• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » ایران در حال گرفتن سهم بیشتری از بازار نفت است
  کد خبر : 2051762

  ایران در حال گرفتن سهم بیشتری از بازار نفت است

  ایران در حال گرفتن سهم بیشتری از بازار نفت استReviewed by on Oct 10Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، ایران و عراق با بهره بردن از فرصت کند شدن روند صادرات نفت عربستان به بازارهای کلیدی ای نظیر چین و هند، صادرات نفت خود را در ماه…

  ایران در حال گرفتن سهم بیشتری از بازار نفت استReviewed by on Oct 10Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، ایران و عراق با بهره بردن از فرصت کند شدن روند صادرات نفت عربستان به بازارهای کلیدی ای نظیر چین و هند، صادرات نفت خود را در ماه سپتامبر افزایش داده اند.

  بر اساس آمارهای رد گیری حرکت کشتی ها، صادرات نفت خام ایران در ماه سپتامبر به ۲.۲۸ میلیون بشکه در روز رسیده که بیشترین رقم از ماه فوریه تاکنون بوده، در حالی که صادرات نفت عراق به بالاترین رقم از ماه دسامبر تاکنون یعنی ۳.۹۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. در همین حال، میسزان صادرات نفت عربستان به ۶.۶۸ میلیون بشکه در روز رسیده که دومین رقم پایین صادرات این کشور در سال جاری میلادی به شمار می رود.

  اقدامات ایران و عراق برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار نشان دهنده میزان تنش های داخلی موجود در درون اوپک است. وزارت انرژی عربستان روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد، شرکت نفتی سعودی آرامکو، در ماه نوامبر، بیشترین کاهش عرضه نفت به مشتریانش در تاریخ را اعمال خواهد کرد.

  ریچارد مالینسون، تحلیلگر نفتی در موسسه انرژی اسپکتس لندن گفت: «ایران و عراق هر دو نهایت استفاده را از این فرصت برده و در جاهایی که خریداران به میزان گذشته از عربستان نفت نمی خرند، نفت خود را جایگزین کرده اند… در طی چند ماه گذشته ما شاهد کاهش صادرات نفت عربستان بوده ایم.» عربستان در تلاش است تا در آستانه عرضه عمومی بخشی از سهام شرکت آرامکو، با کاهش عرضه قیمت نفت را افزایش دهد.

  ایران به ویژه در حال گرفتن سهم بیشتری از بازار نفت چین از دست عربستان است.

  تفاوت میزان واردات نفت چین از ایران و عربستان بر اساس آمارهای گمرکی این کشور به پایین ترین رقم در طی ۸ سال گذشته رسیده است. بر این اساس، عربستان در ماه سپتامبر، روزانه ۸۳۳ هزار بشکه نفت به چین صادر کرد، در حالی که میزان صادرات نفت ایران به این کشور به ۶۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

  رابین میلز، مدیر موسسه مشورتی قمر انرژی در دوبی گفت: «من انتظار دارم در ایران میزان تولید نفت در طی ماه های آینده روند صعودی خود را ادامه دهد و میزان صادرات نیز اندکی افزایش خواهد داشت… پیش بینی من این است که اگر سعودی ها روند کاهش تولید خود را ادامه دهند، آنها (ایرانی ها) به آهستگی سهم بیشتری از بازار را از سعودی ها خواهند گرفت.»

  ایران و عراق باید برای حفظ رشد تولید خود بجنگند. هر دو کشور در توافق کاهش تولید حضور دارند، و در حالی که در تلاش برای افزایش ظرفیت تولید خود هستند، به حداکثر میزان مجاز تولید خود بر اساس توافق کاهش تولید رسیده اند. به گفته مالینسون، تلاش های ایران و عراق برای به دست آوردن سهم بیشتر از بازار، ریسکی را متوجه کاهش تولید های اوپک نخواهد کرد. ایران که همچنان با برخی از محدودیت های دولت آمریکا در زمینه تامین مالی مواجه است، در تلاش برای جذب سرمایه گذاری و تکنولوژی خارجی جهت بالا بردن میزان تولید خود است.

  در صورتی که توافق کاهش تولید تمدید نشده و پایان بیابد، عربستان تولید خود را افزایش خواهد داد و رقم آن را احتمالا به ۱.۷ میلیون بشکه در روز خواهد رساند. اوپک قرار است در ماه نوامبر تشکیل جلسه دهد و در مورد تمدید توافق کاهش تولید که زمان آن در مارس ۲۰۱۸ به اتمام می رسد رایزنی نماید. مالینسون افزود، افزایش تقاضا ممکن است اجازه دهد هنگام توقف اجرای کاهش تولید، جا برای تمام بازیگران در بازار نفت وجود داشته باشد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.