• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » سخنگوی دولت عراق: هر تلاشی بیرون از دولت مرکزی برای حل بحران همه پرسی اقلیم بی نتیجه است
  کد خبر : 2051657

  سخنگوی دولت عراق: هر تلاشی بیرون از دولت مرکزی برای حل بحران همه پرسی اقلیم بی نتیجه است

  سخنگوی دولت عراق: هر تلاشی بیرون از دولت مرکزی برای حل بحران همه پرسی اقلیم بی نتیجه استReviewed by on Oct 9Rating: ‘سعد الحدیثی’ روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود که موضع دولت مرکزی عراق حفظ تمامیت ارضی و تضمین حاکمیت ملی بر تمامی اراضی عراق وممانعت از جداشدن اراضی آن و…

  سخنگوی دولت عراق: هر تلاشی بیرون از دولت مرکزی برای حل بحران همه پرسی اقلیم بی نتیجه استReviewed by on Oct 9Rating:

  ‘سعد الحدیثی’ روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود که موضع دولت مرکزی عراق حفظ تمامیت ارضی و تضمین حاکمیت ملی بر تمامی اراضی عراق وممانعت از جداشدن اراضی آن و پایبندی به قانون اساسی است و این موضع ثابت و غیرقابل مذاکره بغداد است.
  وی گفت: بغداد از طریق راهکارهای قانون اساسی و قوانین عادی عراق برای تحقق این امر تلاش می کند.
  سخنگوی دولت عراق افزود که این تدابیر در زمینه های مختلف اقتصادی، بازرگانی، سیاسی و نیز دیپلماتیک است، ما خواهان جنگ نیستیم و علاقه ای هم به تنش آفرینی و روی آوردن به اقدام نظامی نداریم اما در عین حال در برابر هر تلاشی برای جدایی اقلیم کردستان از عراق می ایستیم.
  وی افزود که دولت عراق همچنین به کسی اجازه نمی دهد در مناطق مورد اختلاف تغییرات اداری یا قانونی ایجاد کند این موضوعی است که دولت بر آن اصرار دارد و از روش های قانونی و مشروع برای مقابله با آن تلاش می کند.
  سعد الحدیثی خاطر نشان کرد که سخن از بکارگیری نیروی نظامی (برای وادار کردن رهبران اقلیم کردستان به تعبیت از قانون اساسی) هنوز زود است زیرا هنوز گزینه های دیگری وجود دارد که می توان به آنها روی آورد و تدابیری اتخاذ شده که از جمله آن توقف پروازهای خارجی به و از اقلیم کردستان عراق است.
  وی در خصوص سفر اخیر برخی مسوولان عراق به اربیل گفت که این افراد هر کدام نماینده پست های خود هستند و احتمالا دیدگاه سیاسی خود را منعکس کرده اند و هیچ یک از آنها دیدگاه دولت مرکزی عراق را نمایندگی نمی کند.
  الحدیثی افزود که دولت اقلیم کردستان عراق اگر بنای گفتگو دارد، امری که بغداد نیز بارها پیش از برگزاری همه پرسی درخواست کرده بود، باید به مجموعه ای از اصول ملی که اساس گفتگو و تضمین کننده دستاوردهای مثبت از این گفتگوها است، اعلام پایبندی کند.
  سخنگوی دولت عراق گفت که این اصول ملی شامل، پذیرش اصل وحدت عراق و حاکمیت ملی دولت مرکزی بر تمامی اراضی از جمله مناطق واقع در حوزه اقلیم کردستان عراق و پایبندی به قانون اساسی و احکام دادگاه عالی قانون اساسی است.
  به گفته وی، اجرایی کردن اختیارات و قوانین تعریف شده برای دولت مرکزی عراق از جمله تامین امنیت مرزها مانند گذرگاه های مرزی و تجارت عراق با خارج، از جمله صادرات نفت از جمله اصولی است که باید اربیل آن را بپذیرد و به آن اعلام پایبندی کند تا امکان گفتگو در آینده وجود داشته باشد و هرگونه تلاش و جهت گیری که متناسب با این ارزش ها و اقدامات دولت مرکزی عراق نباشد، دستاوردی به دنبال نخواهد داشت.
  سخنگوی دولت عراق در خصوص اوضاع در کرکوک گفت که کرکوک به عنوان یک استان دارای مناطق مختلفی از جمله شهرستان الحویجه و مناطق نزدیک به آن از جمله بخش های العباسی، الریاض، الرشاد و الزاب است که همه انها تحت تصرف گروه تروریستی داعش قرار داشت و نیروهای مختلف مسلح عراق در روزهای اخیر این مناطق را آزاد کردند.
  وی ادامه داد که مناطق آزاد شده تقریبا نصف مساحت استان کرکوک را شامل می شوند و همه این مناطق زیر سلطه دولت مرکزی عراق قرار دارند ولی مناطق واقع در مرکز استان در حال حاضر مدیریت بومی و دولت محلی دارد.
  سعد الحدیثی افزود که هرگونه کوچ دادن اجباری به خارج از استان را برای هیچ یک از بافت های اجتماعی تشکیل دهنده این استان نمی پذیریم زیرا همه آنها شهروند عراقی هستند و حق دارند با برادری و صلح زندگی کنند.
  خاورم *۴*۳۵۳*۱۷۷۰*۳۸۰**

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.