• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » همسویی منتقدان با سیاست های خصمانه ضد ایرانی
  کد خبر : 2052470

  همسویی منتقدان با سیاست های خصمانه ضد ایرانی

  همسویی منتقدان با سیاست های خصمانه ضد ایرانیReviewed by on Oct 12Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، در کنار درشت گویی ها و بدعهدی های امریکایی ها درباره خروج از برجام، منتقدان و مخالفان داخلی برجام نیز بیکار ننشسته اند و از هر هجمه و تخریبی…

  همسویی منتقدان با سیاست های خصمانه ضد ایرانیReviewed by on Oct 12Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، در کنار درشت گویی ها و بدعهدی های امریکایی ها درباره خروج از برجام، منتقدان و مخالفان داخلی برجام نیز بیکار ننشسته اند و از هر هجمه و تخریبی علیه دولتمردان، سیاست ها و عملکرد دولت استفاده می کنند. مخالف خوانی ها البته نه معطوف به چند هفته اخیر که از نخستین روزهای دولت یازدهم آغاز شده و رسانه های منتقد و مخالف دولت در پوشش نقد هر روز سناریویی تازه را علیه دولت ارائه می کنند که نه محدود به سیاست ها و عملکرد دولت که تخریب وجهه شخصیت ها و مقام های سیاسی را نیز نشانه گرفته اند.
  در روزهای اخیر نیز با توجه به اظهارات تند ترامپ مبنی بر خروج از برجام و موضع گیری مقام های ایرانی در این خصوص؛ رسانه های منتقد و مخالف داخلی در ادامه فضاسازی های خود علیه دولت، اظهارنظر دولتمردان را از نخستین روزهای توافق هسته ای تاکنون دستاویزی برای اعمال هجمه های بیشتر به دولت قرار داده اند.
  تخریب گری های منتقد نمایان به برجام و توافق هسته ای منحصر نبوده است بلکه آنها بی توجه به آرامش و ثبات به وجود آمده در اقتصاد و بازار و تغییر وجهه مثبت ایران در عرصه جهانی و بین المللی؛ یک روز دولت را به بی توجهی به معیشت مردم متهم می کنند و روزی دیگر آمارهای غیر واقعی و سند سازی را به دولت نسبت می دهند، گاه از قرار دادهای کاغذی سخن می رانند و گاهی دیگر سیاست خارجی دولت را در تقابل با منافع ملی معرفی می کنند؛ «دستاورد تقریبا هیچ برجام این بار از زبان ظریف»، «برجام در بن‌بست، اقتصاد در رکود»، «دولت مشغول حاشیه‌سازی»و… مصداق هایی از مخالف گویی هایی است که این روزها در پوشش نقد علیه دولت در خط خبری منتقدان و مخالفان دولت دنبال می شود. رویکرد آنها این پرسش را ایجاد می کند آیا آنها که مدعی دفاع از ارزش های ملی هستند، منافع ملی و مصلحت اندیشی سیاسی را در دایره ارزش های خود نمی دانند؟ آیا کسانی که پیوسته در تخاصم با دولت و منافع ملی عمل می کنند، به همسویی رویه خود با مخالفان خارجی ایران و برجام آگاهی دارند؟

  در همین زمینه گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا در گفت و گو با «داریوش قنبری» فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری به واکاوی این مساله پرداخته است. به گفته قنبری؛این نگرانی وجود دارد که منافع ملی از طرف طیف تندرو و افراطی به چالش کشیده شود و عملا هدفی که آمریکایی ها به دنبال آن هستند توسط تندروهای داخلی در کشور حاصل شود.

  **ایرنا: با توجه به رویه ای تخریبگرانه ای که در چندسال اخیر از سوی منتقدان دولت صورت گرفته است، به نظر شما چرا آنها به جای نقد منصفانه به تخریب و سناریو سازی علیه دولت اقدام می کنند؟
  **قنبری: انتقاد به دولت موضوعی نیست که تازگی داشته باشد و از ابتدای دولتِ آقای روحانی در سال ۹۲، هجمه های مخالفان به ایشان شروع شد و هنوز ادامه دارد. این هجمه ها در برخی مقاطع زمانی فروکش کرده و در مقاطعی دیگر شدت یافته است. بعد از انتخابات و تحت تاثیر مشارکت وسیع مردم و اقبال مردمی به انتخاب دوباره آقای روحانی، مقدار مخالفت ها فروکش کرد. هم اکنون افزایش دوباره مخالفت ها علیه دولت را شاهد هستیم مخالفت ها هم به صورت تخریب دولت است و دلیل آن به عصبانیت طیف های مختلف جریان اصولگرا از اقبال مردمی به انتخاب دوباره آقای روحانی و ناکامی آنها در این انتخابات باز می گردد.

  **ایرنا: شما به ناکامی جریان مخالف دولت در انتخابات اردیبهشت ۹۶ به عنوان دلیلی برای تشدید هجمه ها به دولت اشاره کردید، چرا جریان مخالف دولت با وجود اقبال گسترده مردمی که به تداوم انتخاب دوباره روحانی، همچنان بر مخالفت با دولت پافشاری می کند؟
  **قنبری: رای بالای مردم به آقای روحانی نشان داد که استراتژی آنها موفقیتی کسب نکرده است. با وجود هجمه ها و تخریب هایی که جریان مخالف علیه دولت به کار گرفت، این جریان نه تنها نتیجه نگرفت بلکه به حاشیه نیز رفت.الان هم در مجموع هجمه هایی که صورت می گیرد به نوعی جنبه انتقاد از رای مردم دارد به جایی نخواهد رسید و بهتر است که مخالفان دولت راهی عقلانی را برای رقابت در پیش بگیرند.

