• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نگاه لبنانی ها به همه پرسی کردستان عراق
  کد خبر : 2050445

  نگاه لبنانی ها به همه پرسی کردستان عراق

  نگاه لبنانی ها به همه پرسی کردستان عراقReviewed by on Oct 3Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، روزنامه های لبنان در کنار پوشش اخبار مربوط به این همه پرسی که دوشنبه هفته پیش(۲۵ سپتامبر-۴ مهر) برگزار شد و موضع گیری ها و مخالفت های ابراز شده از سوی کشورهای مختلفی همچون ایران…

  نگاه لبنانی ها به همه پرسی کردستان عراقReviewed by on Oct 3Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، روزنامه های لبنان در کنار پوشش اخبار مربوط به این همه پرسی که دوشنبه هفته پیش(۲۵ سپتامبر-۴ مهر) برگزار شد و موضع گیری ها و مخالفت های ابراز شده از سوی کشورهای مختلفی همچون ایران و ترکیه و مواضع دولت عراق، مقالات و تحلیل هایی را نیز به قلم کارشناسان و تحلیلگران خود در این موضوع منتشر کرد.
  بیشتر این روزنامه ها تلاش کرده اند موضوع همه پرسی و جدایی منطقه کردستان عراق را از نقطه نظر پیامدهای این رویداد منطقه ای و سود و زیان آن بر لبنان بررسی کنند.
  این در حالی است که دولت لبنان تاکنون هیچ موضع گیری رسمی در خصوص همه پرسی اقلیم کردستان نداشته است.

  **کردهای لبنان و همه پرسی استقلال
  روزنامه «النهار» در روز همه پرسی در گزارشی با عنوان «کردهای لبنان درباره همه پرسی کردستان چه نظری دارند؟» به قلم «سلوی ابوشقرا» واکنش کردهای لبنان به این همه پرسی را در مصاحبه با برخی کردهای مقیم لبنان منعکس کرد.
  به نوشته این روزنامه کردهای لبنان به خاطر نگرفتن مجوز، مراسم خاصی به این مناسبت نخواهند داشت با این وجود همه آنها به دور از وابستگی های حزبی از این رویداد احساس خوشحالی می کنند و در این مساله با یکدیگر متفق القول هستند.
  النهار افزود: آمار دقیقی درباره کردهای لبنان وجود ندارد اما گفته می شود تعداد آنها به ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار نفر بالغ می شود که بعد از حملات داعش به مناطقی از سوریه و عراق، تعداد آنها در لبنان رو به فزونی گذاشته است.
  «حنان عثمان» رئیس انجمن فرهنگی اجتماعی «نوروز» در گفت و گو با النهار با تایید همه پرسی آن را حق ملت کردی در تعیین سرنوشت خود خواند و گفت: ما مخالف نگاه نژاد پرستانه به این همه پرسی هستیم و بر ادامه این مسیر اصرار داریم.
  وی «اسرائیل دوم» نامیدن کردستان را نوعی تلاش برای برانگیختن خشم عرب ها علیه کردها به منظور دستیابی به اهداف خاصی دانست و گفت: ما اختلاف زیادی با اسرائیل و سیاست های آن داریم و بر نقش نامطلوب اسرائیل در بازداشت «عبدالله اوجالان» واقفیم و معتقدیم که تاریخ، این موضع اسرائیل را نخواهد بخشید.
  عثمان تصریح کرد: این همه پرسی به معنی تغییر مرزها نیست بلکه فرصتی برای ملت ها در ابراز رایشان فراهم می کند لذا این همه تدابیر نظامی قابل درک نیست.

