• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » فرانسوی ها دنبال بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری بازسازی مناطق داعش زده عراق
  کد خبر : 2050798

  فرانسوی ها دنبال بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری بازسازی مناطق داعش زده عراق

  فرانسوی ها دنبال بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری بازسازی مناطق داعش زده عراقReviewed by on Oct 6Rating: به نظر می رسد پس از توجه ویژه کشورهای مثل امارات و عربستان که تا دیروز بدلایل سیاسی عراق را عملا درهمه زمینه ها، در صدر لیست تحریم خود قرار داده بودند، فرانسوی ها هم به صرافت افتاده اند…

  فرانسوی ها دنبال بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری بازسازی مناطق داعش زده عراقReviewed by on Oct 6Rating:

  به نظر می رسد پس از توجه ویژه کشورهای مثل امارات و عربستان که تا دیروز بدلایل سیاسی عراق را عملا درهمه زمینه ها، در صدر لیست تحریم خود قرار داده بودند، فرانسوی ها هم به صرافت افتاده اند تا از بازار نهمین کشور ثروتمند دنیا (از نظر منابع طبیعی) و دومین در جهان عرب عقب نمانند.
  در سه سال گذشته شهرهای عراق یکی پس از دیگری از چنگ تروریست های داعش آزاد می شود، اما معمولا چیزی جز مناطقی سراسر ویران از نظر ظاهری و زیرساخت بجا نمانده است امری که بغداد را به طراحی یک برنامه ۱۰ ساله برای بازسازی این ویرانی ها سوق داده است.
  به گزارش ایران ویج به نقل از دفتر نخست وزیر عراق، العبادی درجریان این سفر از مقر سازمان کارفرمایان فرانسوی در پاریس (MDF) بازدید کرده و درنشستی که با مدیران شرکت های بزرگ فرانسوی داشته است، با اشاره به پیشرفت ها و پیروزی های اخیر بر داعش گفته است: پس از آزادسازی شهرها دنبال برقراری ثبات و آغاز فوری و سریع روند بازسازی در همه استان های عراق هستیم.
  وی از شرکت های فرانسوی دعوت کرد در این امرمشارکت کنند وگفت: برنامه دولت و فرصت های سرمایه گذاری زمینه را برای حضور و سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی در بخش های مختلف از جمله نفت، انرژی، مسکن، صنایع، کشاورزی، محیط زیست و سایر بخش های حیاتی فراهم کرده است.
  العبادی گفت: بدنبال یک نهضت اقتصادی هستیم و این امری است که مورد خواست مردم عراق است و باید سرمایه گذاری و فرصت های فراوان شغلی ایجاد کنیم.
  آنطور که دفتر نخست وزیری خبر داده است در این جلسه مدیران بیش از ۲۵ شرکت بزرگ فرانسوی علاوه بر ابراز علاقمندی در این زمینه، پیشنهادات عملی فراوانی نیز در این خصوص ارائه دادند.
  اکنون که به نظر می رسد تروریسم ویرانگر داعش در عراق، روزهای پایانی خود را می گذارند و بتدریج زمان بازسازی ویرانه های داعش فرا می رسد باید دید کدام کشورها فارغ از تاکیدها و آرزوها و تعارف ها درعمل از دیگران جلو می زنند و سهم خوبی در کشوری که ارزش ثروت های طبیعی آن حدود ۱۵ تریلیون دلار تخمین زده می شود بدست می آورند و اقتصاد و بازار ملی خود را رونق می بخشند.
  دولت عراق برای بازسازی این خرابی های گسترده، دو برنامه پنج ساله از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار در نظر گرفته است و در زمینه تامین این طرح ها، علاوه بر منابع دولتی، کمک های سازمان ملل و استقراض خارجی، حساب ویژه ای نیز روی سرمایه گذاری های خارجی و مشارکت شرکت های بزرگ باز کرده است.
  خسارت های ناشی از جنگ علیه داعش در عراق ۳۵ میلیارد دلار برآورد شده است که بیش از همه در بخش های برق، راه و ترابری، نفت، بهداشت و آموزش اتفاق افتاده است.
  به نظر می رسد اگر بحران همه پرسی کردستان عراق و ماجراجویی رهبران اقلیم بار دیگر ورق را به سوی تنش های تازه در عراق برنگرداند و اوضاع را بهم نریزد، انتظار آن است که طی ماههای آینده شاهد هجوم شرکت های غربی، شرقی و عربی به بازار عراق باشیم و بازهم سوال همیشگی این که جایگاه ایران کجا خواهد بود؟
  محمد کاظم جعفری
  خاورم**۳۸۰*۱۷۷۰*

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.