• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » مجلس اعلا خواستار بازگرداندن حاکمیت دولت مرکزی به کرکوک و مناطق مورد منازعه شد
  کد خبر : 2049445

  مجلس اعلا خواستار بازگرداندن حاکمیت دولت مرکزی به کرکوک و مناطق مورد منازعه شد

  مجلس اعلا خواستار بازگرداندن حاکمیت دولت مرکزی به کرکوک و مناطق مورد منازعه شدReviewed by on Sep 27Rating: مجلس اعلا در بیانیه ای که در رسانه های عراق منعکس شده است، همه پرسی انجام شده در روز دوشنبه را اقدامی جدایی طلبانه یکجانبه توصیف کرد که برغم مخالفت قانون اساسی، موضع دولت و پارلمان و…

  مجلس اعلا خواستار بازگرداندن حاکمیت دولت مرکزی به کرکوک و مناطق مورد منازعه شدReviewed by on Sep 27Rating:

  مجلس اعلا در بیانیه ای که در رسانه های عراق منعکس شده است، همه پرسی انجام شده در روز دوشنبه را اقدامی جدایی طلبانه یکجانبه توصیف کرد که برغم مخالفت قانون اساسی، موضع دولت و پارلمان و دادگاه فدرال عراق و نیز مخالفت شدید دولت های همسایه و جامعه بین المللی برگزار شد.
  این بیانیه عواقب و پیامدهای این همه پرسی را متوجه رهبری اقلیم دانست.
  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، این جریان سیاسی قدیمی عراق که سابقه تاریخی طولانی در همکاری های راهبردی با کردهای عراق داشته است، در بیانیه خود تاکید کرد که مجلس اعلا در شرایط جنگ علیه تروریسم ، بر وحدت عراق تاکید دارد و تنها در قالب قانونی اساسی با مردم کردستان عراق احساس همدردی خواهد کرد.
  این بیانیه با اشاره به پایان دوره قانونی ریاست مسعود بارزانی و تعطیلی پارلمان محلی کردستان عراق از سوی وی ، پیامدهای منفی همه پرسی را متوجه رهبری اقلیم دانست و آن را فاقد هرگونه توجیه واقعی خواند.
  مجلس اعلای اسلامی عراق در دوران جنگ علیه دیکتاتوری صدام با احزاب کرد همکاری های تنگاتنگی داشت و فتوای آیت الله سید محسن حکیم در زمانی که رژیم بعثی دست به کشتار کردها می زد، همچنان ورد زبان عراقی هاست.
  آیت الله حکیم در آن دوران ‘ریختن خون برادران کرد عراق’ را حرام اعلام کرد؛ موضوعی که به استناد مدارک و اسناد تاریخی ، در نجات بسیاری از اهالی شهرهای کردنشین شمال عراق موثر واقع شد.
  مجلس اعلا در بیانیه خود مسئولیت اجرای اقدامات لازم را جهت حفظ وحدت کشور ، ثروت های ملی ، آینده و سرنوشت مردم و نیز کنترل کلیه گذرگاه ها و گمرکات کشور را متوجه دولت عراق دانست.
  مجلس اعلای اسلامی عراق در این بیانیه از کلیه دولت ها و سازمان هایی که از وحدت عراق حمایت کردند، تشکر کرده است.
  همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه برغم مخالفت های شدید داخلی، منطقه ای و بین المللی در سه استان کردنشین شمال عراق و نیز مناطق مورد منازعه از جمله کرکوک برگزار شد.
  خاورم*۴*۱۷۷۰*۳۸۰

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.