• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » توهم آمریکایی از نوع آرامش قبل از توفان
  کد خبر : 2052200

  توهم آمریکایی از نوع آرامش قبل از توفان

  توهم آمریکایی از نوع آرامش قبل از توفانReviewed by on Oct 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، رییس جمهوری آمریکا که در دو دوره گذشته علی رغم میل و با وجود شعارهای تند دوران مبارزات انتخاباتی، نتوانست بهانه ای برای پاره کردن توافق هسته ای پیدا کند…

  توهم آمریکایی از نوع آرامش قبل از توفانReviewed by on Oct 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، رییس جمهوری آمریکا که در دو دوره گذشته علی رغم میل و با وجود شعارهای تند دوران مبارزات انتخاباتی، نتوانست بهانه ای برای پاره کردن توافق هسته ای پیدا کند و ناچار به تایید پایبندی تهران به برجام شد، این بار در آستانه روزهای سومین دوره ۹۰ روزه اعلام نظر درباره برجام، با عباراتی مبهم و موهوم از آرامش قبل از توفان سخن گفته است؛ موضوعی که محور نخست گزارش های روزنامه های چاپ امروز چهارشنبه ۱۹ مهرماه قرار گرفت.
  تحلیل ها در مورد تصمیم گیری ترامپ، تعلیق همه پرسی استقلال کاتالونیا و دفاع تمام قد دولت ا سپاه از دیگر محورهای خبری-تحلیلی روزنامه های امروز بود.

  **تصمیمی با رنگ و بوی انزوای آمریکا
  پنجشنبه ۲۰ مهرماه برابر است با دوازدهمین روز از ماه اکتبر، تاریخی که گفته می‌شود «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا، قرار است در آن تصمیم خود درباره سیاست جامع آمریکا در قبال برنامه اتمی ایران را اعلام کند؛ موضوعی که در خبرها و تحلیل های روزنامه های امروز برجسته بود.
  روزنامه «اعتماد» با عنوان قرار دادن «۴۸ ساعت تا انزوا» به سراغ تصمیم گیری نهایی رییس جمهوری آمریکا درباره برجام رفت و نوشت: جهان برای جنون مردی که جاهل‌وار بر مسند قدرت در کاخ سفید تکیه زده آماده می‌شود. پنجشنبه به وقت واشنگتن برابر است با دوازدهمین روز از ماه اکتبر، تاریخی که گفته می‌شود دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده در آن تصمیم به تعویق افتاده خود درباره سیاست جامع دولتش در قبال ایران را اعلام می‌کند.
  به نوشته اعتماد، مرد مونارنجی یا تصمیمی را که تاکنون دو بار اتخاذ کرده تکرار و پایبندی ایران به توافق را تایید می‌کند یا در تقابل با جهان قرار می‌گیرد.
  روزنامه «جمهوری اسلامی» هم از «افزایش هشدارها به ترامپ در آستانه اعلام نظر درخصوص برجام» خبر داد و نوشت: هر چه به زمان اعلام نظر کاخ سفید درخصوص تایید پایبندی ایران به برجام برای یک دوره ۹۰ روزه دیگر نزدیکتر می‌شویم، هشدارهای مقام‌ها و چهره‌های سرشناس سیاسی جهان به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده در خصوص خروج احتمالی از برجام بیشتر می‌شود.
  روزنامه «فرهیختگان» هم «تهاجم روانی» را عنوان نخست قرار داد و نوشت: پس از حدود ۱۰ ماه از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جنجالی آمریکا ظاهرا به یک راهبرد برای مقابله با ایران رسیده اما اینکه چقدر این راهبرد واقعی است یا همچون بسیاری از اقدامات او صرفا جنبه تبلیغاتی داشته باشد محل سوال است.
  روزنامه های منتقد دولت هم در گزارش هایی به برجسته سازی تصمیم گیری برجامی ترامپ پرداختند.
  روزنامه «جوان» زیر عنوان نخست «مقابله گام به گام تا بازگشت به برجام صفر» نوشت: رئیس‌جمهور امریکا دیروز وزرای دفاع و خارجه خود را به کاخ سفید فراخواند تا پیش از علنی کردن تصمیم خود درباره توافق هسته‌ای با ایران، با آنها مشورت‌های دقیقه نودی انجام دهد. موازی با آماده شدن ترامپ برای اعلام موضع، منابع مطلع در تهران از برگزاری جلسات در بالا‌ترین سطوح سیاسی و امنیتی برای تصمیم‌گیری درباره واکنش به موضع رئیس‌جمهور امریکا خبر می‌دهند.
  به نوشته جوان، کارشناسان سناریوهای مختلفی درباره تصمیم دونالد‌ترامپ به تصویر می‌کشند و می‌گویند که تهران متناسب با هرکدام از این سناریوها، تصمیم‌های متفاوتی اتخاذ می‌کند. دامنه این واکنش‌ها از «بازگشت به نقطه صفر(توقف اجرای تعهدات)‌» تا «توقف جزئی اجرای تعهدات» و مکانیسم‌های درون برجامی متغیر است.

