• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » گزارش هفتم وزارت خارجه در مورد روند اجرای برجام؛ همکاری مشترک مجلس و دولت در مقابل بدعهدی آمریکا
  کد خبر : 2053381

  گزارش هفتم وزارت خارجه در مورد روند اجرای برجام؛ همکاری مشترک مجلس و دولت در مقابل بدعهدی آمریکا

  گزارش هفتم وزارت خارجه در مورد روند اجرای برجام؛ همکاری مشترک مجلس و دولت در مقابل بدعهدی آمریکاReviewed by on Nov 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار پارلمانی ایرنا، هفتمین گزارش سه‌ ماهه وزارت امور خارجه درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دوشنبه یکم آبان ماه و در موعد مقرر توسط وزارت…

  گزارش هفتم وزارت خارجه در مورد روند اجرای برجام؛ همکاری مشترک مجلس و دولت در مقابل بدعهدی آمریکاReviewed by on Nov 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار پارلمانی ایرنا، هفتمین گزارش سه‌ ماهه وزارت امور خارجه درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دوشنبه یکم آبان ماه و در موعد مقرر توسط وزارت امور خارجه به مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.
  براساس قانون اقدام متقابل و متناسب جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، وزارت امور خارجه موظف است هر سه ماه یک بار گزارشی از روند اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارایه دهد و این کمیسیون نیز طی ۶ ماه ضمن جمع بندی گزارش های وزارت امور خارجه گزارشی را به مجلس شورای اسلامی ارایه می کند.
  تاکنون هفت گزارش وزارت امور خارجه به مجلس شورای اسلامی ارائه و سه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جلسات علنی مجلس قرائت شده است، هم اکنون اعضای این کمیسیون در حال آماده کردن گزارش چهارم این کمیسیون در راستای گزارش هفتم وزارت امور خارجه هستند.
  گزارش هفتم وزارت امور خارجه در خصوص آخرین روند اجرای برجام در سه بخش شامل موانع و چالش‌ها در اجرای برجام، آخرین تحولات در حوزه رفع تحریم‌ها و آخرین تحولات در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای تنظیم شده است.
  در گزارش هفتم وزارت امور خارجه در مورد روند اجرای برجام به مواضع ضد برجامی ترامپ، پایبندی ایران به تعهدات و تهدیدهای جدید ترامپ و آمریکایی ها اشاره و تاکید شده است که چنانچه اقدام رییس جمهوری آمریکا در خودداری از تایید پایبندی ایران به برجام منجر به نقض عملی تعهدات این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران شود یا کنگره اقدام به بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای کند، مراتب بلافاصله به هیات عالی نظارت بر برجام و مجلس محترم شورای اسلامی جهت تصمیم مقتضی گزارش خواهد شد.
  همچنین در این گزارش تصریح شد: تردیدی نیست که صرف خودداری رییس جمهوری آمریکا از تایید پایبندی ایران به برجام به رغم گزارش‌های مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سخنان ضد برجامی ترامپ به منزله بی‌اعتنایی مستکبرانه آمریکا نسبت به دیدگاه مرجع صالح بین‌المللی و صریح از بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام و مغایر با اصل حسن‌نیت در ایفای تعهدات است.
  سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام دهم آبان ماه ۹۶ برای ارائه توضیحاتی درباره گزارش هفتم وزارت امور خارجه در مورد روند اجرای برجام در مجلس حضور یافت و گفت: در ۲۱ ماه گذشته وزارت امورخارجه در اجرای قانون مجلس شورای اسلامی هفت گزارش سه ماهه از پیشرفت ها و چالش ها، مشکلات و نقاط ضعف اجرای برجام ارائه داده است و در این گزارش ها کاملا سعی کرده است پیشرفت ها و چالش ها را بیان کند.
  وی ادامه داد: این چالش ها از انواع و اقسام مختلف بوده است ؛ بعضی از اینها در خارج از چهارچوب برجام است ولی می توانم بگویم که بزرگ ترین چالش ما در اجرای برجام بعد از اجرایی شدن آن تاکنون سوء نیت آمریکا در اجرای برجام است و این یک امر کاملا مشخص و روشنی است.
  رییس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد: هم در دولت قبلی و هم در دولت فعلی آمریکا در اجرای تعهدات و تکالیف خود در برجام با وجود این که موظف است تکالیف خود را با حسن نیت انجام دهد- با سوء نیت همواره در تلاش برای حرکت در جهت کاهش بهره مندی ایران از منافع برجام حرکت بوده و این اختصاص به دولت فعلی هم ندارد، در دولت گذشته آمریکا هم با این وضعیت مواجه بودیم.
  عراقچی در عین حال گفت: البته واقعیت این است که در چند ماه گذشته در دولت جدید آمریکا این روند شدت بیشتری به خود گرفته و موارد بد عهدی و نقش برجام توسط دولت جدید امریکا افزایش قابل ملاحظه ای داشته است
  وی همچنین اظهارکرد: در گزارش اخیر وزارت امور خارجه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به طور مفصل و ویژه به این موارد پرداخته شده است.
  معاون وزیر امور خارجه افزود: موارد ناشی از نقض عهد، بدعهدی، تاخیر، تعلل و کارشکنی ازطرف دولت آمریکا است که همه اینها را می توان در سوء نیت و شرارت دولت واشنگتن در اجرای تعهدات و تکالیف خود طبق برجام خلاصه کرد.
  عراقچی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها با توجه به نقاط ضعف خود در برجام و امتیازات زیادی که در آن به ایران داده بودند و کاستی هایی که برجام برای آنها دارد و الان رییس جمهوری آمریکا آن را بدترین توافق در تاریخ آمریکا می داند، سعی کردند در مرحله اجرا به نحوی عمل کنند که منافع ایران از برجام حتی الامکان کاهش پیدا کند.
  وی گفت: برنامه ای برای محدودیت ویزا در دولت گذشته آمریکا گذاشته شد ، تاخیرهایی در صدور مجوز برای هواپیماها داشتند ؛ ایجاد مقررات دست و پاگیر مالی و بانکی و اصراری که بر تحریمهای غیرهسته ای دارند، افزایش تحریم های غیرهسته ای و اضافه کردن افراد متعدد به لیست تحریم ها که ویژه توسط رییس جمهوری جدید آمریکا انجام می شود را می توان از جمله اقدامات خصمانه آمریکا ضد برجام و علیه ملت ایران ذکر کرد.
  وی با تاکید بر این که همه این اقدامات برخلاف بند ۲۸ برجام است، افزود: اظهاراتی که ترامپ انجام می دهد اقدامات غیر متعارفی است. سفر نماینده امریکا در سازمان ملل به وین و تلاش برای فشار بر آژانس بین المللی انرژی اتمی که تنها قاضی و تنها مرجع راستی آزمایی فعالیتهای ایران در آژانس ؛ همه این ها در تعارض نه تنها با روح برجام بلکه با مفاد و متن برجام بویژه بندهای ۲۶، ۲۸ و ۲۹ است.
  معاون وزیر امور خارجه گفت: در مجموع آمریکا تلاش کرده است که فضای منفی ایجاد کند و نگذارد کمپانی ها، بانک ها و بنگاه های اقتصادی که می خواهند با جمهوری اسلامی ایران فعالیت اقتصادی داشته و به عادی سازی روابط بپردازند سعی کرده اینها را نگران کند و با فضای عدم اطمینان جلو این کار را بگیرد.
  عراقچی خاطرنشان کرد:وزارت امور خارجه در طول ۲۱ ماه گذشته در هفت گزارش مرتب به مجلس تمام این موارد را ثبت کرده به مجلس شورای اسلامی گزارش داده است.
  به گفته وی ،از طرف دیگر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی ۱۰ نامه ای که تا کنون به فدریکا موگرینی هماهنگ کننده برجام و مسئول سیاست خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا که ضمنا مسئول هماهنگ کننده کمیسیون برجام هم هست ارائه کرده است تک تک موارد نقض عهد و عدم پای بندی آمریکا را اشاره و ثبت کردند اینها در کمیسیون مشترک به خوبی ثبت شده است.