  **ایرنا: با توجه به اظهارات تند رییس جمهوری آمریکا درباره خروج از برجام، خط خبری منتقدان و مخالفان دولت این گونه برداشت می شود که گویا این موضوع بهانه ای برای تشدید انتقادهای آنها به دولت و برجام شده است، شما این مساله را چگونه ارزیابی می کنید؟
  **قنبری: فقط در این برهه نیست که چنین رفتارهایی را از مخالفان دولت شاهد هستیم زمانی که برجام به نتیجه رسید نیز چنین برخوردهای تخریبگرانه ای از مخالفان دولت صورت گرفت که همسویی مخالفان و تخریب گران دولت را با اسرائیل و عربستان سعودی نشان می داد الان هم می بینیم که برخی از مخالفت ترامپ با برجام برای به چالش کشیدن برجام سوء استفاده و طوری برخورد می کنند که گویا برای ضربه زدن به سیاست خارجی آقای روحانی با آمریکایی همسو شده اند به بیانی دیگر باید بگویم که مخالفان داخلی طوری به برجام حمله می کنند. دلیل چنین رویه ای از منتقدان دولت اعم از اینکه از ناآگاهی باشد یا انتقام و تخاصم با دولت، اقداماتی است که ار آن همسویی با سیاست های کاخ سفید برداشت می شود.

  **ایرنا: انگ زدن و اتهام زنی به دولت از سیاست ها و دستاوردهای دولت عبور کرده و به تخریب شخصیت های و مقام های دولتی کشیده شده است، چرا به جای نقد سازنده ما شاهد چنین رویه ای از تخریب دولت و جریان حامی آن را شاهد هستیم؟
  **قنبری: شواهد و قراین موجود از سال ۹۲ تاکنون نشان می دهد که منتقدان وقتی از یک استراتژی ناامید می شوند، روش ها و استراتژی های دیگری را برای تخریب دولت در پیش می گیرند، منتقدان به نام دفاع از ارزش ها دستاوردها وسیاست های دولت را زیر سوال می برند در حالی که آنچه که از مخالفان دولت به نام دفاع از ارزش ها می بینیم نه ارزش ها، که عناد با منافع ملی و خواسته های ملت است.در واقع تداوم این رویه از سوی منتقدان به بدنامی آنها در جامعه و افکار عمومی منجر شده و باعث شده است که این جریان جایی میان مردم نداشته باشند.امیدواریم منتقدان و مخالفان دولت از همسویی با دشمنان کشور به نام دفاع از ارزش ها دست بردارند و منافع ملی را جزو ارزش ها در نظر بگیرند که مردم نیز آنها را باور داشته باشند.

  **ایرنا: هم اکنون شاهد برخی بگومگوها میان شخصیت های سیاسی کشور و در انتقاد از مجموعه دولت هستیم، به نظر شما دولت در برابر چنین امری، چه راهبردی باید در پیش گیرد؟
  **قنبری: در جواب انتقاداتی که از یک مجموعه می شود، از آنجا که انتقاد یک قوه از قوه یا یک دستگاه از دستگاه دیگر نیست، پاسخ انتقادها بایستی از جنس انتقادی باشد که ار آن فرد یا قوه صورت گرفته است. مثلا اگر گفته می شود که آن فرد به وظایف خود عمل نکرده است باید در خصوص آن وظایف صحبت کند نه اینکه به قوه دیگر حمله کند. قوا در کشور رقیب نیستند و باید با همدیگر همکاری داشته باشند تا امورات کشور پیش برود. جایی که بحثی صورت می گیرد که به پاسخگویی نیاز دارد، پاسخ باید همجنس آن موضوع مطرح شده باشد و در مجموع از پرداختن به مسائلی که جنبه تقابل بین قوا و دستگاه ها دارد پرهیز شود، زیرا به ضرر کشور و نظام است. تقابل نیروها باید در مجموع به نقع کشور نخواهد بود.

  **ایرنا: مخالف خوانی هایی علیه دولت و به ویژه برجام در فضای رسانه های منتقد همچنان ادامه دارد و منتقدان نیز ادعا می کنند که این نوع برخوردها نه از سر سوگیری های جناحی که برای دفاع از ارزش های ملی است، نظر شما در این باره چیست؟
  **قنبری: تحت تاثیر یک سری مسائل و دسته بندی های جناحی که در کشور وجود دارد ما شاهد رفتارهایی هستیم که به نظام و منافع کشور ضربه می زند و در حوزه منافع ملی و سیاست خارجی، نگاه های جناحی می تواند سم باشد در شرایطی که کشور در وضعیتی قرار دارد که آمریکایی ها به دنبال بدعهدی هستند و می خواهند توافقات اساسی با ملت ایران را نادیده بگیرند، همسویی با آمریکایی ها، زیر سوال بردن منافع ملی است، و مخالفت با دولت چیزی جز همراهی با آمریکایی نیست و باید به دنبال این باشیم که مسائل جناحی، منافع ملی را تحت تاثیر قرار ندهد. متاسفانه در داخل کشور طیفی که از ابتدا در تقابل با برجام قرار گرفته مخالفت خود را با برجام بیشتر کرده و اگر این رویه ادامه یابد ممکن است به وضعیتی منجر شود که ما را به وضعیت سابق یعنی تحریم های شورای امنیت برگرداند. نادیده گرفتن برجام و دستاوردهای دولت به ویژه در حوزه سیاست خارجی برای ما ممکن نیست زیرا برجام و سیاست خارجی دولت در راستای تداوم حضور ایران در عرصه بین المللی است. و نباید گروهی در داخل تقابل با برجام را به خاطر منافع جناحی در پیش گیرند.

  پژوهشم**۳۰۵۰**۱۶۰۱**خبرنگار: فاطمه دوله ** انتشار: شهناز حسنی
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.