• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » نگاهی به اهم مطالب هفته نامه ها در افغانستان
  کد خبر : 2049735

  نگاهی به اهم مطالب هفته نامه ها در افغانستان

  نگاهی به اهم مطالب هفته نامه ها در افغانستانReviewed by on Sep 28Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از روز پنجشنبه ایرنا، اهم مطالب هفته نامه های افغانستان در هفته نخست مهرماه به قرار زیر است:* هفته نامه «خرد» سرمقاله خود را با عنوان «قوم گرایی خطرناکتر از هراس افکنی» به سخنرانی محمد اشرف…

  نگاهی به اهم مطالب هفته نامه ها در افغانستانReviewed by on Sep 28Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز پنجشنبه ایرنا، اهم مطالب هفته نامه های افغانستان در هفته نخست مهرماه به قرار زیر است:
  * هفته نامه «خرد» سرمقاله خود را با عنوان «قوم گرایی خطرناکتر از هراس افکنی» به سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اختصاص داده است.
  در این مطلب آمده است، آنچه این کشور را با بحران دراز مدت روبرو کرده است تنها مداخله کشورهای همسایه و فرستادن تروریست نیست بلکه زد و بندهای درونی میان رهبران و چهره های سیاسی – قومی به عنوان عامل مهم بحران جاری در کشور است.
  در گزارش دیگری با عنوان « دسترسی به صلح ناممکن تر می شود» نوشته است که اختلاف‌ نظر، ذوق‌زد‌گی و ‌فهم غلط دولتمردان باعث شده است صلح از دسترس‌ دورتر شود.
  خرد در این گزارش آورده است؛ اختلاف دیدگاه میان رئیس اجرایی و رئیس شورای صلح، در واقع نمونه کوچکی از اختلاف نظرهایی است که در خصوص جنگ و صلح در افغانستان میان دولتمردان از یک سو و میان سایر جریان‌های سیاسی از سوی دیگر، وجود دارد.
  این هفته نامه از این اختلاف‌ها به عنوان شرایط نامساعد داخلی برای تحقق صلح نامبرده است.
  در ادامه این نوشته آمده است: برای تحقق صلح پایدار در افغانستان نیاز به فراهم شدن شرایط مساعد در سه سطح ملی، منطقه ای و جهانی است.
  سپس با این سئوال که آیا شرایط صلح در سه سطح یاد شده مساعد شده است؟ می نویسد؛ در سطح ملی عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی به گونه غیرمستقیم به اختلاف نظرهایی اشاره دارد که میان او و ریاست جمهوری در خصوص مسأله صلح وجود دارد.
  او بدون آن که از فرد یا گروه خاصی نام ببرد، گفته است «اگر روحیه همدیگر پذیری نداشته باشیم به صلح نمی‌رسیم. اگر یکی را به نام زبان، یکی را به نام مذهب و یکی را به نام قوم از خود برانیم، به صلح نمی‌رسیم. باید در ذهن خود همدیگر را بپذیریم.»
  هفته نامه خرد ادامه داده است که در شرایط منطقه ای هم هیچ نشانه ای از بهتر شدن شرایط برای صلح در افغانستان وجود ندارد.
  پاکستان که مانع عمده فرا راه صلح در افغانستان پنداشته می‌شود، همچنان در موضع خود ایستاده است و هیچ نشانی از تغییر موضع این کشور در قبال افغانستان دیده نشده است که بتوان از آن نتیجه‌ گرفت که شرایط منطقه برای صلح فراهم شده است.
  ایران و روسیه نیز اخیرا در فاز رقابت‌های خصمانه‌تری با آمریکا قرار گرفته‌اند که این امر شرایط منطقه ای را برای صلح دشوارتر ساخته است.
  گزارش این هفته نامه شرایط جهانی را هم برای صلح مناسب نمی داند و می نویسد که تحلیل شرایط جهانی دشوار و زمان‌گیر است و اگر منظور از تغییر شرایط جهانی برای صلح در افغانستان، راهبرد جدید آمریکا در خصوص افغانستان و منطقه باشد، باید گفت که این تغییرات بیشتر جنگ محور است تا این که صلح محور باشد.
  به باور این هفته نامه سخن خلیلی و عبدالله که هر دو در مراسم گرامیداشت روز جهانی صلح، بر ضرورت صلح عزتمندانه برای طرفین مصالحه در کشور تاکید کردند، حرکتی نابجا و گمراه کننده است زیرا رهبران یک دولت مردمی و مشروع، بنا به مبانی اخلاقی نباید دنبال عزتمندسازی گروه تروریستی‌ای باشند که همه روزه مشغول کشتن و خون ریزی است و به هیچ چیز رحم نمی‌کند.
  این هفته نامه مطالبی نیز با سرخط « تنها تروریسم مشکل افغانستان نیست به زد و بندهای سیاسی پایان دهید» و « تعهد ترامپ به تامین امنیت و ثبات در افغانستان » پرداخته است.
  در بخش تریبون آزاد این هفته نامه که مدعی بیان اندیشه دانشجویان است، آمده قوم گرایی و برتری طلبی اولویت های ارگ نشینان است که منظور از ارگ نشینان منظور همان کاخ ریاست جمهوری است.