  ** رییس کمیته هسته ای مجلس: هفتمین گزارش وزارت خارجه از اجرای برجام درموارد نقض عهد آمریکا تفصیلی تر است
  رییس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه گفت: این گزارش در کمیته هسته ای مجلس بررسی شده است و این کمیته منتظر گزارش بعدی وزارت امور خارجه در مورد روند اجرای برجام است تا گزارش چهارم کمیسیون امنیت ملی مجلس را ارائه دهد.
  گزارش های ۶ ماهه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تلفیقی از دو گزارش سه ماهه وزارت امور خارجه در مورد روند اجرای برجام است.
  حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری رییس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی، هفتمین گزارش وزارت امور خارجه از روند اجرای برجام درموارد نقض عهد آمریکا را واقع بینانه تر و تفصیلی تر از گزارش های قبلی دانست.
  وی اظهارکرد: این گزارش تفاوتی با گزارش های قبلی داشت، در این گزارش حدود ۱۸ مورد نقض عهد و پیمان شکنی آمریکا و موارد خروج از برجام ذکر شده است در حالی که در گزارش های قبلی بسیار کلی به آن اشاره شد.
  وی تاکید کرد: در گزارش هفتم همچنین موانع و مشکلات بر سر راه اجرای برجام ذکر شده است که متفاوت از گذشته بود.
  نماینده مردم قم در مجلس افزود: گزارش هفتم وزارت امور خارجه در موارد نقض عهد آمریکا در برجام نسبت به ۶گزارش قبلی واقع بینانه تر و تفصیلی تر و البته بخشی از گزارش با گزارش های قبلی مشترک بود که این دفعه تکمیلی تر شده بود.