  **رابطه رهبران کردی با اسرائیل
  روزنامه «الاخبار» یک روز بعد از برگزاری همه پرسی، در گزارش نخست خود با عنوان «بن گورین بارزانی!» به قلم «علی حیدر» به نقل از شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی نوشت که بنیامین نتانیاهو در دیدار با اعضای کنگره آمریکا دلایل حمایت اسرائیل از برپایی کشور کردی را به آنها توضیح داده و با اشاره به وجود متحدانی در منطقه موجود بین عراق و ترکیه و سوریه و ایران، آن را یک ذخیره راهبردی برای اسرائیل خوانده است.
  به نوشته الاخبار، «الیعازیر تسفربر» مسئول موساد در کردستان عراق در سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۵ در مقاله ای که در روزنامه معاریو به چاپ رسانده ضمن نظریه پردازی درباره حق کردها در تعیین سرنوشت، خاطر نشان کرده که برپایی دولت کردی با توجه به وجود ۲۰ میلیون کرد در ترکیه، منجر به تقسیم ترکیه خواهد شد.
  تسفربر تصریح کرده که بعد از برگزاری همه پرسی نوبت به تصمیم بزرگ برای برپایی دولت مستقل خواهد رسید و این یک تصمیم بن گورینی است! وی بر همین اساس مسعود بارزانی را «مسعود بن گورین بارزانی» لقب داد.
  روزنامه معاریو در همین راستا خاطر نشان کرد که دیوید بن گورین نخست وزیر اسرائیل در سال ۱۹۵ در پاسخ به درخواست مصطفی بارزانی، تصمیم گرفت تا به ملت کرد کمک کند برای همین نیز کارکنان دستگاه های امنیتی اسرائیل احساسات دوستانه ای به احزاب کردی دارند.

  **منافع عربستان از جدایی کردستان
  الاخبار در مقاله دیگری با عنوان «جدایی کردستان: خاندان بارزانی و منافع آل سعود» که دو روز پس از برگزاری همه پرسی به قلم «علی مراد» منتشر شد، به موضع سعودی ها در قبال همه پرسی و جدایی کردستان پرداخت و نوشت: عربستان پیش از همه پرسی اعلام کرد که موافق این کار نیست، با این وجود نشانه های رضایت و تایید جدایی کردها در رسانه ها و اظهارات سعودی ها که مدام درباره «کردستان بزرگ» داد سخن می دهند کاملا پیداست.
  به نوشته الاخبار، «انور عشقی» ژنرال بازنشسته سعودی در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۱۵ در دیدار با «دوری گولد» مدیرکل وقت وزارت خارجه اسرائیل در شورای روابط خارجه واشنگتن طرحی متشکل از هفت بند تحت عنوان «طرح کاری مشترک عربستان و اسرائیل» را قرائت کرد که در یکی از بندهای آن تصریح شده بود: تلاش برای ایجاد کردستان بزرگ از راه های مسالمت آمیز به منظور کاهش طمع ورزی های ایران و ترکیه و عراق.
  به نوشته این روزنامه، ایده جدایی کردستان لزوما به «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برنمی گردد چرا که عربستان در موضوعات منطقه ای به ویژه در سوریه و عراق تصمیمات واشنگتن را اجرا می کند. با این وجود جدایی کردستان پاره ای منافع اقتصادی به ویژه در حوزه صادرات نفتی را برای عربستان به دنبال خواهد داشت و باعث تشدید نیاز بغداد به خط لوله «المعجّز» (واقع در خاک سعودی) و به تبع آن باج خواهی عربستان از بغداد و مقابله با نفوذ ایران می شود.

