• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مرور برخی از هفته نامه های افغانستان
  کد خبر : 2052495

  مرور برخی از هفته نامه های افغانستان

  مرور برخی از هفته نامه های افغانستانReviewed by on Oct 12Rating: * سنجه این هفته نامه در مقاله ای با عنوان «اتحاد ایران وترکیه ، برای مقابله با پروژه تجزیه » به موضوع رفراندم در اقلیم کردستان عراق اشاره دارد و مواضع دو کشور ایران و ترکیه را مورد ارزیابی قرار داده است .این مقاله…

  مرور برخی از هفته نامه های افغانستانReviewed by on Oct 12Rating:

  * سنجه
  این هفته نامه در مقاله ای با عنوان «اتحاد ایران وترکیه ، برای مقابله با پروژه تجزیه » به موضوع رفراندم در اقلیم کردستان عراق اشاره دارد و مواضع دو کشور ایران و ترکیه را مورد ارزیابی قرار داده است .
  این مقاله که به قلم «محمد مهدی احمدی» است از دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با رهبرمعظم انقلاب اسلامی در سفر اخیرش به تهران شروع شده و تعبیری را که ایشان برای اقدام دشمنان ملت های منطقه برای خلق رژیمی شبیه رژیم صهیونیستی، تشریح کرده است .
  در این مقاله آمده است که تجزیه اقلیم کردستان عراق از پیکره ی کشور اصلی عامل شروع سلسله تحولات خطرناکی در منطقه خواهد شد.

  ** کشتار لاس وگاس
  در گزارش دیگر هفته نامه سنجه با عنوان «کشتار لاس و گاس ؛ چه کسی تروریست است؟» به قلم «علی موسوی »به جنایت استیون پداک ، تیرانداز ۶۴ ساله در جشنواره موسیقی لاس و گاس اشاره دارد که ۵۹ نفر را کشت و ۵۲۷ نفر را مجروح کرد.
  در این گزارش به تبعیض خبری و فضا سازی رسانه های غربی در مورد این فاجعه و رخدادهای مشابه اشاره شده و آمده است : اگر این جنایت از سوی یک مسلمان یا یک رنگین پوست امریکایی شکل می گرفت هم مقامات سیاسی ، هم پلیس ، هم رسانه ها و هم عموم مردم بی درنگ ماجرا را واقعه ای تروریستی ارزیابی و فرد مهاجم را به عنوان یکی از تروریست های اسلامی معرفی می کردند.
  در این میان دیگر کسی سراغ قوانین ایالتی و کشوری برای تعریف تروریسم نمی رفت وهیچ کس حتی صبر نمی کرد تا نتیجه تحقیقات پلیس درخصوص انگیزه مهاجم یا سابقه ابتلای او به بیماری های روانی به دست آید.
  در این مطلب به تعریف های مدون واژگان تروریست در اسناد غربی اشاره شده و در نهایت نویسنده به استناد همین تعاریف اثبات کرده است که فاجعه لاس وگاس مصداق قطعی عملی تروریستی است اما غربی ها از بکار بردن این واژه برای خودشان به جد خود داری می کنند.
  سنجه مطلبی هم با عنوان « داعش، روسیه را به ا فغانستان می کشاند؟» منتشر کرده است .
  این مطلب به سخنان رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه اشاره دارد که هفته قبل گفته بود داعش دست از خلافت اسلامی برداشته و الان دنبال ایجاد شبکه های تروریستی بین المللی از طریق افغانستان برای ضربه زدن به روسیه است.
  در ادامه برای پاسخ به سوال عنوان مطلب نویسنده ادامه داده است قرائن نشان می دهد که روسیه تمایل زیادی به تقویت حضور خود در شکل قدرت سیاسی و امنیتی در افغانستان دارد و بهانه داعش بسیار فرصت خوبی است.
  سنجه همچنین مطالبی با عنوان « بازتاب عاشورای امسال در رسانه های خارجی» و « پاکستان بازی با کارت قدیمی » را هم در این شماره منتشر کرده است.