  * هفته نامه « سنجه» این شماره را به محرم اختصاص داده است و در زیر عنوان «اینک حسین می وزد از سوی کربلا» به باز خوانی روند شکل گیری واقعه کربلا پرداخته است.
  مطالب دیگری هم با عنوان «شیعه و سنی در آیینه عاشورا» منتشر شده که تاکید دارد واقعه کربلا موضوعی برای همه مسلمانان فارغ از مذهب آنها است.
  فرصت حر شدن، عاشورا و انتظار، بایدها و نبایدهای آیین سوگواری حسینی از دیگر عناوین منتشر شده در این هفته نامه است.

  *هفته نامه «صدای مردم افغانستان» در زیر عنوان «ملی اندیشی شعاری رمانتیک و واقعیتی که هرگز وجود نداشته است»؛ به انتشار سند ۱۲ ماده ای راهنمای قوم گرایانه در جذب و چینش نیروهای دولتی در ادارات اشاره کرده است .
  این مدرک درون گروهی که در کانال تلگرامی یکی از کارمندان اداره امور ریاست جمهوری به اشتباه منتشر شده است به رویه برتر گزینی قومی پرداخته است.
  در این مطلب آمده که از این شرم آورتر نیست که رئیس جمهوری یک مملکت که در نیویورک در رابطه با مسایل ملی و جهانی حرف می زند در داخل دست به توجیه تفکر قبیله محور یک نفر بزند و کوشش کند رسوایی ماموران زیر دستش را با ارایه یک تصویر به شدت سانسور شده پنهان کند.
  «سلطه جویان تبارگرا چگونه به قدرت رسیدند» عنوان مطلب دیگری است که در این هفته نامه منتشر شده است و همچنین در مورد استعفای ثواب الدین مخکش همان فردی که سند ۱۲ ماده ای قوم گرایانه در تلگرامش لو رفته است، نوشت « با استعفا و محاکمه یک نفر خیانت ملی را توجیه نکنید»

  *هفته نامه های «لوی افغانستان» و «نننی افغانستان» از جمله نشریات پشتو زبان هستند که در این هفته به مسایل میان افغانستان و هند و پاکستان پرداخته اند.
  هفته نامه نننی همچنین در سر مقاله خود به گزارش ایران ویج به نقل از « اداره بازرسی عمومی آمریکا برای بازسازی افغانستان» – سیگار – اشاره کرده است و تیتر زده است « شرم گزارش سیگار را کجا ببریم ؟»
  سیگار در آخرین گزارش خود به ضایع شدن کمک های مالی به افغانستان اشاره دارد و از سوء استفاده جنسی مسئولان دوایر دولتی از زنان سربازان کشته شده در درگیری ها خبر می دهد که مجبور هستند برای دریافت حقوق یا پیگیری امورشان به ادارات مراجعه کنند.
  «مشکلات فراوان و فقدان نقد خودی » از دیگر مطالبی است که این هفته نامه درآن تاکید کرده که رفتارهای جمعی و حزبی و قومی مذهبی در افغانستان کنونی گسترش یافته و در ۱۶ سال اخیر این رفتارهای جمعی به یک سنت اجتماعی – سیاسی تبدیل شده است.
  *هفته نامه «سفیر» زیر عنوان « زندگی ترسناک کودکان خیابانی که قربانیان تجاورهای جنسی اند» این مشکل را در شماره آخر خود به عنوان سونامی خاموش پایتخت برشمرده است .
  کشوری به نام کردستان از راه می رسد؟، بازی برد برد آمریکا در منطقه و فساد دیوانسالارانه از دیگر عناوین منتشر شده در سفیر است.
  بیش از پانصد روزنامه، هفته نامه، ماهنامه و فصل نامه در شهر کابل پایتخت افغانستان و سایر استان های این کشور منتشر می شود که ۹۰ درصد این نشریات درکابل نشر می یابد.
  این نشریات را می توان به نشریات دولتی ؛ حزبی ؛ سازمان ها ؛ نهادهای امدادی داخلی ؛ سازمان بین المللی ؛ نمایندگی های سازمان ملل متحد و نشریات نهادهای مدنی و همچنین نشریات آزاد که به وسیله روزنامه نگاران مستقل چاپ می شود، تقسیم کرد.
  شبد**آساق * ۱۱۰۴*۱۳۷۹
  انتشار دهنده: هادی افتخاری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.