• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » چشم انداز روشن برجام در کنگره
  کد خبر : 2053303

  چشم انداز روشن برجام در کنگره

  چشم انداز روشن برجام در کنگرهReviewed by on Nov 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، همان طور که انتظار می رفت با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رییس جمهوری جدید آمریکا، وی تلاش زیادی برای ناکامی توافق هسته ای بین ایران و ۱+۵ در مرحله…

  چشم انداز روشن برجام در کنگرهReviewed by on Nov 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، همان طور که انتظار می رفت با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رییس جمهوری جدید آمریکا، وی تلاش زیادی برای ناکامی توافق هسته ای بین ایران و ۱+۵ در مرحله اجرا انجام داد اما تا کنون به نتیجه مورد نظر دست نیافته است. سرباز زدن از تایید سه باره اقدامات برجامی ایران، آخرین تلاش ترامپ در این ارتباط بود.
  با وجود انتقال موضوع تایید یا رد پایبندی ایران به توافق هسته ای از نهاد ریاست جمهوری به قوه قانونگذاری ایالات متحده اما برخی آینده آن را روشن می بینند. در همین ارتباط «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بتازگی به خبرنگاران گفت «نشانه های روشنی دیدم که نیت آنها (اعضای کنگره) حفظ تعهد ایالات متحده به توافق است».

  ** برجام در کنگره
  با انتقال ماموریت بررسی میزان پایبندی تهران به برجام، نمایندگان ۶۰ روز (تا اواخر آذرماه) زمان دارند تا در این ارتباط تصمیم گیری کنند. در این میان نماینده اتحادیه اروپا به عنوان فردی که در زمان مذاکرات هسته ای، نقش موثر هماهنگی را ایفا می کرد اینک در صدد تفهم اهمیت برجام برای اعضای نمایندگان مجلس و سناتورها است.
  مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روزهای گذشته ضمن سفر به آمریکا با برخی از نمایندگان کنگره در ارتباط با آینده برجام به گفت وگو پرداخت که «الیوت انگل» عضو صاحب ‌نفوذ دموکرات مجلس نمایندگان و «باب کورکر» رییس کمیته روابط خارجی سنا از آن جمله بودند.
  کورکر از جمله سناتورهایی است که تاکنون اقدامات ضدبرجامی زیادی انجام داده و وی مدتی پیش به همراه سناتور «تام کاتن» بخش هایی از پیش نویس طرح «تشدید نظارت بر برجام» را منتشر کردند تا در زمان مناسب برای تصویب در اختیار دیگر اعضای این مجلس قرار دهند؛ طرحی که در صورت ارایه و تصویب، اجرای برجام را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.
  بنابراین، دیدار موگرینی با کورکر به عنوان رییس کمیته روابط خارجی سنا از اهمیت فزاینده ای برخوردار بود به ویژه پس از ادعای آمریکایی ها مبنی بر مذاکره مجدد، این سفر ضروری می نمود.
  گویا گفت وگوها با موفقیت همراه بوده چرا که پس از این دیدارها، موگرینی اظهار کرد: روشن کردم که نتیجه این فرآیند هرچه باشد در پایان کار باید با توافق سازگار باشد. اگر بخشی از آن بازگشایی شود، کل توافق بازگشایی می شود. مذاکره مجدد در مورد بخشی از توافق ممکن نیست.
  قضیه مذاکره مجدد و توافق ثانویه از آنجا مطرح شد که برخی از مقامات آمریکایی، بازرسی های آژانس بر مبنای توافق هسته ای را ناقص دانستند در حالی که «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین اظهارات خود این موضوع را رد کرده است.
  آمانو اوایل آبان ماه نیز در حاشیه ملل متحد در مورد انرژی هسته ‌ای در ابوظبی تاکید کرد که «بازرسان این نهاد مشکلی در انجام وظایف خود در ایران ندارند و تهران نیز همچنان در حال عمل به تعهدات خود‌ است.»

  ** کنگره تحت تاثیر حمایت های برجامی
  از زمانی که دولت جدید در ایالات متحده اداره امور را به دست گرفت و موضوع اجرا یا عدم اجرای توافق هسته ای بار دیگر برجسته شد، موجی از اعتراض های داخلی و بین المللی علیه برجام ستیزان این کشور به راه افتاد. حال که این پرونده در دست نمایندگان کنگره قرار دارد، قوه قانونگذاری آمریکا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
  یکی از موج های اعتراضی علیه دولت و اکثریت جمهوریخواه کنگره در درون این قوه و از جانب دموکرات ها در جریان است. این طیف سیاسی حاضر به پذیرش زیاده خواهی های برخی جمهوریخواهان مبنی بر زیر پا گذاشتن برجام به عنوان بزرگترین دستاورد دولت اوباما نیستند و اجرای توافق مذکور را برای تامین منافع ملی خود مفید و موثر می دانند.
  دموکرات ها به عنوان پایه گذاران توافق هسته ای همواره از این توافق حمایت کرده و نسبت به کارشکنی های ترامپ و اینک اعضای کنگره به خروج آمریکا از برجام هشدار داده اند. نیمه نخست مهرماه بود که ۱۸۰ نماینده این جناح در نامه ‌ای به رییس جمهوری این کشور خواستار پایبندی وی به برجام شدند.
  همچنین پس از واگذاری مسوولیت تایید یا رد برجام از سوی ترامپ به کنگره، «چاک شومر» رهبر دموکرات های سنای آمریکا به نمایندگی از طیف دموکرات از برجام حمایت به عمل آورد و در پیامی توئیتری نوشت که «ما اجازه از بین رفتن توافق را نمی دهیم».
  مقامات دولت قبل نیز در تشریح اهمیت برجام با نمایندگان دموکرات کنگره همصدا شده اند. «جان کری» وزیر امور خارجه اوباما که نقش مهمی در پیشبرد مذاکرات هسته ای داشت، پانزدهم آبان ماه در اندیشکده «چتم هاوس» لندن نسبت به کارشکنی در مورد این توافق هشدار داد؛ توافقی که از نظر وی تا کنون هشت بار مورد تایید آژانس قرار گرفته است. کری در پاسخ به افرادی چون ترامپ که مدعی ناکارامدی توافق اند، تاکید کرد که برجام کارایی دارد و در حال انجام وظیفه‌ ای است که برای آن طراحی شده است.
  همزمان با حضوریابی مقامات و نمایندگان دموکرات به میدان حمایت از برجام، حمایت های داخلی و جهانی نیز از این توافق رو به افزایش است؛ موضوعی که جمهوریخواهان کنگره نمی توانند بی اعتنا به آن، تصمیم نهایی خود را در ارتباط با توافق مذکور اعلام کنند.
  نامه ۹۰ نفر از متخصصان برجسته و دانشمندان اتمی آمریکایی به کنگره مبنی بر حفظ برجام و همچنین بیانیه مشترک ماه گذشته «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «امانوئل ماکرون» رییس‌ جمهوری فرانسه و «ترزا می» ‌نخست ‌وزیر انگلیس در پایبندی به توافق هسته ای نمونه ای از این اقدامات حمایتی به شمار می رود.

  پژوهشم**۱۹۶۹**۱۶۰۱**خبرنگار: حسن شکوهی نسب **انتشار: شهناز حسنی
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.