  *خرد
  این هفته نامه در سرخط اصلی خود در آخرین شماره اش به تحلیل نشست نمایندگان دهها کشورکمک کننده به دولت افغانستان با مقامات این کشور موسوم به «سام» پرداخته است.
  در زیر عنوان « لطف جهانیان یا موفقیت ارگ نشینان ؟!» این هفته نامه جلسه حسابدهی متقابل دو طرف یعنی دولتمردان افغانستان و نمایندگان کشورهای حامی بین المللی را در مورد سرنوشت کمک های خارجی مورد ارزیابی قرار داده است .
  در این گزارش به شوق دولتمردان افغانستان برای تداوم کمک های خارجی اشاره شده و آن را از سوی دولتمردان نوعی موفقیت توصیف کرده است .
  این هفته نامه در نهایت این گونه ارزیابی کرده است که جهانیان در نشست سام یک باردیگر با نگاه ملاطفت آمیز به افغانستان نگریسته و خواسته اند فرصت دیگری به دولتمردان این کشور دهند تا از کمک های جهانی به نفع پیشرفت و توسعه سیاسی و اقتصادی کشور خود استفاده کنند و اگرنه هم آگاهان امورافغانستان و هم نمایندگان کشورهای کمک کننده می دانند که حکومت افغانستان برای رسیدن به موفقیت باید کارهای زیادی انجام دهد.
  این هفته نامه در بخش تریبون آزاد خود که بازتاب دهنده دیدگاه مخاطبان جوانش است ، این هفته به موضوع بستن دفتر طالبان در قطر اشاره دارد و چکیده دیدگاه مخاطبین را این گونه جمع بندی کرده است که بسته شدن این دفتر هیچ تاثیری بر روند صلح حکومت با طالبان ندارد.

  *آرمان سادات
  سرمقاله این هفته نامه در شماره آخرعنوان « پشت صحنه نشست سام ؛ آیا فساد کاهش یافته است ؟! » دارد .
  در این سرمقاله آمده است : در هر صورت کارنامه عملکردی دولت وحدت ملی افغانستان از سوی سران سام – نشست مشترک حسابدهی متقابل دولت افغانستان و دولت های جهانی کمک کننده به این کشور – مهر تایید خورد و آنها پذیرفتند که افغانستان به وعده های یکسال قبل خود در بروکسل مبنی بر اعمال اصلاحات در ساختار حاکمیت عمل کرده است.
  این مقاله در ادامه می افزاید که سوالی در افکار عمومی مطرح است مبنی بر این که آیا فساد در معنای واقعی کم شده است؟ آیا حکومت افغانستان توانسته است به تمام وعده های خود عمل کند ؟ یا اینکه گزارش های غیر واقعی به سران سام ارایه و رضایت آنها جلب شده است؟
  نویسنده سرمقاله سوال کرده است آیا نمایندگان سام تا این اندازه می توانند خوش باور باشند ؟ یا در پشت صحنه خبری است ؟
  مقاله تاکید دارد مردم افغانستان از تداوم کمک های جهانی خشنود هستند اما این که این دولت ها تنها به گزارش ایران ویج به نقل از دولتمردان اکتفا کنند قابل قبول نیست و باید سران کشورهای کمک کننده ، راستی آزمایی گزارش های دریافتی را از دولت با متن جامعه و حقیقت های پنهان و آشکار جامعه افغانستان سنجش کنند زیرا در حال حاضر واقعیت جامعه افغانستان با گزارش های دولت وحدت ملی فرسخ ها فاصله دارد.

  *پرسش
  این دو هفته نامه در مقاله اصلی خود نوشته است که مردم افغانستان نسبت به هر ملت دیگری طعم تلخ استبداد و خودکامگی را چشیده اند و دیگر اجازه نمی دهند که یک مشت آدم خود کامه و قبیله اندیش افغانستان را به بحران و نابودی سوق دهند و فاتحه دموکراسی را برای آخرین بار در این ظلمت کده بخوانند.
  این مطلب تاکید دارد مردم سالاری در یک جامعه با حضور پر شور مردم در پای صندوق های رای معنا می یابد اما گام دوم این است که رای و خواست مردم به سخره گرفته نشود.
  در افغانستان بیش از ۵۰۰ نشریه مختلف در شهرکابل و استان های این کشور منتشر می شود که سهم کابل پایتخت افغانستان از این تعداد ۹۰ درصد است.
  نشریات موجود را می توان به نشریات دولتی ؛ نشریات گروهی ؛ نشریات سازمان ها و احزاب ؛ نشریات سازمان های امدادگر داخلی ؛ نشریات سازمان های امدادگر خارجی ؛ نشریات نمایندگی های سازمان ملل متحد ؛ نشریات نهادهای مدنی ؛ نشریات آزاد که به وسیله رورنامه نگاران مستقل به چاپ می رسند دسته بندی کرد.
  *آساق*۱۱۰۴* ۱۳۲۴// انتشار دهنده: فردین پازوکی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.