• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » آمریکا در حال رقابت با روسیه برای سرمایه‌گذاری اقتصادی در آینده سوریه
  کد خبر : 2051152

  آمریکا در حال رقابت با روسیه برای سرمایه‌گذاری اقتصادی در آینده سوریه

  آمریکا در حال رقابت با روسیه برای سرمایه‌گذاری اقتصادی در آینده سوریهReviewed by on Oct 8Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری « النشره» لبنان در یادداشتی با عنوان «دلایل رقابت آمریکا و روسیه بر سر شمال و شرق سوریه» دلایل تقویت کمک‌های نظامی آمریکا به نیروهای…

  آمریکا در حال رقابت با روسیه برای سرمایه‌گذاری اقتصادی در آینده سوریهReviewed by on Oct 8Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری « النشره» لبنان در یادداشتی با عنوان «دلایل رقابت آمریکا و روسیه بر سر شمال و شرق سوریه» دلایل تقویت کمک‌های نظامی آمریکا به نیروهای دموکراتیک سوریه برای پیشروی در شمال و شرق سوریه را برشمرد.

  در این یادداشت آمده است: آنهایی که تصور می‌کنند آمریکایی‌ها عرصه سوریه را برای روسیه و ایران رها کرده‌اند، توهم دارند و یک دلیل آن هم اظهارات تند روسیه درباره نقش نظامی آمریکا در شمال و شرق سوریه علیه ارتش‌های سوریه و روسیه است.

  مسکو همه اطلاعات خود در این خصوص را فاش نکرد او صرفا آمریکایی‌ها را متهم کرد که از پایگاه خود در منطقه مرزی «التنف» به تروریست‌ها برای حمله به نیروهای روسیه و سوریه و متحدانش سفارش می‌کند و یا به هر طریق دیگری در این حملات دست دارد.

  واشنگتن پیش‌تر، خطوط قرمزی برای ممانعت از عبور ارتش سوریه از رود فرات یا پیشروی به سوی المیادین وضع کرده بود اما دمشق و متحدانش به هشدارهای آمریکا اهمیتی نداده و به پیشروی میدانی خود برای رسیدن به دستاوردهایی سریع و منحصر به فرد در شرق سوریه ادامه دادند تا به قلب شهر المیادین برسند که پایگاه اصلی و اتاق عملیات داعش محسوب می‌شود.

  طی ساعات گذشته نشانه‌های رقابت روسیه و آمریکا در خاک سوریه آشکار و علنی شده اما در چارچوب ضوابطی که از زمان توافق جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه محرمانه باقی مانده است.

  دلیل اصلی این مناقشه سیاسی و دیپلماتیک، پیشروی سوری‌ها به سمت مناطقی است که واشنگتن آنها را مناطق خاکستری دانسته و برنامه‌ریزی می‌کند که پس از سرکوب داعش در مناطق مزبور آن را تحت نفوذ نظامی خود بگیرد.

  آمریکا به دنبال تحکیم موجودیت خویش و ایجاد پایگاه نظامی بزرگی در شرق سوریه است تا مانع تک‌روی روسیه و ایران در سرمایه گذاری‌های بزرگ روی ثروت‌های طبیعی موجود در دل خاک شمال و شرق سوریه  شامل فسفات، اورانیوم و غیره شود.

  از نظر آمریکایی‌ها نباید سوریه برای روس‌ها رها شود بدون اینکه آمریکا شراکتی در نفوذ در سوریه داشته باشد و این در درجه نخست در زمره محاسبات اقتصادی بزرگ آمریکا است.

  آمریکایی‌ها در گستره وسیعی از خاک سوریه و نه محدود به پایگاه مرزی التنف حضور دارند آنها در برخی پایگاه‌های نظامی آمریکا مستقر هستند و نیروهای کُرد را تحت پشتیبانی و نظارت کامل خود دارند، کُردهایی که رهبری گروه‌های مسلح از جمله شبه نظامیان عرب عشایر را برعهده دارند که دستمزدهای ماهیانه خوبی هم برای حضور در نبرد با داعش دریافت می‌کنند.

  برخی می‌گویند نیروهای آمریکایی نقش مهم‌تر و کارسازتری را در نبردهای کُردها با تروریست‌ها ایفا می‌کنند و حتی آمریکایی‌ها از طریق جلب دوستی اهالی و عشایر عرب در شمال سوریه به دنبال تحکیم روابط بین این عشایر با فرماندهی نظامی آمریکا هستند.
  اینجاست که تمایل آمریکایی‌ها برای ماندن در سوریه روشن می‌شود به گونه‌ای که تلاش می‌کنند مردم را به دور از آغوش دولت سوریه با امتیازهای مرحله کنونی فریب دهند اما آیا دمشق، مسکو و تهران این تمایل آمریکا را می‌پذیرند؟

  صرف کشمکش سیاسی و رسانه‌ای بین واشنگتن و مسکو و نزاع معلوم الحال بین ایران و آمریکا نشان می‌دهد که تمایل آمریکا مورد پذیرش نیست و به آنها اجازه باقی ماندن در سوریه داده نمی‌شود.

  اما واشنگتن  علاوه بر تصمیم قاطع خود برای ترک نکردن عرصه سوریه می‌خواهد جا پای نفوذ داعش بگذارد بخصوص که حضور آن در سوریه با هدف تسلط بر معادن و ثروت‌های طبیعی سوریه است یعنی در شمال و شرق سوریه مثل منطقه الکُبَر که پایگاه‌های نظامی کنونی آمریکادر آنجا واقع است.

  اما روسیه هرگز از مقاصد آمریکا خشمگین نمی‌شود با وجود اینکه چند ژنرال روس در شکل و زمانی قابل توجه کشته شدند و پیامی از التنف برای محدود کردن تحرکات روسیه محسوب می‌شد، بنابراین مسکو از طریق توافق با سعودی‌ها و امضای توافقنامه‌هایی با آنها رو به جلو حرکت کرد و روی چیزی دست گذاشت که واشنگتن آن را سهم خود می‌دانست پس آیا این امر می‌تواند برگه ها و شراکت‌ها را از بین ببرد.

  این وضعیت به کجا خواهد رسید؟ نه واشنگتن به دنبال رویارویی میدانی با مسکو است و نه روسیه خواهان جنگ با آمریکایی‌هاست اما ۲ گروه از موضع خود کوتاه نخواهند آمد مرحله آتی مرحله شراکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هاست از همین رو هیات اقتصادی روسیه چند روز پیش برای پیشبرد و عملی کردن توافقات مسکو-دمشق همزمان با نزدیک شدن به مرحله پایانی جنگ وارد سوریه شد و همین امر بر شدت رقابت آمریکا و روسیه خواهد افزود.

  اما ایران نیز که در کنار حضور نظامی اقتصاد برایش اهمیت دارد، در بیش از یک جبهه وارد نبرد می‌شود که مهم‌ترین آن مقابله با تلاش اسرائیل برای دور کردن متحدان لبنانی و سوری آن از مرزهای جنوبی است آن هم به این بهانه که تل آویو هرگز اجازه نمی‌دهد که ایران در مرزهایش حضور داشته باشد.

  در سایه رقابت روسیه -آمریکا و ایران-آمریکا روند دستیابی به راه حل و فصل بحران سوریه مبهم است، معلوم نیست که این راه حل جامع و فراگیر خواهد بود یا تحت تاثیر تضاد در سهم خواهی‌ها و نفوذ بازیگران بحران سوریه قرار خواهد گرفت همه چیز مطرح است اما احتمال زد و بندهایی هم وجود دارد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.