• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » چند نکته درباره رفراندوم اقلیم کردستان
  کد خبر : 2050352

  چند نکته درباره رفراندوم اقلیم کردستان

  چند نکته درباره رفراندوم اقلیم کردستانReviewed by on Oct 3Rating: روزنامه اطلاعات در یادداشتی به قلم سیدمسعود رضوی، آورده است: البته این رویکرد منحصر به این منطقه و کشورها و ملت‌های درگیر با مشکلات نیست. ماجرای کاتالونیا و رهبران ساکن بارسلون نمونه اروپایی این مسأله است. پشتوانه ظاهراً مشروع، اما باطناً لغزنده و مشکل‌آفرین در…

  چند نکته درباره رفراندوم اقلیم کردستانReviewed by on Oct 3Rating:

  روزنامه اطلاعات در یادداشتی به قلم سیدمسعود رضوی، آورده است: البته این رویکرد منحصر به این منطقه و کشورها و ملت‌های درگیر با مشکلات نیست. ماجرای کاتالونیا و رهبران ساکن بارسلون نمونه اروپایی این مسأله است. پشتوانه ظاهراً مشروع، اما باطناً لغزنده و مشکل‌آفرین در این عرصه، همانا ناسیونالیزم و روح زادبوم‌ پرستی و میهن‌دوستی است که مانند شمشیری دو لبه می‌تواند به سود یا زیان ملت‌ها و دولت‌ها عمل کند.

  ماجرای اقلیم و رفراندوم استقلال کردستان براساس فراخوان مسعود بارزانی و طوایف نزدیک و متحد وی را نمی‌توان بدون توجه به تاریخ، جغرافیا و مردم ارزیابی و درک کرد. از حیث تاریخی، در یک برهه، هنگامی که سامان عراق جدید و ظاهراً متحد توسط حسن البکر ریخته می‌شد و انگاره‌های ایدئولوژیک میشل عفلق، تحت عنوان احزاب بعث در عراق و سوریه بنیادهای خود را مستحکم می‌کرد، اتحادیه میهنی طالبانی که به شدّت تحت تأثیر کمونیسم روسی قرار گرفته و فضای چپ‌زده آن زمان در رهبران این حزب و طوایف وابسته بدان تأثیر زیادی نهاده بود، تحت عنوان «اتحاد احزاب چپ و کمونیسم» یا «اتحاد احزاب برادر»، به بعثی‌ها نزدیک شد.

  این البته اتحادی تاکتیکی و بسیار شکننده بود، اما اثر خود را گذاشت و مثل یک عامل قدرت دهنده به رقیب عمل کرد. اتفاقاً ملا مصطفی بارزانی که حتی مدتی در اتحاد جماهیر شوروی زیسته و تحت تأثیر تعالیم و باورهای آن سامان قرار گرفته بود، محبوبیت یافت و طالبانی و اتحادیه میهنی با همین خطای تاریخی، بخشی از عرصه نفوذ و قدرت را به بارزانی‌ها واگذار کرد. چیزی که تا همین امروز بر سرنوشت اکراد و تحولات سیاسی آن سامان بی‌تأثیر نبوده است.

  اما مسأله فقط این واقعیت و رخداد تاریخی نبود. فشار مضاعف دولت‌های بعثی عراق و سوریه و ملی‌گرایان پان‌ترکیست در ترکیه، بخش اعظم جمعیت‌های کرد را دچار نوعی نوستالژی میهنی کرده است. سرکوب فیزیکی در سوریه و عراق، به صورت وحشیانه، موجب پس‌ راندن فکری و از میان رفتن تعلقات کردها نسبت به کشورهایشان شد، و تحقیر و محدودسازی ترک‌ها درباره‌ کردها ـ که باید ترکهای کوهستان خوانده می‌شدند ـ موجب شد فکر میهن خاص و واحد و مجزّا به صورت یک آرمان گسترش یابد. بی‌تردید کشف نفت کرکوک و برخی ملاحظات اقتصادی و ژئوپولیتیک هم بی‌تأثیر نبوده است، اما هیچ یک از این مسائل، نمی‌تواند در برابر واقعیت عظیمی به نام مرزهای بین‌المللی که ذیل اقتدار چهار دولت ایران، ترکیه، عراق و سوریه، به قلمروهای سیاسی منطقه مشروعیت می‌بخشد، پایان دهد. این واقعیت را بارزانی دست کم گرفته بود و شاید بیش از حد بر روی احساسات میهنی و عواطف توده‌ای برای استقلال حساب باز کرده بود.

