• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » نظام ارجاع در کشور نیازمند فرهنگ سازی است
  کد خبر : 2052180

  نظام ارجاع در کشور نیازمند فرهنگ سازی است

  نظام ارجاع در کشور نیازمند فرهنگ سازی استReviewed by on Oct 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از سازمان بیمه سلامت ایران ، حنان حاج محمودی درباره ضرورت توجه به کنترل هزینه ها و اصلاح نظام پرداخت در طرح تحول سلامت ، افزود: مهم ترین زیر ساخت نظام ارجاع بخش…

  نظام ارجاع در کشور نیازمند فرهنگ سازی استReviewed by on Oct 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز چهارشنبه ایرنا از سازمان بیمه سلامت ایران ، حنان حاج محمودی درباره ضرورت توجه به کنترل هزینه ها و اصلاح نظام پرداخت در طرح تحول سلامت ، افزود: مهم ترین زیر ساخت نظام ارجاع بخش IT (فناوری اطلاعات ) است که اکنون در استان گلستان در حال آزمایش است.
  مدیر کل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: در نظام ارجاع پیش نیازهای زیادی لازم است و عملا این مساله در پایلوت برخی استان ها از جمله مازندران و فارس ملموس بود که نمی توان نظام ارجاع را یک شبه همگانی کرد.
  حاج محمودی با ذکر مثالی توضیح داد: به عنوان مثال در استان فارس چون مردم به صورت اجباری تحت پوشش نظام ارجاع قرار گرفتند با واکنش هایی مواجه شدیم از جمله اینکه بیمه شدگان فکر می کردند اطلاعات شخصی آنان ممکن است در دسترس همگان قرار بگیرد؛ اما پس از مدتی اعتماد مردم جلب شد و اکثریت بیماران بدون ارجاع به مراکز سطح ۲ مراجعه نکردند و این امر باعث شد که پرداخت از جیب مردم به متخصصین، کاهش پیدا کند.
  وی در تحلیل رشد هزینه های سازمان های بیمه گر گفت: موضوعی که بیشترین تاثیر در رشد هزینه های سازمان های بیمه گر را دارد بحث افزایش تعرفه های خدمات تشخیصی درمانی است.
  این مقام مسئول در سازمان بیمه سلامت ایران اضافه کرد: فاکتور موثر دیگر در رشد هزینه ها رشد جمعیت بیمه شده بوده است. در راستای اهدافی که برای نظام سلامت طراحی شده است از جمله پوشش بیمه همگانی که مورد تایید و پیگیری سازمان جهانی بهداشت هم هست، باید تعداد بیمه شدگان افزایش می یافت و تمام آحاد جامعه بدون پوشش بیمه ای ، تحت پوشش قرار می گرفتند که طرح پوشش بیمه همگانی در سازمان بیمه سلامت بسیار موفقیت آمیز اجرا شد و تشویق های زیادی نیز از سمت مجامع بین المللی از کشور مان را در پی داشت.
  مدیر کل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران ضمن بیان اینکه طرح تحول سلامت اگر چه باعث افزایش هزینه ها شد، لیکن تاثیر بسیار زیادی در کاهش پرداخت از جیب بیماران داشته است، اظهارکرد : کار خوب دیگری که انجام شد بحث هدفمند کردن یارانه ها بود که یارانه های دارو از طریق سازمان های بیمه گر پرداخت شد.
  وی ادامه داد: اگرچه با این اقدام افزایش دسترسی بیمه شدگان، کاهش فرانشیز بستری روستائیان با نظام ارجاع و سایر عوامل موثر رشد زیادی در هزینه های دارویی ملاحظه شد، اما در کلان نظام سلامت این اقدام مورد تایید بوده و یارانه های دارویی بصورت هدفمند در هنگام ارائه خدمت به بیمه شده هزینه شده است ؛ البته لازم است سازمان های بیمه گر نظارت های دارویی خود را در این خصوص افزایش دهند.
  حاج محمودی بخش اعظمی از رشد هزینه ها در بیمه سلامت را مربوط به بازنگری کتاب ارزش نسبی و نظام پرداختFeefor service دانست و افزود : همزمان با طرح یاد شده، ماندگاری پزشکان در بخش دولتی هم اضافه شد و تا سه و نیم برابر هزینه هایمان در بخش بستری افزایش یافت.
  این مقام مسئول در بیمه سلامت ایران خاطر نشان کرد: تجمیع منابع در حقیقت یک بحث ساختاری دارد و سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان تامین اجتماعی بعنوان بزرگ ترین سازمان های بیمه گر در کشور ساختار های متفاوتی دارند. در ساختار این سازمان تامین اجتماعی حق بیمه، درمان و پرداخت مستمری با هم طراحی شده است ولی در سازمان بیمه سلامت تمرکز فقط روی پوشش بیمه درمان است.
  وی یکی از زیر ساخت های نظام ارجاع را تجمیع و تمرکز منابع بیمه های پایه در کشور عنوان کرد و گفت: این امر به راحتی میسر نمی شود و تا زمانی که در پرداختی های پزشکان، هر سازمان بیمه گر به صورت جداگانه اقدام کند شاهد هدر رفت منابع خواهیم بود.
  مدیر کل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران یاد آور شد: از ابتدای سال ۹۶ توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمیته هایی در حوزه درمان، دارو، بهداشت، بیمه گری و فناوری اطلاعات تشکیل و جهت حل مشکل کمبود منابع و کاهش هزینه ها برنامه های میان مدت در کمیته های مذکور طراحی شده است.
  اجتمام**٧٣٢٩ ** ۱۷۷۶
  دریافت خبر: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: لیلا خطیب زاده

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.