• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » رخنه بحران سیاسی میانمار در لایه های اجتماعی منطقه جنوب شرق آسیا
  کد خبر : 2049737

  رخنه بحران سیاسی میانمار در لایه های اجتماعی منطقه جنوب شرق آسیا

  رخنه بحران سیاسی میانمار در لایه های اجتماعی منطقه جنوب شرق آسیاReviewed by on Sep 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ‘ تشویش و نگرانی’ مهمان ناخوانده ساکنان استان راخین میانمار است که با بالا گرفتن خشونت ها در این استان مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند و علاوه…

  رخنه بحران سیاسی میانمار در لایه های اجتماعی منطقه جنوب شرق آسیاReviewed by on Sep 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، ‘ تشویش و نگرانی’ مهمان ناخوانده ساکنان استان راخین میانمار است که با بالا گرفتن خشونت ها در این استان مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده اند و علاوه بر بنگلادش شمار قابل توجهی از این اقلیت نژادی مسلمان اکنون در کشورهای تایلند، اندونزی و مالزی به عنوان پناهجو زندگی می کنند.
  در سال ۲۰۱۲ که بوداییان تندرو کشتار روهینگیا را آغاز کردند، بخش قابل توجهی از این اقلیت نژادی از طریق دریا راهی کشورهای دیگر منطقه جنوب شرق آسیا از جمله تایلند، مالزی و اندونزی شدند.
  امواج خروشان دریا که بستر مناسب گذار روهینگیا از خشونت نژادی به محل امنی برای نجات جان آنها تبدیل شده بود، ورود سوداگران انسان به این فرایند به قتل بسیاری از روهینگیایی ها منجر شد که نجات خود را در فرار از راخین می دیدند.
  قاچاقچیان انسان با پرداخت مبالغ زیادی روهینگیایی ها را با کشتی های غیراستاندارد و بیش از ظرفیت آنها راهی دریا می کردند تا به نیات غیرانسانی خود دست یابند.
  برخی از این سوداگران تنها به دریافت پول جهت انتقال روهینگیایی ها از راخین بسنده نکردند و با گروگان گیری آنها و درخواست باج از اقوام و خویشان گروگان ها بحران قاچاق انسان را در تایلند و مالزی رقم زدند.
  هنوز جنگل های استوایی منطقه و امواج سهمگین دریا خشونت سوداگران انسان را در خود تجزیه نکرده است که این بار مسلمانان روهینگیایی مجبور به استفاده از نقاط مرزی میانمار و بنگلادش شدند تا شاید جان خود را نجات دهند.
  کاشته شدن مین هایی که با هدف بازنگشتن روهینگیا در مناطق مرزی میانمار صورت گرفته است، زنجیره تلاش برای ‘نسل کشی’ و ‘پاکسازی نژادی’ این اقلیت را تکمیل کرده است.
  با فرار روهینگیایی ها و آواره شدن آنها در سایر کشورهای منطقه، اگرچه ترس از کشته شدن توسط بوداییان افراط گرا و ارتش میانمار کاهش یافته، اما تشویش و نگرانی حاصل از این ‘نسل کشی’ در بین مهاجرانی که اکنون در کشورهای دیگر به سر می برند به کابوس زندگی روزانه آنها تبدیل شده است.
  هر یک از اعضای این اقلیت نژادی که اکنون یا عضوی از خانواده خود را از دست داده، یا از اعضای خانواده خود جدا شده و در تنهایی به سر می برند، در جهان مرتبط امروز با دوستان و خانواده خود ارتباطی ندارند.
  سردرگمی حاصل از خشونت های راخین که خود را در قالب یاس و ناامیدی در بین آوارگان نشان می دهد، ظرفیت شکل گیری مشکلات اجتماعی گسترده ای را در بین این قشر دارد.
  بخش قابل توجهی از اقلیت نژادی روهینگیا که اکنون در خارج از مرزهای میانمار به سر می برند، اگرچه توانسته اند جان خود را از دست سیاست های غیرعادلانه دولت این کشور و خشونت های افراطی نژادپرستانه نجات دهند، اما به نظر می رسد پیامدهای اجتماعی حاصل از آوارگی موضوعی است که نیازمند بررسی فوری آن توسط نهادهای مختلف است.
  در صورتی که این بررسی و اقدامات لازم در جهت رفع پیامدهای منفی این آوارگی انجام نشود، بحران ‘ نسل کشی’ و ‘پاکسازی نژادی’ روهینگیا که بخشی از آن ریشه در لایه های سیاسی میانمار دارد، می تواند در لایه های اجتماعی سایر کشورهای منطقه از جمله مالزی، اندونزی، تایلند و بنگلادش نیز ریشه داونده و برای هر یک از این کشورها چالش های جدی ایجاد کند.
  آساق**۲۴۱** ۱۵۹۹**۱۳۲۴
  گزارش: داود مهرابی // انتشار دهنده: فردین پازوکی

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.