  اخیراً و در یکی از مهم‌ترین واکنش‌ها نسبت به ماجرای رفراندوم اقلیم کردستان، مرجع تقلید صبور و بسیار محتاط و خردمند شیعه در عراق، آیت‌الله العظمی سیستانی نیز خواستار توقف تجزیه عراق و جلوگیری از تبعات تجزیه‌گرایانه مذکور شدند. این موضع‌گیری، از آن رو مهم است که اکثریت جمعیت عراق را در برابر دوگانه تجزیه و تمامیت قرار می‌دهد و کفّه تمامیت طلبی را بسیار سنگین‌تر از پیش می‌سازد.

  آنچه مسعود بارزانی و مشاوران و دوستان داخلی و خارجی وی از جمله برخی مستشاران اسرائیلی و مخالفان سوسیالیست و کمونیست سابق دولت‌های عراق و ایران به وی نگفته بودند، حجم عظیم همین تبعات و سنگینی مخالفت‌هایی است که اینک به صورت یک واقعیت غول‌‌آسا در برابر رهبران اقلیم قرار گرفته است. شاید اگر شکیبایی بیشتر و خردمندی و آینده‌نگری بر اذهان و تحلیل‌های طراحان رفراندوم اقلیم حاکم می‌بود، این نکته را بهتر درک می‌کردند که فقط دولت مرکزی عراق نیست که با این موضوع مخالفت خواهد کرد. یک موضع منطقه‌ای قدرتمند و واحد، مجموعه عظیمی از عوامل مذهبی و اقتصادی و ترابری، همراه با رویگردانی و عدم استقبال بین‌المللی رودرروی این تصمیم‌ عجولانه قرار گرفته است.

  سیاستمداران باید به خاطر داشته باشند که مباحث اخلاقی و آرمانی، همیشه نمی‌تواند پاسخگوی اعمال و سیاست‌ها باشد و نتایج عمل گرایانه و ملموس است که ارزش یک تصمیم سیاسی را نشان می‌دهد. هنگامی که سیاستمداران اسیر موج عواطف و تصمیم‌های خارج از زمان (زود هنگام) می‌شوند، فرصت‌های آتی را هم می‌سوزانند و از دست می‌دهند. کردستان پس از طرح اولیه تمایلات مذکور، در موضع امتیازگیری وسیعی از دولت مرکزی عراق و حتی همسایگان قرار داشت. یک فرصت طلایی برای تحکیم سیاسی و تقویت اقتصادی، و دورخیزی برای آینده‌ای که هر روز دستخوش ابهامات و بحران‌های تازه است. صبوری، حکمت سیاسی برگزیده بارزانی و دوستانش نبود.

  اینک در برابر این واقعیات بزرگ و مخالف تغییر و تجزیه، باید راه حل مناسبی اندیشیده شود. راه حلی که هم عزت کردها محفوظ ماند و هم تمامیت ارضی عراق و هم امنیت کشورهای منطقه. اگر رهبران اقلیم این موضوع را به درستی در نیابند و وارد تعاملی سازنده نشوند، کفّه این ترازو ممکن است بیش از این به زیان آنها سنگین شود.

  *منبع :روزنامه اطلاعات،۱۳۹۶،۷،۱۱
  **گروه اطلاع رسانی**۱۸۹۳**۹۱۳۱**انتشاردهنده: شهربانو جمعه

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.