• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آیا بعد از برجام، صادرات نفت ایران دو برابر شد؟ +سند
  کد خبر : 2052629

  آیا بعد از برجام، صادرات نفت ایران دو برابر شد؟ +سند

  آیا بعد از برجام، صادرات نفت ایران دو برابر شد؟ +سندReviewed by on Nov 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  آنطور که تاکنون مسئولان دولتی گفته‌اند از زمستان سال ۹۴ که برجام اجرایی شد، صادرات نفت کشور با رفع تحریم‌ها دو برابر شده است.   در این زمینه  می‌توان…

  آیا بعد از برجام، صادرات نفت ایران دو برابر شد؟ +سندReviewed by on Nov 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  آنطور که تاکنون مسئولان دولتی گفته‌اند از زمستان سال ۹۴ که برجام اجرایی شد، صادرات نفت کشور با رفع تحریم‌ها دو برابر شده است.

   

  در این زمینه  می‌توان به سخنان امیرحسین زمانی‌نیا معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفتدر تیرماه سال ۹۵ اشاره کرد. در آن زمان،  امیرحسین زمانی‌نیا گفت:

  در عرض ۴ ماه توانستیم صادرات نفت را ۲ برابر کنیم به طوری که قبل از برجام یک میلیون بشکه صادر می‌کردیم و اکنون ۲ میلیون بشکه صادرات داریم همچنین عواید حاصل از صادرات نیز از طریق بانک دریافت می‌شود.

   

    سال ۹۵   بیژن زنگنه وزیر نفت هم این ادعا را بارها تکرار کرد که صادرات نفت کشور پس از برجام دو برابر شده است.

   

   

  در اردیبهشت سال ۹۵ زنگنه درباره‌ دستاوردهای پسابرجام و افزایش صادرات نفت  عنوان کرد:

  یکی از مهم‌ترین دستاوردهای برجام افزایش صادرات بوده است به طوری که در دوران تحریم صادرات نفت خام ما تنها یک میلیون بشکه بود که با در نظر داشتن میعانات به حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه می‌رسید.

   

  وزیر نفت ادامه داد: این در حالی است که این ماه صادرات نفت خام ما به دو میلیون بشکه می‌رسد که با احتساب میعانات مجموعا دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه صادرات داشته‌ایم که این به معنای دو برابر شدن صادرات نفت خام و میعانات است.

   

  در اسفند سال ۹۵ هم مجددا زنگنه گفت:‌   قبل از برجام در روز یک میلیون بشکه نفت به زحمت صادر می‌کردیم اما اکنون به طور میانگین صادرات نفت ما بیش از دو برابر شده است.

   

   در اردیبهشت سال ۹۵ هم محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت  گفت: میزان صادرات نفت ایران پس از اجرای برجام دو برابر شده است.

   

   

  اما قضاوت درباره صحت سخنان مسئولان دولت یازدهم درباره دو برابر شدن صادرات نفت پس از برجام، ‌به علت منتشر نشدن آمار رسمی، دشوار بود زیرا تاکنون درباره آمار واقعی صادرات نفت کشور خصوصا پس از برجام، آمار و ارقامی به جز اظهارات شفاهی مسئولان وزارت نفت در دسترس نبود. ضمن آن که مسئولان وزارت نفت همواره آمار صادرات نفت را با صادرات میعانات گازی جمع زده و مجموع آن را به عنوان صادرات نفت کشور بیان می‌کنند.

   

  آماری که بانک مرکزی نیز به طور فصلی در نماگرهای اقتصادی خود درباره صادرات نفت کشور منتشر می‌کند، شامل صادرات نفت خام و خالص صادرات فرآورده های نفتی است. بنابراین امکان محاسبه و استخراج رقم دقیق صادرات نفت ایران از آمار بانک مرکزی ممکن نیست.

   

  در این فقر آماری، اخیرا مرکز آمار با انتشار نسخه الکترونیکی گزارش فصلی اقتصاد ایران در بهار١٣٩۶، آمار رسمی صادرات نفت خام کشور را از سانسور بیرون آورده است که این آمار رسمی نشان می‌دهد ادعای دو برابر شدن صادرات نفت کشور پس از اجرای برجام، کذب محض است.

   

  از آنجا که برجام از  زمستان ۹۴ اجرا شد، برای قضاوت دقیق درباره میزان افزایش صادرات نفت کشور باید آمار صادرات نفت در فصول قبل از زمستان ۹۴ را با فصول بعد از آن مقایسه کرد. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در پاییز ۹۴ و قبل از اجرای برجام، صادرات نفت کشور ۱.۴۰۲ میلیون بشکه بوده است که در بهار ۹۵ یعنی بعد از اجرای برجام به ۱.۹۳۱ میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است که رشد ۳۷ درصدی نشان می‌دهد.

   

  مطابق این آمار، صادرات نفت ایران در اوج خود به رقم ۲.۳۱۳ میلیون بشکه در پاییز ۹۵ رسیده که نسبت به پاییز ۹۴ بالغ بر ۶۵ درصد رشد نشان می‌دهد. اما از پاییز ۹۵ بدین سو، صادرات نفت خام کشور رو به کاهش گذاشته و در زمستان ۹۵ به ۲.۲۲۵ میلیون بشکه و در بهار ۹۶ به ۲.۱۵۴ میلیون بشکه رسیده است که نسبت به قبل از برجام ۵۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

   

   

  بنابراین صادقانه آن بود که مسئولان دولت و وزارت نفت اعلام می‌کردند که صادرات نفت کشور پس از برجام ۱.۵ برابر شده، نه ۲ برابر.

   

  این آمار به خوبی نشان می‌دهد که سخنان بیژن زنگنه درباره این که قبل از برجام صادرات نفت کشور یک میلیون بشکه در روز بود، کذب محض بوده است زیرا در سال ۹۳ نیز میانگین صادرات نفت کشور ۱.۳۴۳ میلیون بشکه بوده است.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.