  **تحلیل روزنامه ها از تصمیم گیری برجامی ترامپ
  موضوع تصمیم گیری رییس جمهوری آمریکا درباره برنامه اتمی ایران در میان تحلیل های روزنام های امروز هم نقش برجسته ای داشت.
  در همین راستا، روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان «استمرار سیاست نظم‌گریزی امریکای ترامپ» هم آورد: اعلام نظر ترامپ فاقد کمترین ارزش حقوقی است زیرا در برجام اساسا چنین حقی برای رییس‌جمهوری امریکا تعریف و تعیین نشده تا درباره پایبندی کشورمان در قبال توافق هسته‌ای اعلام نظر کند و برای برجام نسخه بپیچد. اعلام نظر ترامپ یک موضوع داخلی فیمابین کاخ سفید و کنگره است و تعهدی برای دیگر طرف‌های برجام ایجاد نمی‌کند.
  بنابر این یادداشت، با توجه به ضدیت واضح و آشکار ترامپ با نهادها و ترتیبات بین‌المللی، مخالفت‌های وی با مقررات و معاهدات و توافقات جهانی زیر پاگذاشتن بسیاری از مفاد حقوق و تعهدات بین‌المللی، سیاست‌های جنگ‌افروزانه و ستیزه‌جویانه در قبال کشورهای مستقل دنیا از کره شمالی گرفته تا ونزوئلا و ادبیات خارج از عرف دیپلماتیک وی در قالب توییت‌ها و سخنرانی‌هایش از جمله سخنان سراسر خصمانه علیه کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد؛ بخش اعظم افکارعمومی دنیا و جمع کثیری از مقامات و رهبران کشورهای دنیا، حتی در جهان غرب و در میان دوستان و متحدین غربی و اروپایی امریکا کوچک‌ترین همراهی و همبستگی با ترامپ را از خود نشان نمی‌دهند.
  در سرمقاله روزنامه «ابتکار» با عنوان «شمشیر کُند در دست زنگی مست» به قلم «سیدعلی محقق» هم می خوانیم: رئیس جمهور عجیب و غریب و نامتعادل آمریکا شمشیر را برای برجام از رو کشیده است. به نظر می رسد در شرایط جدید و با در نظر گرفتن تمامی احتمالات، آنچه که شمشیر آخته زنگی مست کاخ سفید را کُند می کند اولا اتحاد داخلی و واندادن مدبرانه همه ارکان کشور در تقابل با تهدید پیش رو و ثانیا تداوم اعتماد جامعه جهانی به ایران و انزوای کاخ سفید در خصوص این مساله است. لذا مهم ترین وظیفه حاکمیت از یک سو این است که با استفاده از قابلیت ها و ابزارهای دیپلماسی، سایر اعضای ۵+۱، نهادهای بین المللی و شخصیت‌های حقوقی موثر را همچنان با برجام و ایران همراه نگه داریم. به موازات این رویکرد دیگر وظیفه دستگاه دیپلماسی و همچنین سایر بخش های امنیتی و دفاعی کشور طبعا و حتما ایستادگی با تدبیر و عقلانی در مقابل هوچی گری آمریکایی ها و به کارگیری همه ابزارهای دیپلماسی عمومی برای دفاع و صیانت از عزت ملت ایران با در نظرگرفتن مصالح کلان اقتصادی و امنیتی کشور است.
  «برجام و ترفند ترامپ» هم عنوان یادداشتی از «فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل بین‌الملل بود که در روزنامه «آرمان» منتشر شد. به قلم این نویسنده، مدت‌هاست در تحلیل‌ها و خبرها به گوش می‌رسد که ترامپ می‌خواهد مسئولیت اعلام پابندی ایران به برجام را به کنگره واگذار کند، اما به راستی چرا ترامپ قصد چنین اقدامی دارد؟ بر این اساس باید اذعان داشت ترامپ با این اقدام می‌خواهد که از تعهد و وعده خود به مردم آمریکا مبنی بر لغو برجام در کارزار انتخاباتی فرار کند. زیرا او در آن زمان به شدت به برجام حمله کرد و اظهار کرد که برجام قراردادی زیان‌آور برای آمریکاست و توافق هسته‌ای یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخی ایالات متحده است. ‌درحالی که دونالد ترامپ حتی در آن زمان هم نمی‌دانست برجام چیست، اصول قرارداد بین‌المللی کدام است و سیستم داخلی آمریکا در قبال توافق باید چگونه عمل کند.
  روزنامه «شرق» هم در سرمقاله ای با عنوان «با ترامپ همراه نشویم» به قلم «صادق زیبا کلام» استاد دانشگاه آورد: عقل سلیم و منافع ملی می‌گویند تحت هیچ شرایطی نباید بهانه به دست تندروها در کنگره و سنای آمریکا داده شود تا بتوانند چرخ را به عقب بازگردانند و شرایط سال‌های ۸۸ تا ۹۲ را بازتولید کنند. ضرب‌المثلی در زبان انگلیسی هست که برای لزوم احتیاط موتورسواران به کار برده می‌شود؛ «وقتی برای یک موتورسوار تصادف اتفاق می‌افتد، موتور نیست که دچار خونریزی می‌شود».
  روزنامه «ایران» هم در ستون «اول دفتر» یادداشتی با عنوان «همصدایی تاریخی جهان با ایران» منتشر کرد که در این یادداشت درباره چرایی همنوایی جهانی در حمایت از برجام آمده است: در وهله اول باید این دستاورد را هدیه شخصی آقای ترامپ تلقی کرد. رفتارهای رئیس جمهوری امریکا در امر سیاست و حکومت چنان نامتعارف و غیرحرفه‌ای است که نه فقط اروپایی‌ها و نه فقط دموکرات‌ها در داخل امریکا، بلکه بسیاری از سران جمهوریخواه را به مقاومت در برابر او وا داشته است. علت دوم را باید در تغییر چهره ایران در جهان جست‌وجو کرد. به عبارت دیگر، بخش عمده‌ای از این همراهی جهانی بویژه حمایت اروپایی‌ها از ایران و برجام، ناشی از سیاست خارجی دولت و دستاورد تلاش‌های دولت یازدهم برای ترسیم چهره‌ای معتدل و منطقی از ایران در جهان است. از سوی دیگر، اروپا امروز از توافقی دفاع می‌کند که خود دو سال و نیم تمام انرژی بسیاری را صرف کسب آن کرده است.

