسی هفتمین گزارش مکانیسم تحقیقاتی مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در خصوص سوریه برگزار شد.

  رضا پورمند تهرانی معاون حقوقی و بین‌المللی نمایندگی کشورمان در لاهه در این اجلاس اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره کاربرد سلاح شیمیایی از سوی هر شخص، در هر مکان و تحت هر شرایطی را قویا محکوم می‌کند. جمهوری اسلامی ایران معتقد است که یافته‌های سازوکار تحقیقاتی مشترک سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سازمان ملل متحد باید برپایه مستندات، منابع موثق و قابل راستی آزمایی استوار باشد. اما متاسفانه با وجود برخی تناقضات و مغایرت‌های موجود در گزارش، نمی‌توان نتیجه گیری‌های گزارش را جامع و کامل محسوب کرد.

  وی عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران هفتمین گزارش سازوکار تحقیقاتی مشترک سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و سازمان ملل متحد را بررسی کرده و با توجه به این نکته که گزارش سازوکار تحقیقاتی مشترک مبتنی بر یافته‌های هیات حقیقت یاب بوده، تاکید دارد هیات حقیقت یاب در انجام تحقیقات در چارچوب وظایف محوله و منطبق بر کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی موفق نبوده و اقدامات هیات، حرفه‌ای، متوازن و مستقل نبوده، به طریق اولی گزارش سازوکار نیز فاقد وجاهت است.

  هیأت ایرانی در این نشست اعلام کرد:‌علاوه بر این، در مورد حادثه شیمیایی در خان شیخون و ایراد اتهام و منتسب کردن آن به دولت سوریه، بدون انجام هرگونه نمونه برداری از پایگاه هوایی الشعیرات، بی پایه و اساس بودن این ادعا را نشان می‌دهد. سوریه علیرغم مواجهه با شرایط دشوار و درگیری با گروه‌های تروریستی مسلح، خصوصا داعش و النصره، با پذیرش کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی به کلیه تعهدات خود عمل کرده است.

  براساس این گزارش، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در این جلسه به طور مشترک پیش نویس تصمیم در خصوص ارتقاء کارآیی هیات حقیقت یاب را ارائه کردند.

  سفیر روسیه ضمن حمایت از پیش‌نویس تصمیم مشترک با جمهوری اسلامی ایران در خصوص ارتقاء کارآیی هیات حقیقت یاب، خواستار انجام بازرسی حرفه‌ای مطابق با الزامات کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و به کارگیری متوازن بازرسان اعزامی شد.

  آمریکا نیز قرار است با هماهنگی کشورهای گروه غرب، متن پیش نویس تصمیم دیگری را ارائه کند و بر همین اساس درخواست کرد اجلاس شورای اجرایی به تعلیق درآید.

  براساس این گزارش، ادامه جلسه فوق العاده شورای اجرایی به هفته آینده موکول شد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.