• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » مسکن اجتماعی منتظر ابلاغ تسهیلات بانکی/ یارانه دولتی و اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی اختصاص نیافت
  کد خبر : 2049571

  مسکن اجتماعی منتظر ابلاغ تسهیلات بانکی/ یارانه دولتی و اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی اختصاص نیافت

  مسکن اجتماعی منتظر ابلاغ تسهیلات بانکی/ یارانه دولتی و اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی اختصاص نیافتReviewed by on Sep 27Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طرح مسکن اجتماعی در ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم مطرح و از سوی کمیسیون زیربنایی دولت در ۲۱ آذرماه سال ۹۵ تصویب شد تا بر…

  مسکن اجتماعی منتظر ابلاغ تسهیلات بانکی/ یارانه دولتی و اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی اختصاص نیافتReviewed by on Sep 27Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، طرح مسکن اجتماعی در ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم مطرح و از سوی کمیسیون زیربنایی دولت در ۲۱ آذرماه سال ۹۵ تصویب شد تا بر اساس آن سالانه برای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ مورد حمایت دولت قرار گیرد،بنابراین این طرح در اواخر بهمن ماه سال گذشته و سرانجام پس از حدود ۴ سال از اعلام اجرای طرح مسکن اجتماعی به‌عنوان جایگزین طرح مسکن مهر توسط هیئت دولت تصویب شد.

  اولویت مسکن اجتماعی، با افراد سرپرست خانوارهای کم درآمد است. آن‌هایی که خود و افراد تحت تکفل‌ آنها از تاریخ اول فروردین سال ۹۰ بدون واحد مسکونی بادوام یا وام مسکن بوده‌اند و از تاریخ ۲۲ بهمن سال ۵۷، ازهیچ یک ازامکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. همچنین آنها باید حداقل در شهرمورد تقاضا، پنج سال سکونت داشته باشند.

  این پیشنهاد بر سه اصل نهادسازی و ایجاد سیاست پایدار، استفاده از ظرفیت نهادهای مردم نهاد، خیرین و بخش خصوصی در ساخت و اداره مسکن برای گروه های کم درآمد و حداقل سازی دخالت دولت در ساخت مسکن برای این گروه‌ها، تامین مسکن گروه‌های کم درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی استوار است.

  بر اساس این گزارش در مدل مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض) بانک مرکزی موظف شد نسبت به تعیین بانک عامل جهت تامین تسهیلات در سقف مبلغ اعلامی اقدام کند. استفاده از این تسهیلات برای خرید بناهای تا عمر ۲۰ سال بلامانع است.

  در این مدل، کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر فاقد متقاضی از اهداف مدنظر است.

  در مسکن اجتماعی نیز کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک هزینه اجاره و وام قرض الحسنه ودیعه مسکن مورد توجه قرار گرفته و شامل اشخاص حقیقی و حقوقی خواهد شد که دارای زمین بوده و تمایل به احداث واحدهای مسکونی استیجاری با نرخ اجاره ترجیحی و در قالب توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داشته و به ازای هر واحد استیجاری تا دو برابر سقف تسهیلات اعلامی اعطا می شود.

  با ابلاغ اجرای طرح مسکن حمایتی و اجتماعی توسط دولت، قرار شد سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکن برای اقشار کم درآمد و دهک های پایین جامعه تامین شود و اولین سال شروع این طرح سال ۹۶ بنا نهاده شد،اما با گذشت بیش از شش ماه از سال جاری هنوز منابع مالی و بودجه این طرح تخصیص نیافته است.

  در بخش مسکن اجتماعی قرار است سالیانه ۶۵ هزار دستگاه مسکن با حمایت دولت برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه آماده شود که ۱۰ هزار واحد آن از طریق ساخت مسکن استیجاری با تامین زمین توسط سازمان ملی زمین و مسکن و ۱۵ هزار واحد توسط سازندگان دارای زمین با پرداخت تسهیلات بانکی آماده خواهد شد.

  حق‌شناس بیان کرد: علاوه بر این، در این طرح پرداخت کمک اجاره مسکن به اقشار کم درآمد جامعه سالیانه برای ۳۵ هزار نفر واجدین شرایط در شهرها در نظر گرفته شده است که ۱۵ هزار نفر آن در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر و ۲۰ هزار نفر نیز در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر خواهد بود.

  به گفته وی در این طرح باید سالیانه ۵ هزار وام قرض الحسنه ودیعه مسکن به اقشار کم درآمد جامعه اختصاص یابد.

  *اعتبار ۲۴۰۰ میلیارد تومانی مسکن اجتماعی هنوز ابلاغ نشده

  جواد حق شناس معاون امورمسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این خصوص به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: طبق آخرین پیگیری‌هایی که بنیاد مسکن به عنوان مجری طرح مسکن اجتماعی از بانک مرکزی داشته است هنوز تسهیلات طرح مسکن اجتماعی به بانک های عامل ابلاغ نشده است.

  وی افزود: تاکنون هیچگونه منابع مالی و تسهیلات بانکی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه اختصاص نیافته است و در این طرح برای تامین سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی اقشار کم درآمد جامعه قرار است ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۴۲۰ میلیارد تومان یارانه دولتی پرداخت شود اما تاکنون با وجود پیگیری های بنیاد مسکن هیچ اعتباری برای این طرح در نظر گرفته نشده است.

  وی اظهار داشت: برای اجرای این طرح نهادها و دستگاه های اجرایی زیادی همکاری کردند و پس از تصویب آن در کمیسیون اجتماعی و دولت اواخر سال گذشته این مصوبه برای اجرا ابلاغ شد و انتظار داشتیم در سال جاری منابع مالی آن اختصاص یابد تا بتوانیم سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکن حمایتی و اجتماعی را برای واجدین شرایط و اقشار کم درآمد جامعه در کشور فراهم کنیم.

  معاون امورمسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادآورشد: برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز جلسات متعددی با مسئولان بانک مرکزی برگزار شده است و در نهایت بانک مرکزی بانک مسکن را به عنوان بانک عامل پرداخت تسهیلات معرفی کرده است، اما بانک‌مسکن اعلام می‌کند برای پرداخت این تسهیلات منابعی ندارد و یارانه‌های موردنیاز نیز در قالب تملک دارایی‌ها و اوراق قرضه تاکنون حاصل نشده است.

  به گفته وی، از نظر بنیاد مسکن مقدمات کار برای اجرای این طرح آماده شده و با کمیته امداد و بهزیستی نیز هماهنگی لازم انجام شده است و حتی این نهادها اعلام کرده‌اند که لیست آنها آماده است اما نبود منابع مالی مورد نیاز مانع اجرای این طرح شده و حتی با وجود مکاتبه با سازمان ملی زمین و مسکن برای اختصاص زمین مورد نیاز تاکنون برای تامین مسکن استیجاری زمین اختصاص نیافته است.

  حق‌شناس گفت: در این طرح ۳ دهک پایین جامعه مشمول مسکن حمایتی و توانمندی تامین مالی برای تهیه مسکن ندارند و در شهرها نیز ساکن هستند، هدف ماست و مقرر شده براساس این طرح سالیانه برای این اقشار ۱۰ هزار تسهیلات ساخت مسکن ملکی، ۲۰ هزار تسهیلات برای خرید مسکن و برای ۵ هزار واحد نیز به عنوان کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر بدون متقاضی پرداخت شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.