  **تعلیق همه پرسی استقلال کاتالان ها تا اطلاع ثانوی
  «کارلوس پوجدمون» رییس دولت خودمختار کاتالونیا در اسپانیا که دیروز به منظور تعیین تکلیف همه‌پرسی استقلال از این کشور در پارلمان این منطقه سخنرانی می‌کرد، در نهایت از نمایندگان خواست تا نتیجه همه‌پرسی را معلق کنند تا فرصت مذاکرات بیشتر با دولت مرکزی اسپانیا فراهم شود.
  روزنامه «ابتکار» با اشاره به «تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال برای ادامه مذاکرات با مادرید»، نوشت: در این سخنرانی که با حضور هزاران نفر از مردم کاتالونیا در خارج از پارلمان همراه بود، پوجدمون با درخواست از مردم برای ایستادگی بر خواسته‌های خود، تاکید کرد که ما علیه اسپانیا نیستیم و تنها قصد ما نوعی تفاهم و همکاری بهتر با دولت مرکزی در مادرید است. رئیس دولت کاتالونیا در حالی در آغاز سخنرانی خود با حرارت سخنرانی می‌کرد که بسیاری از منابع خبری از احتمال اعلام استقلال منطقه کاتالونیا توسط وی صحبت کرده بودند.
  در ادامه گزارش ابتکار می خوانیم: در خصوص نفس برگزاری همه‌پرسی در کاتالونیا، تحلیل‌گران دو دیدگاه متفاوت را مطرح می‌کنند. نخست دیدگاه قائل بر آن است که منطقه کاتالونیا ثروتمندترین نقطه اسپانیا بوده که حجم بالایی از تولید ناخالص داخلی این کشور به این منطقه تعلق دارد و کاتالان‌ها قصد دارند با استفاده از این فرصت به استقلال دست یابند؛ اما در همین راستا، فشار دولت اسپانیا و همچنین تهدید سران اروپا مبنی بر عدم شناسایی استقلال کاتالونیا سبب عقب‌نشینی پوجدمون از اعلام استقلال بوده است. از سوی دیگر عده‌ای نیز معتقدند که این همه‌پرسی اهرم فشاری بر روی دولت مرکزی اسپانیا بوده تا از این طریق مساله مالیات‌های داخلی و اخذ اختیارات بیشتر توسط مقامات محلی کاتالونیا تضمین شود و با رای بالای ۹۰ درصد به این همه‌پرسی اکنون این مشروعیت برای مقامات کاتالونیا بیش از پیش فراهم شده است تا با قدرت بر سر میز مذاکره حاضر شوند.
  روزنامه «قانون» هم زیر عنوان «کاتالان ها در برزخ استقلال» آورد: گویا پشت پرده، چانه زنی های سیاسی آغاز شده و پوجدمون، چاره را در این دیده که دست‌کم تا ابتدای سال ۲۰۱۸ همه چیز معلق بماند. هر چند که پوجدمون، اعلام کرد نتیجه همه پرسی، تکلیف همه را برای استقلال منطقه کاتالونیا، معلوم کرده است!
  روزنامه «جهان صنعت» هم در گزارشی درباره تبعات احتمالی این جدایی برای کاتالونیا آورد: اسپانیا چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو را دارد و تحولات کاتالونیا می‌تواند تاثیر زیادی بر اوضاع اقتصادی این کشور و سایر کشورهای عضو یورو داشته باشد. کاتالونیا بخش مهمی از درآمدهای مالیاتی اسپانیا را تشکیل می‌دهد و شرکت‌های بزرگ داروسازی و خودروسازی در این منطقه فعالیت دارند. تعداد شرکت‌هایی که در حال خروج از کاتالونیا و انتقال دفاتر خود به سایر شهرهای اسپانیا هستند، رو به افزایش‌اند. چند شرکت بزرگ ساختمانی و بانک و موسسه مالی و سرمایه‌گذاری نیز تهدید کرده‌اند که در صورت اعلام استقلال از کاتالونیا خارج خواهند شد. برخی از ساکنان کاتالونیا در حال انتقال سپرده‌های بانکی خود به سایر موسسات مالی و بانکی در شهرهای دیگر اسپانیا هستند. مردم کاتالونیا که به شدت نگران تبعات سیاسی و اقتصادی استقلال این منطقه از اسپانیا هستند، سپرده‌های بانکی خود را به سایر حساب‌ها در بانک‌های شهرهای دیگر اسپانیا منتقل کرده‌اند.