  **جدایی کردستان و سرمایه گذاری های لبنانی در اربیل
  روزنامه «الجمهوریه» سه روز پس از برگزاری همه پرسی در مطلبی با عنوان «سرنوشت سرمایه گذاری های لبنانی در اربیل به کجا خواهد کشید؟» به تحریم هوایی منطقه کردستان عراق و ممنوعیت پرواز وضع شده از سوی کشورهای همسایه و تاثیر آن بر سرمایه گذاری های انجام شده توسط لبنانی ها در اربیل عراق پرداخت.
  به نوشته این روزنامه به نقل از اداره کل سرمایه گذاری های لبنان، استان اربیل در فاصله بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ شاهد سرمایه گذاری های کلان خارجی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار بوده است که بخشی از آنها (حدود ۲.۵ میلیارد دلار) متعلق به لبنانی ها است.
  این سرمایه ها عمدتا در بخش املاک، خدمات، هتل داری، بازرگانی و بانک ها متمرکز شده و با سودآوری خوبی که داشت فرصت های کاری برای تعداد زیادی از لبنانی ها فراهم کرده است.
  الجمهوریه به نقل از «جاک صراف» رئیس گروه تجاری «مالیا هولدینگ» نوشت: هنوز نمی توان درباره میزان تاثیرپذیری سرمایه گذاری های لبنانی از وضعیت پیش آمده اظهار نظر کرد. به گفته صراف، ارتش آمریکا حدود ۵ هزار نیرو در فرودگاه اربیل دارد از همین رو بستن این فرودگاه کار ساده ای نخواهد بود.
  صراف با اشاره به اینکه عراق از معدود کشورهایی است که کفه مبادلات تجاری با آن به نفع لبنان است گفت: لبنان در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۶۲ میلیون دلار صادرات به عراق داشت و ۴ میلیون دلار کالا از آن وارد کرد. صادرات کالاهای لبنانی به عراق و منطقه کردستان از مسیر ترکیه عبور می کند چون گذرگاه های بین این کشور با اردن و سوریه به خاطر اوضاع امنیتی و سیطره داعش بر این مناطق مسدود شده بود.
  صراف در پایان اطمینان داد که سرمایه گذاری ها در اربیل در وضعیت خوبی قرار دارد و امسال سودی بالغ بر ۱۰ درصد را تجربه کرده است. وی خاطرنشان کرد که پیش از انجام هرگونه سرمایه گذاری، خطرات و تهدیدهای موجود مورد بررسی قرار می گیرد و تدابیر لازم برای مقابله با بدترین وضعیت احتمالی در دستور کار قرار می گیرد.

  **پیامدهای استقلال کردستان در لبنان
  الجمهوریه در مقاله دیگری با عنوان «لبنان بین بازی بزرگان و کوچکترها» در روز جمعه ۲۹ سپتامبر به قلم «نبیل هیثم» با اشاره به پیامدهای استقلال کردستان در سطح منطقه و تاثیرات آن بر اوضاع منطقه و لبنان، از قول یک شخصیت سیاسی (بدون ذکر نام وی) اینطور نوشت که لبنان بین دو خطر داخلی و خارجی قرار گرفته؛ خطر خارجی عبارت است از توفانی که هم اکنون در حال شکل گیری در فضای منطقه است. اما خطر داخلی مربوط به سیاستمدارانی است که بر مسند قدرت تکیه زده اند و لبنان را جزیره دورافتاده ای می بینند که ربطی به محیط پیرامون خود ندارد و اولویت هایشان در برخی موضوعات سیاسی جزیی خلاصه شده است.
  به گفته وی این نگرانی وجود دارد که آمریکا مساله جدایی کردستان را فرصتی برای مقابله با دشمنان خود در منطقه به ویژه روس ها و ایرانی ها بداند و با این بهانه، روابط تنش آمیز با ایران را به رویارویی نظامی بکشاند که این مساله پیامدهایی در سطح منطقه از جمله در لبنان خواهد داشت.

  **همه پرسی و حیله بارزانی
  روزنامه «البناء» نیز روز همه پرسی در سرمقاله خود به قلم «ناصر قندیل» سردبیر با عنوان «کردستان مستقل است، همه پرسی برای چه؟» رابطه منطقه کردستان با دولت عراق را مانند رابطه هر یک از کشورهای اروپایی با اتحادیه اروپا دانست و نوشت: حقیقت آن است که کردستان بخش مستقلی است که پارلمان و دولت و ارتش و دیپلمات های خود را دارد و درآمدهای نفتی خود را آنطور که می خواهد مصرف می کند بی آنکه چیزی از آن را به دولت مرکزی عراق بدهد. بنابرین یک سوال اینجا ضرورت پیدا می کند و آن اینکه علت اجرای همه پرسی در کردستان چیست؟
  البناء ادامه داد: جواب آن است که همه پرسی حیله ای بود که مسعود بارزانی برای ملحق کردن مناطق مورد نزاع مانند کرکوک سرشار از نفت به مناطق تحت نفوذ خود به کار بست و با سوء استفاده از درگیری عراق با داعش فرصت را برای بستن پرونده دویست میلیارد دلاری که بارزانی در طول ده سال گذشته از محل درآمدهای نفتی کسب کرده و در هیچ دفتر و سندی به ثبت نرسیده غنیمت شمرد.
  خاورم*۳۹۰* ۲۰۵۴
  انتشاردهنده: محمد خواجوئی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.