• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » ایران برای مصرف سوخت کشورهای همسایه یارانه سنگینی می‌پردازد/ صاحبان امضاهای طلایی تمایلی به تک‌نرخی شدن ارز ندارند
  کد خبر : 2050510

  ایران برای مصرف سوخت کشورهای همسایه یارانه سنگینی می‌پردازد/ صاحبان امضاهای طلایی تمایلی به تک‌نرخی شدن ارز ندارند

  ایران برای مصرف سوخت کشورهای همسایه یارانه سنگینی می‌پردازد/ صاحبان امضاهای طلایی تمایلی به تک‌نرخی شدن ارز ندارندReviewed by on Oct 3Rating: محمدحسن قدیری‌ابیانه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک، اظهار داشت: دولت یارانه پنهان سنگینی برای پایین نگه‌داشتن قیمت سوخت می‌پردازد که در حقیقت این یارانه‌ها و مبلغ کلان بر مصرف می‌افزاید…

  ایران برای مصرف سوخت کشورهای همسایه یارانه سنگینی می‌پردازد/ صاحبان امضاهای طلایی تمایلی به تک‌نرخی شدن ارز ندارندReviewed by on Oct 3Rating:

  محمدحسن قدیری‌ابیانه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک، اظهار داشت: دولت یارانه پنهان سنگینی برای پایین نگه‌داشتن قیمت سوخت می‌پردازد که در حقیقت این یارانه‌ها و مبلغ کلان بر مصرف می‌افزاید که این امر سبب می‌شود مردم قدر سوخت را ندانسته و اسراف کنند. همچنین استفاده از انرژی خورشید و سایر انرژی‌ها در مقایسه با نفت سفید بشکه‌ای ۷ دلار به‌صرفه جلوه نکرده و لذا با وجود آفتاب‌گیر بودن ایران رونق ندارد.

  وی با بیان اینکه قیمت نفت سفید بعد از چند بار افزایش به حدود لیتری ۱۵۰ تومان و در هر بشکه ۷ دلار رسیده است، در حالی که قیمت واقعی آن ۵۰ دلار در بشکه بوده، بیان کرد: روزانه ۲۰ میلیون لیتر سوخت از ایران قاچاق می‌شود و این موضوع به این معنا است که ایران برای مصرف سوخت کشورهای همسایه یارانه سنگینی را می‌پردازد.

  قدیری‌ابیانه تصریح کرد: یکی دیگر از اشکالات موجود در یارانه پنهان این است که سرمایه‌گذاران برای اجرای پروژه خود در محاسبه نفع اقتصادی دچار اشتباه شده و قیمت‌های یارانه‌ای را ملاک محاسبه قرار می‌دهند، درحالی‌که باید قیمت واقعی سوخت مورد محاسبه قرار بگیرد.

  وی تأکید کرد: به همین دلیل است که سرمایه‌گذاری‌ها در سمت‌وسوی اشتباهی انجام می‌شود به‌نحوی‌که وقتی دولت قبل یارانه سوخت را کاهش داد کارخانه‌ها تقاضای کمک کردند و این موضوع نشان می‌دهد که محاسبات وضعیت اقتصادی درست انجام‌نشده است.

  این فعال سیاسی با اشاره به اینکه واقعی نبودن قیمت سوخت موجب عدم شفافیت در مسائل اقتصادی شده است، افزود: متأسفانه در چهار سال گذشته هدفمندسازی یارانه‌ها و حرکت به‌سوی واقعی شدن قیمت‌ها انجام‌نشده و میزان افزایشی که قیمت سوخت داشته کمتر از میزان تورم بوده است.

  قدیری‌ابیانه ادامه داد: این مسائل نشان می‌دهد که نه‌تنها یارانه‌های پنهان حذف نشده، بلکه عملاً بر آن افزوده ‌شده و این در حالی است که نیاز است این سرمایه‌ها در جای بهتری نسبت به باک ماشین‌ها مانند اتمام طرح‌ها عمرانی، ایجاد اشتغال، طرح‌های نیمه‌تمام و… هزینه شود.

  وی با تأکید بااینکه یکی از موانع پیشرفت کشور توهم عمده مردم و مسئولین در رابطه با میزان درآمد نفتی کشور است، افزود: اعداد بودجه در درآمد نفت نجومی است و همین باعث شده تا مردم بر این تصور باشند که اگر درآمدهای نفت درست هزینه شود و اختلاسی صورت نگیرد با آن می‌توان نیازهای کشور مثل مسکن، اشتغال، درمان، معیشت، رفاه و… را تأمین کرد.

  سفیر اسبق ایران در استرالیا گفت: با احتساب درآمد ۷۰ هزار میلیارد تومانی نفت در سال گذشته، جمعیت ۸۰ میلیونی ایران و اینکه هرسال ۱۲ ماه است به این نتیجه می‌رسیم که صادرات نفت به ازای هر ایرانی در هر ماه ۷۳ هزار تومان بوده است و نه بیشتر، درحالی‌که کف تصور مردم یک‌میلیون تومان و در مواقعی به یک میلیارد تومان در ماه هم می‌رسد.

  قدیری‌ابیانه بابیان اینکه این تصور که درآمدهای نفتی کفاف نیازهای نفت را می‌دهد موجب تنبلی اجتماعی شده است، ادامه داد: ایرانیان پس از مردم چند کشور عربی نفت‌خیز مطابق با معیارهای بین‌المللی تنبلی اجتماعی جزو اولین‌ها قرار دارند و این موضوع شایسته ملت ما نیست.

  وی بیان کرد: همچنین تعطیلات مناسبتی در ایران ۲۷ روز، در آمریکا ۷ روز، انگلیس ۸ روز و فرانسه و آلمان ۱۰ روز است که این مسئله بر میزان تنبلی اجتماعی ایرانیان افزوده است.

  سفیر اسبق ایران در مکزیک بابیان اینکه چند نرخی بودن ارز یکی دیگر از مشکلات کنونی کشور است، افزود: این موضوع منشأ فساد و رانت‌خواری شده است و باید سیستم بانکی به سمت تک‌نرخی و شناور شدن نرخ ارز حرکت کند که در این صورت زمینه فساد از بین خواهد رفت.

  قدیری‌ابیانه اظهار داشت: امروزه مسؤولین نسبت به این امر واقف هستند اما وقتی مسؤولیت به دست خودشان می‌افتد و خود صاحب امضاهای طلایی می‌شوند تمایلی به انجام وعده‌ها در این رابطه ندارند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.