• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » وزیر خارجه سابق روسیه: سیاست های ترامپ درباره ایران و کره شمالی لرزه های ژئوپلیتیکی به وجود آورد
  کد خبر : 2052653

  وزیر خارجه سابق روسیه: سیاست های ترامپ درباره ایران و کره شمالی لرزه های ژئوپلیتیکی به وجود آورد

  وزیر خارجه سابق روسیه: سیاست های ترامپ درباره ایران و کره شمالی لرزه های ژئوپلیتیکی به وجود آوردReviewed by on Nov 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ایوانف در مقاله ای در روزنامه رسمی راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه، نوشت: طی سالی که از انتخاب دونالد ترامپ گذشت جهان پیوسته در تلاطم…

  وزیر خارجه سابق روسیه: سیاست های ترامپ درباره ایران و کره شمالی لرزه های ژئوپلیتیکی به وجود آوردReviewed by on Nov 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ایوانف در مقاله ای در روزنامه رسمی راسیسکایا گازتا ارگان دولت روسیه، نوشت: طی سالی که از انتخاب دونالد ترامپ گذشت جهان پیوسته در تلاطم بود. تصمیم‌هایی که او در این دوره اتخاذ کرد بر اکثر کشورهای دارای روابط تنگاتنگ با آمریکا تاثیر گذاشت.
  وی ادامه داد: اموری چون خروج از قرارداد اقلیمی پاریس، خودداری از امضای قرارداد هماهنگ شده مشارکت تجاری اقیانوس آرام، درگیری پیرامون برنامه هسته‌ای کره شمالی که ماهیت بحران جهانی کسب می‌کند و قرارداد مربوط به برنامه هسته‌ای ایران (برجام) که به آستانه به هم خوردن رسید فقط بخشی از تکان‌های ژئوپلتیک سال گذشته بود که در دوران ارباب جدید کاخ سفید رخ داده است.
  بر اساس داده های رسانه ها، همه طرف های مذاکرات هسته ای شامل گروه ۱+۵ و ایران به استثنای آمریکا از برجام حمایت می کنند و ترامپ به دلایل سیاسی و تحریک و تشویق رژیم صهیونیستی با برجام مخالفت و از تایید آن خودداری می کند.
  وزیر امور خارجه سابق روسیه ادامه داد: اما امروز این امید به وجود آمده که رئیسان جمهور روسیه و آمریکا در همایش سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا- اقیانوسیه در ویتنام با یکدیگر دیدار کنندو زمینه های کاهش سطح تشنج در جهان را فراهم آورند.
  نویسنده همچنین ادامه داده است: اظهارات غیرمنتظره و در مجموع مثبت ترامپ نسبت به روسیه باعث شده بود این امید بروز کند که روابط روسیه و آمریکا از پایین‌ترین نقطه عبور کرده و اینک می‌تواند بتدریج به بستر تعامل سازنده بازگردد.
  وی افزود: در سیاست معجزه رخ نمی‌دهد. روابط روسیه و آمریکا طی سال‌ها و حتی ده ها سال شکل گرفته و نیروهای مختلف بسیار در شکل گرفتن آن نقش داشته اند. عادت به حرکت در جهت معمول فوق العاده بالا است و حتی یک دوره ریاست جمهوری نمی‌تواند باعث تغییر شدید مشکلات بنیادی شود که بین دو کشور شکاف بیانداد.
  در ادامه مقاله رئیس شورای سیاست خارجی روسیه آمده است: تا چند سال قبل سران روسیه و آمریکا از چالش‌ها و تهدیدهای مشترک برای روسیه و غرب سخن می‌راندند اما امروز این امر از دستور کار خارج شده است. منظره کلی سیاست جهانی متحول شده و این تغییر متأسفانه جنبه مثبتی نداشته است.
  در وهله اول خود تهدیدها – طبیعت، ماهیت و ناقلین آنها – تغییر کرده اند. همراه با رشد تروریسم، جنگ‌های سایبری به یک واقعیت تبدیل شدند. خطر فاجعه هسته‌ای دوباره به میان آمد. جهان به مسابقه تسلیحاتی جدید کشیده می‌شود. تهدیدهای جدید با رشد روندهای مهاجرت، تغییرات آب و هوا، نمایان شده و با بیماری‌های جدید ارتباط دارد.
  در نهایت – امر مهم‌تر از همه – فعالیت سامانه مدیریت جهانی مختل شده است. نقش نهادهای بین‌المللی سقوط کرده، اصول پایه حقوق بین‌المللی بطور فراگیر نقض می‌شود. استانداردهای دوگانه و جنگ‌های اطلاعاتی بطور گسترده بکار گرفته می‌شود.
  ایوانف افزود: در این شرایط صحبت از اعتماد، شفافیت و رفتار قابل پیش بینی ممکن نیست. اوضاع در جهت معکوس حرکت می‌کند و بحران‌های سال‌های گذشته می‌توانند نشانه‌های تکان‌های بزرگتر و ویرانگرتر آینده باشند.
  وی ادامه داد: احیای کنترل سیاست جهانی مأموریت مشترک همه کشورها است ولی رهبران روسیه و آمریکا در این مورد مسئولیت خاصی دارند. دو کشور همچنان قدرت‌های هسته‌ای شماره یک جهان بوده و به دلایل مختلف تاریخی، جغرافیایی، اقتصادی و غیره در امور مناطق مختلف جهان مشارکت دارند.
  لذا موقعیت کنونی روابط آنها با منطق مغایرت دارد. در این اوضاع، دو کشور بجای به حداقل رساندن گفتگو با یکدیگر، باید آن را تقویت کنند. این گفت وگو نباید به رئیسان جمهوری و وزیران امور خارجه محدود شود.
  اما در آغاز این گفت وگو ها باید اعتراف شود: دلیل خاصی برای خوشبینی نیست. ولی حداقل به رغم تصور متفاوت دو طرف از نظم جهانی آینده، آنها به ویرانی نظم کنونی علاقه‌مند نیستند. همچنین دو کشور از لحاظ پرهیز از فاجعه هسته‌ای با یکدیگر همفکر هستند.
  ایوانف در پایان نتیجه گیری کرده است: خروج از بحران کنونی روابط روسیه و آمریکا دورنمای آینده نزدیک نیست. مأموریت آینده نزدیک تغییر پویایی بحران از منفی به مثبت می‌باشد. این امر پیش شرط‌های لازم برای مطرح کردن مأموریت‌های بلندپروازانه‌تر را فراهم می‌کند.
  اروپام** ۳۹۱ *شبس*۱۴۸۸ *انتشار دهنده: بهمن بامداد**

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.