  **بازدید از یو سی اف اصفهان و ساغند یزد در دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس
  ذوالنور خاطرنشان کرد کمیته هسته ای مجلس گزارش هفتم وزارت امور خارجه را کاملا بررسی کرد و تقریبا جمع بندی از آن برای آماده کردن گزارش چهارم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تهیه شده است اما ما باید دو گزارش دستگاه دیپلماسی را تجمع کنیم و گزارش ۶ ماهه ارائه دهیم از این رو فعلا این جمع بندی تقدیم صحن علنی نمی شود و منتظر گزارش بعدی وزارت امور خارجه می مانیم.
  وی تاکید کرد: البته بخش هایی از این جمع بندی را در گزارش سه ماهه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه کردیم و در ابتدای این گزارش تاکید شده که در گزارش ۶ ماهه چهارم این کمیسیون به شکل تفصیلی به آن می پردازیم.
  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین دربرنامه های آینده این کمیسیون گفت: برای گزارش قبلی ما از کرج بازدید کردیم و برای گزارش چهارم نیز از یو سی اف اصفهان و ساغند یزد بازدید می کنیم.

  **هفتمین گزارش وزارت خارجه از برجام قوی تر از گزارشات قبلی بود
  مرتضی صفاری نطنزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: هفتمین گزارش وزارت امور خارجه از برجام قوی تر از گزارشات قبلی وزارت خارجه است.
  وی تصریح کرد: این گزارش هفته گذشته به کمیسیون ارائه شد و ما آن را قوی تر از گزارش های قبلی وزارت خارجه ارزیابی می کنیم.
  نماینده مردم نطنز در مجلس گفت: در گزارش جدید وزارت خارجه اقدامات اخیر آمریکا خصوصا نقض عهدهایی که داشته آمده و در محتوای این گزارش به عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهداتشان اشاره شده است.
  صفاری نطنزی ادامه داد: ما هفته آینده این گزارش را در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بررسی می کنیم.
  وی افزود: گزارش ۶ ماهه سوم کمیسیون امنیت ملی مجلس تقریبا در کمیسیون آماده شده است و ما بررسی های لازم را در این گزارش انجام دادیم، این گزارش به زودی تحویل هیات رییسه مجلس می شود.

  **هفتمین گزارش وزارت خارجه در مورد برجام زمینه اقدام مشترک مجلس و دولت را فراهم می کند
  حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: هفتمین گزارش وزارت خارجه درمورد برجام واقع گرایانه تر از گزارش های قبلی است و زمینه اقدام مشترک مجلس و دولت را برای مقابله با بدعهدی های آمریکا فراهم می کند.
  وی گفت: در این گزارش ۱۸مورد نقض عهد و نقض برجام آمریکا توسط محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه ذکر شده است.
  وی افزود: در این راستا وزیر امور خارجه، درنامه ای به فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نامه ای نوشته و در ۱۰ مورد این موارد نقض عهد را بیان کرده است.
  نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس یادآور شد: البته بر اساس این گزارش، در حوزه فروش نفت، حمل نقل و خریدهای دارویی و تجهیزات پزشکی خللی ایجاد نشده اما آمریکایی ها در این مدت تلاش کردند مشکلات بانکی را بیشتر کنند.
  فلاحت پیشه ادامه داد: در این گزارش وزارت خارجه اعلام کرده که برجام با مقابله جدی توسط آمریکا مواجه شده است و در اصل این گزارش پیگیری نقض برجام توسط آمریکا و اعتراضاتی است که ایرانیان داشته اند.
  وی درمورد ۱۸ مورد نقض عهد آمریکا که دراین گزارش آمده است، اظهارکرد: قرار گرفتن اسامی جدید ایرانیان در لیست تحریم ها،سخنان مقامات آمریکایی از جمله ترامپ علیه برجام و تلاش های آمریکا برای متهم به نقض برجام کردن ایران از جمله این موارد است.
  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: گزارش وزارت خارجه را واقع گرایانه تر از گزارشات گذشته دیدم، این گزارش زمینه ای را فراهم می کند که اقدام مشترکی دردولت و مجلس ایجاد شود.
  سیام**۹۱۲۱ **۱۳۳۶
  گزارش از سمیه لاری**انتشار:مهرنوش خانزائی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.