• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » کمپین برنده جایزه صلح نوبل: از آمریکا می خواهیم به برجام پایبند بماند
  کد خبر : 2051697

  کمپین برنده جایزه صلح نوبل: از آمریکا می خواهیم به برجام پایبند بماند

  کمپین برنده جایزه صلح نوبل: از آمریکا می خواهیم به برجام پایبند بماندReviewed by on Oct 10Rating: اعضای کمپین بین المللی امحای سلاح های هسته ای ‘آیکان’ در پی دریافت جایزه صلح نوبل روز دوشنبه با شرکت در یک نشست خبری به همراه اعضای گروه بین المللی زنان حامی صلح و آزادی، به تشریح برنامه…

  کمپین برنده جایزه صلح نوبل: از آمریکا می خواهیم به برجام پایبند بماندReviewed by on Oct 10Rating:

  اعضای کمپین بین المللی امحای سلاح های هسته ای ‘آیکان’ در پی دریافت جایزه صلح نوبل روز دوشنبه با شرکت در یک نشست خبری به همراه اعضای گروه بین المللی زنان حامی صلح و آزادی، به تشریح برنامه ها و مواضع خود در قبال سلاح های هسته ای و امنیت زنان پرداختند.
  خبرنگار ایرنا از بئاتریس فین پرسید با توجه به اخباری که درباره تصمیم دولت آمریکا بر تایید نکردن پایبندی ایران به برجام شنیده می شود، به نظر شما چنین تصمیمی درباره برجام که به گواه جامعه بین المللی قدمی مهم و موثر برای منع گسترش سلاح های هسته ای محسوب می شود، چه تاثیری در اعتبار چنین تلاش هایی خواهد گذاشت و آیا چنین رویکردی موجب ناامیدی سایر کشورها به مشارکت در این تلاش ها نخواهد شد؟
  فین در پاسخ با تایید این که طبق اخبار منتشر شده، دولت آمریکا احتمالا در نظر دارد از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کند بصراحت گفت: آمریکا با چنین تهدید ها و رویکرد هایی سبب تنش های بیشتری خواهد شد که جهان متلاطم و ملتهب امروز به آن ها نیازی ندارد.
  مدیر اجرایی ‘آیکان ‘ با تاکید بر این که چنین اقدامی، تاثیرات منفی زیادی به دنبال خواهد داشت، تاکید کرد تاکنون هیچ مدرکی دال بر عدم پایبندی ایران به این توافقنامه جهانی دیده نشده است و آژانس بین المللی انرژی هسته ای و سایر طرف های این توافقنامه نیز بارها بطور متفق گفته اند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.
  وی تصریح کرد: ما بطور جدی از دولت آمریکا می خواهیم تا برای جلوگیری از هرگونه درگیری یا تنش بیشتر، به تایید پایبندی ایران به برجام ادامه بدهد و به آن پایبند بماند .

  **مقاومت کشورهای هسته ای در برابر محو سلاح
  بئاتریس فین مدیراجرایی این کمپین در تشریح مواضع آن گفت برخلاف تلاش هایی که تاکنون در این جهت صورت گرفته است، نباید انتظار نتایج یک شبه ای را از این کمپین ها داشت.
  وی اضافه کرد طبیعی است نمی توان انتظار داشت دارندگان زرادخانه های نیرومند هسته ای، یک شبه همه زرادخانه های خود را از میان بردارند.
  مدیر اجرایی کمپین بین المللی امحای سلاح های هسته ای ادامه داد به دلیل مقاومت هایی که از سوی کشورهای هسته ای در مقابل این کمپین وجود داشته است، ‘آیکان’ محور اصلی تلاش های خود را به جای تاکید بر مضرات داشتن این سلاح ها، برتبلیغ و نشان دادن مزایای مختلف کنار گذاشتن آن ها متمرکز کرده است.
  فین افزود: الگویی که در این کمپین ها برای زدودن جهان از سلاح های هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد، الگوی تلاش برای مین زدایی در همه کشورها بوده است که در ابتدا مقاومت های شدیدی از سوی بسیاری از کشور ها در مقابل آن صورت می گرفت اما به تدریج بر کشورهای حامی این تلاش ها افزوده شد و همچنان نیز در حال افزایش است.

  **زرادخانه های رژیم صهیونیستی، چالشی بزرگ
  یکی از خبرنگاران با اشاره به تلاش های ‘ آیکان’ در جهت ایجاد منطقه خاورمیانه عاری ازاین سلاح ها، پرسید که با وجود رژیم صهیونیستی و زرادخانه های هسته ای آن در خاورمیانه، هیچ کسی در مورد آن ها حرفی نمی زند، چگونه انتظار به ثمر رسیدن چنین تلاش هایی را دارند؟
  جیم رایت مدیر آسیا و اقیانوسیه این کمپین در پاسخ به این سوال گفت: هدف نهایی این کمپین، هسته ای زدایی جهانی است. بنابراین تلاش های این کمپین، فعالیت های بین المللی است؛ در ۱۰۰ کشور جهان نمایندگانی دارد و تاکنون از همه کشورهای خاور میانه خواسته است تا به مطالبات خود در جهت رسیدن به منطقه ای عاری از این سلاح ها ادامه دهند.
  وی افزود: گرچه ترغیب اسرائیل به عضویت در معاهده منع گسترش یا محو سلاح های هسته ای یک چالش بزرگ محسوب می شود اما تلاش این کمپین در این جهت است که با تقویت این دیدگاه در سطح جهانی، کسانی را که حاضر به قبول چنین رویکردی نیستند، تحت فشار بگذارند و در نهایت وادار به پیروی از این حرکت جهانی بکنند.
  بئاتریس فین هم در این باره گفت: این کمپین به این نتیجه رسیده است، به جای جلوگیری از کشورها برای دسترسی به این سلاح ها، باید این سلاح ها را در چشم جهانیان نا خواستنی و منفور کرد.

  **خلاصی از سلاح های هسته ای، بدون استثنا
  یکی دیگر ازاعضای این نشست در پاسخ به سوالی در رابطه با معاهده عدم گسترش سلاح های هسته ای که به معنی مجوزی برای کشورهای دارای این سلاح ها به حفظ زرادخانه های آن هاست، اظهار کرد: این یک تعبیر نادرست و تعمدی از سوی پنج کشور بزرگ دارنده سلاح های هسته ای در مورد ان پی تی و معاهده خلع سلاح است.
  ری اکسن تصریح کرد: هدف منع گسترش از ابتدای امضای این معاهده، خلاصی کامل از شر این سلاح ها بدون استثنا در مورد کشور خاصی بوده و هست.
  جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۷ به آیکان ( کمپین بین المللی محو سلاح های هسته ای) تعلق گرفته است.
  اروپام-۴-۵۴۱**۱۴۲۹ *شبس *۱۴۸۸ * انتشار دهنده: بهمن بامداد**

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.