• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » منابع انسانی محوری‌ترین مسئله کشور است
  کد خبر : 2051543

  منابع انسانی محوری‌ترین مسئله کشور است

  منابع انسانی محوری‌ترین مسئله کشور استReviewed by on Oct 9Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، ابراهیم شیخ در نشست خبری سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در توسعه منابع انسانی، افزود: امیدواریم رسانه‌ها در فراهم کردن خوراک شکل گیری بینش و افکار شهروندان بتوانند ظرفیت‌های مفید و مناسبی…

  منابع انسانی محوری‌ترین مسئله کشور استReviewed by on Oct 9Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، ابراهیم شیخ در نشست خبری سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی با تاکید بر نقش رسانه‌ها در توسعه منابع انسانی، افزود: امیدواریم رسانه‌ها در فراهم کردن خوراک شکل گیری بینش و افکار شهروندان بتوانند ظرفیت‌های مفید و مناسبی را ایجاد کنند.

  وی افزود: سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی در حالی در آبان ماه برگزار خواهد شد که به نظر من مسئله منابع انسانی مهمترین و محوری‌ترین مسئله کشور است.

  وی به مسئله اشتغال اشاره کرد و گفت: البته موضوع اشتغال می‌تواند جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی نیز داشته باشد. اما محور اصلی آن قطعا منابع انسانی خواهد بود. بی‌تردید عرضه اشتغال که به توانمندی نیروی انسانی پرورش یافته در نظامات آموزشی مرتبط می‌شود کاملا موضوعی است در حوزه منابع انسانی که باید به آن توجه جدی داشته باشیم.

  معاون منابع انسانی شهرداری تهران به مقوله مهاجرت نخبگان و ارتباط آن با توسعه منابع انسانی اشاره کرد و افزود: نگهداری نخبگان در کشور موضوع دشواری است و امروز شاهد هستیم که نخبگان تمایل دارند در خارج از کشور ادامه تحصیل و کار داشته باشند که این مقوله از موضوعات منابع انسانی است.

  وی افزود: در هنگامی که وزرای دولت دوازدهم توسط مجلس شورای اسلامی رای اعتماد می‌گرفتند بحث در مورد میانگین سنی اعضای دولت مطرح بود که نشان از یک شکاف سنی در کشور داشت و ضرورت استفاده از جوانان و زنان در جایگاه‌های مدیریتی را بیش از پیش نمایان می‌کرد.

  وی تاکید کرد: سهم اندک سرمایه انسانی در تولید ناخالصی داخلی و بهره وری در محدوده نیروی انسانی در کل کشور مورد بحث قرار می‌گیرد زیرا نحوه شکل گیری سرمایه انسانی است که منجر به ارزش آفرینی می‌شود.

  وی با اشاره به مسائلی همچون مقاوم سازی و پایداری به عنوان مقوله‌هایی که در حوزه منابع انسانی با آنها مواجه هستیم، افزود: امروز ما در مجموعه‌ای از بحران‌ها قرار گرفته‌ایم که محور آن منابع انسانی است لذا باید همه انرژی و تمرکز خود را صرف منابع انسانی کنیم.

  وی تاکید کرد: نهضت منابع انسانی که در کشور ما از حدود یک دهه پیش آغاز شده و با برگزاری کنفرانس توسعه منابع انسانی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است برخورداری از سرمایه انسانی متخصص، توانمند و متعهد به میهن را گوشزد می‌کند که نمونه آن را در صحنه‌های دفاع مقدس شاهد بودیم.

  شیخ ادامه داد: محیط ما بسیار پیچیده شده و این پیچیدگی در سازمان‌های ما نیز وجود دارد. لذا رویکرد سنتی بر منابع انسانی امروز کارآمد نخواهد بود. مسائل پیچیده انسان‌ها و سازمان‌های پیچیده نیازمند ابزارها و الگوهای پیچیده است. لذا باید نگرش خود را به حوزه منابع انسانی تغییر دهیم. خوشبختانه کنفرانس توسعه منابع انسانی توانسته مدیریت حرفه‌ای در حوزه منابع انسانی را ایجاد کند.

  بی تردید در شرایط فعلی باید بستری از منابع انسانی توسعه پیدا کند که اصیل و مردمی باشد. در حقیقت باید برای مردم فکر کنند و در جهت حل مشکلات مردم باشد. قطعا منابع انسانی اصلی از منابعی است که اصالت خود را حفظ می‌کند و تلاش می‌کند در کنار کارمندان قرار بگیرد.

  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مسئله فساد به عنوان یک مسئله مهم کشور اشاره کرد و افزود: امروز مسئله فساد در کشور ما به عنوان یک مسئله مهم و پر اهمیت قلمداد می‌شود. لذا در حوزه منابع انسانی باید به این موضوع نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم. نهایتا اگر در حوزه منابع انسانی شاخص‌های مطرح شده مورد توجه قرار گیرد چنین منابع انسانی مشارکت‌جو و متوازن عمل خواهد کرد و بی تردید ارزش افزا خواهد بود. چنین منابع انسانی مبتنی بر فناوری و تکنولوژی عمل می‌کند و شریک کسب و کار خواهد بود و قطعا می‌تواند پاسخگوی پیچیدگی‌های محیط و سازمان‌های ما باشد. همین دیدگاه نیز در کنفرانس توسعه منابع انسانی دنبال می‌شود.