  **دفاع تمام قد دولت از سپاه
  «محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت دوازدهم در نشست هفتگی با اصحاب رسانه، موضع دولت در باره قراردادن سپاه پاسداران توسط آمریکا در زمره گروه‌های تروریستی، را روشن عنوان کرد و سپاه را یکی از مولفه های قدرت و دفاع ملت بعد از انقلاب خواند.
  در همین راستا، روزنامه «اطلاعات» نوشت: سخنگوی دولت، سپاه را یکی از مولفه‌های قدرت و دفاع ملت بعد از انقلاب خواند و تصریح کرد که جهان باید با واقع‌بینی مقابله سپاه با تهاجم تروریستی داعش را تائید کند.
  به گزارش ایران ویج به نقل از این روزنامه، نوبخت تاکید کرد: سپاه مدافع ملت و مهاجم برضد‌تروریست‌هاست،پس‌اگر آمریکا چنین واکنشی را در برابر سپاه داشته باشد ،خودش مثل داعشی‌ها می شود که همین مواضع را نسبت به سپاه دارند.
  روزنامه «کیهان» هم «دفاع یکپارچه دولت از سپاه در مقابل گستاخی آمریکا» را عنوان قرار داد. به نوشته این روزنامه، نوبخت با بیان اینکه سپاه از بعد از انقلاب فعالیت‌های خود را آغاز کرده است، تصریح کرد: این ارگان همچنان مورد احترام است و مردم شجاعت سپاه در دفاع از کشور و مردم را فراموش نمی‌کنند و مردم جهان باید واقع‌بینانه دفاع سپاه در برابر تهاجم تروریست‌ها به ویژه داعش را تائید کنند که می‌کنند. اگر آمریکا بخواهد سپاه را در لیست تروریست‌ها قرار دهد، خود را در صف تروریست‌ها قرار‌داده است چرا که سپاه با تروریست‌ها مقابله کرده است و هرکس که در مقابل سپاه باشد هم ‌موضع با تروریست‌ها می‌شود.
  به گزارش ایران ویج به نقل از این روزنامه، سخنگوی دولت با بیان اینکه نه تنها مردم ایران بلکه جهان هم باید به جهت مبارزه سپاه با تروریست‌ها قدردان آنها باشند، تصریح کرد: ما همواره به وجود سپاه مباهات می‌کنیم و قوت سپاه را قوت نظام می‌دانیم.

  پژوهشم**۹۲۹۴** ۱۶۰۱**تنظیم: فاطمه دهقان نیری**انتشار: شهناز حسنی
  ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.