  معاون منابع انسانی شهرداری تهران به مسئله جانشین پروری و مدیریت استعدادها با تاکید بر نقش زنان و جوانان اشاره کرد و افزود: قطعا جانشین پروری و مدیریت استعدادها با تاکید بر نقش زنان و جوانان از محورهای این کنفرانس خواهد بود و قطعا هر چقدر سرمایه گذاری و فکر برای آینده کشور انجام شود مسئله منابع انسانی مسئله کلیدی آن خواهد بود.

  دبیر کمیته علمی سیزدهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی تاکید کرد: تا کنون بیش از ۷۰ مقاله به دبیرخانه این کنفرانس ارسال شده است و تا پایان مهرماه نیز فرصت برای ارائه مقاله به این کنفرانس وجود خواهد داشت. در خلال برگزاری این کنفرانس برگزاری نمایشگاه‌های حرفه‌ای، پنل‌های تخصصی، ایستگاه نوآوری و برپایی کلینیک مسئله شناسی را خواهیم داشت.

  وی در خصوص بهره گیری از ظرفیت نخبگان ایرانی خارج از کشور در سیزدهمین دوره کنفرانس توسعه منابع انسانی نیز گفت: با سازمان ملی نخبگان مکاتباتی را انجام داده‌ایم تا از نخبگان ایرانی خارج از کشور در این کنفرانس استفاده کنیم.

  شیخ در پاسخ به سوالی در خصوص بهره گیری از فرصت‌های آموزشی پس از برجام، گفت: از فرصت آموزشی در حوزه منابع انسانی پس از برجام متاسفانه علی رغم تلاش‌های انجام شده نتوانستیم بهره کافی بگیریم. امیدواریم بتوانیم در آینده از پتانسیل‌های برجام در حوزه فرصت‌های آموزشی به ویژه در منابع انسانی بتوانیم استفاده کنیم.

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا، محمدعلی محمدی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نیز در این نشست گفت: در دنیا پیچیده‌ترین مدیریت، مدیریت منابع انسانی است. انسان نقش محوری‌اش روز به روز بیشتر می‌شود و راز موفقیت انسان‌ها و کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه بی تردید توسعه منابع انسانی خواهد بود و بیشترین بازدهی سرمایه گذاری نیز در این حوزه وجود دارد.

  وی تاکید کرد: امروز سهم ثروت انسانی از ثروت کشورها توسعه یافته چرا که انسان‌های توسعه یافته سرمایه سازمان‌ها شده‌اند لذا مدیریت آنها نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

  وی ادامه داد: سالهاست که در کشور ما اقتصاد مقاومتی که محور آن انسان است مطرح شده، بی تردید محور اصلی اقتصاد مقاومتی انسان توسعه یافته است. در حقیقت ابتدا انسان‌ها باید قوی شوند تا اقتصاد ما قدرت پیدا کند. لذا باید مدیریت منابع انسانی مورد توجه جدی قرار گیرد.

  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع بهره وری اشاره کرد و افزود: در حوزه بهره وری موضوع اساسی بهره وری انسان‌هاست. از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۵ روند بهره وری در کشور ما علی رغم رشد اقتصادی مثبت روندی منفی داشته است. در حقیقت به جای اینکه بالا برویم پایین آمده‌ایم. در تمام برنامه‌های توسعه‌ای کشور پیش بینی کرده‌ایم که نرخ بیکاری را کاهش دهیم. به گونه‌ای که باید در سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری به ۸ درصد برسد ضمن اینکه نرخ اشتغال ما باید ۳.۸ درصد باشد.

  بر همین اساس و برابر رسالتی که سازمان مدیریت صنعتی بر عهده دارد توسعه ظرفیت مدیریت در کشور که منابع انسانی مهمترین بعد آن است مورد توجه جدی قرار گرفته و برگزاری کنفرانس توسعه منابع انسانی نیز یکی از اقدامات همسو با همین رویکرد است.

  وی در تشریح مقالات و طرح‌های ارسال شده به این همایش ظرف دوره‌های گذشته گفت: ۸۳۵ تجربه و ۳۵۷۵ مقاله به دبیرخانه این همایش ظرف دوره‌های گذشته ارسال شده و بیش از ۶۰۰ تجربه در این کنفرانس‌ها ارائه شده است. همچنین بالغ بر ۱۶ هزار نفر از متخصصان و علاقمندان به حوزه منابع انسانی در این کنفرانس‌ها شرکت کرده‌اند که نتیجه آن ۲۵ هزار نفر ساعت آموزش یادگیری بوده است. ۶۰ درصد از شرکت کنندگان از بخش خصوصی و مابقی از بخش‌های دولتی و وابسته به دولت بوده‌اند. همچنین ۳۰ درصد از شرکت کنندگان از بانوان کشور بوده‌اند.

  وی ادامه داد: سیزدهمین دوره این کنفرانس در روزهای ۱۵ و ۱۶ آبان ماه برگزار می‌شود که روز نخست در محل سازمان مدیریت صنعتی همراه با برگزاری کارگاه‌های تخصصی و ارائه تجارب موفق و ناموفق سازمان‌ها در حوزه توسعه منابع انسانی خواهد بود. روز دوم نیز در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی با ارائه مقالات برتر اجرا خواهد شد.

  وی در تشریح اهداف برگزاری این کنفرانس به توانمندسازی حوزه منابع انسانی کشور اشاره کرد و افزود: در این دوره اهدافی همچون آشنایی متولیان حوزه منابع انسانی با آخرین دستاوردهای ملی و جهانی و ایجاد زمینه‌های لازم برای معرفی سازمان‌ها و چهره‌های برتر حوزه منابع انسانی دنبال خواهند شد.

  انتهای پیا

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.